Dziś drugi dzień maturalnego maratonu. Absolwenci szkół średnich mierzą się z egzaminem z języka obcego. O godz. 9 rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu odbędą się matury z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Na RMF 24 opublikujemy arkusze CKE z wszystkich języków obcych oraz rozwiązania (formuła 2023) z języka angielskiego.
Matura 2023. TUTAJ PUBLIKUJEMY arkusze CKE i odpowiedzi z języka angielskiego, poziom podstawowy>>>
O godz. 9 maturzyści rozpoczęli egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Po południu - o godz. 14 odbędą się matury z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego.
Zgodnie z wymogami maturalnymi egzamin pisemny z języka obcego nowożytnego sprawdza, w jakim stopniu absolwent szkoły ponadpodstawowej spełnia wymagania, które opisuje podstawa programowa kształcenia ogólnego dla III etapu edukacyjnego.
Egzamin podzielony jest na cztery części:
- rozumienie ze słuchu,
- rozumienie tekstów pisanych,
- znajomość środków językowych,
- wypowiedź pisemną.
Czas trwania egzaminu pisemnego z języka nowożytnego wynosi 120 minut. Matura z tego przedmiotu uznana jest za zdaną, jeżeli piszący uzyska co najmniej 30 proc. punktów.
Podczas zeszłorocznych matur pisemny sprawdzian z angielskiego wybrało ponad 95 proc. zdających egzamin obowiązkowy z języka nowożytnego w wersji podstawowej.
Wszystko mamy dopięte na ostatni guzik. Wczoraj, pierwszy dzień, przebiegł bez zakłóceń. Tematy z języka polskiego były bardzo przyjemne. Młodzież wychodziła wcześniej i zadowolona - mówił dla RMF FM Wojciech Zagórny, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Zagórny dodał, że tegoroczna zmiana, przez którą drugiego dnia matur absolwenci podchodzą do egzaminu z języków obcych, nie z matematyki, jest pozytywna: To o wiele korzystniejsze dla zdających. Będą mieli sobotę i niedzielę na spojrzenie z dystansu na swoje przygotowania z matematyki - podkreśla.
4 i 5 maja ekipa RMF FM ruszyła w Polskę ze specjalną "maturalną wodą", która da Wam przypływ żółto-niebieskiej energii! Będziemy w wybranych szkołach w różnych miastach, żeby wesprzeć naszych dzielnych maturzystów tuż przed pierwszymi egzaminami.
Reporterzy RMF FM zrobią Wam ekspresową powtórkę, a ich pomocnicy dostarczą Wam wodę o, jak niektórzy mówią, magicznych właściwościach! Dostarczymy Wam również szczęśliwe długopisy RMF FM, które są gwarantem udanego egzaminu. Wypatrujcie nas w swojej okolicy i pamiętajcie - cała ekipa RMF FM trzyma za Was kciuki!
W tym roku maturzyści egzamin z matematyki będą pisać w trzecim dniu maturalnego maratonu, czyli w poniedziałek 8 maja. Podobnie jak w przypadku matury języka polskiego na poziomie podstawowym będziemy mieć dla Was rozwiązania zadań z matematyki. Tradycyjnie już wypełnianiem arkuszy CKE zajmie się specjalnie dla Was matematyk z wieloletnim stażem Tomasz Wierzchowski z liceum w Węgorzewie.
Ponadto po godz. 14 będziecie mogli na żywo na naszych portalach społecznościowych obejrzeć, jak krok po kroku należało rozwiązać poszczególne zadania. Nasz ekspert wyjaśni najważniejsze kwestie. Maturzysto, bądź z nami!
Wszystkie arkusze opublikujemy w naszym raporcie. MATURA 2023>>>
W czwartek maturzyści mierzyli się z językiem polskim. Na naszych stronach opublikowaliśmy odpowiedzi do zadań maturalnych z języka polskiego w formule 2023 na poziomie podstawowym wraz z komentarzem polonistek z XXX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.
Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a egzaminów ustnych do 10 do 23 maja.
Poniżej znajdziecie szczegółowy harmonogram egzaminów maturalnych 2023.
5 maja (piątek) rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, z języka hiszpańskiego, z języka niemieckiego, z języka rosyjskiego i z języka włoskiego.
8 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego i z języka łacińskiego i kultury antycznej.
9 maja (wtorek) rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii.
10 maja (środa) rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
11 maja (czwartek) rano będzie egzamin z biologii, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
12 maja (piątek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
15 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z chemii, po południu będzie egzamin z historii muzyki.
16 maja (wtorek) rano będzie egzamin z geografii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (języka białoruskiego, języka litewskiego i języka ukraińskiego) na poziomie podstawowym.
17 maja (środa) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
18 maja (czwartek) rano będzie egzamin z historii, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
19 maja (piątek) rano będzie egzamin z fizyki, po południu z historii sztuki.
22 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z informatyki, po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
23 maja (wtorek) przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.