W związku z uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej w Krakowie należy się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym, przede wszystkim w centrum miasta i na trasie przejazdu - z lotniska w Balicach przez Salwator do Rynku Głównego. Zmiany w organizacji ruchu zostały wprowadzone już w sobotę.
Niedziela, 18 kwietnia 2010, od północy
W niedzielę od północy zakazy zatrzymywania się i postoju zostanie dodatkowo wprowadzony na ulicach: Tynieckiej, Praskiej, Zielińskiego, Monte Cassino, Konopnickiej, Zwierzynieckiej, Dietla (po stronie Kazimierza), Droga do Zamku, Grodzkiej, Idziego, Podzamcze, Rynek Główny.
Niedziela, 18 kwietnia 2010, od godz. 6.00
O godzinie 6.00 dołączą do nich: Stradomska, św. Anny, Szpitalna (od św. Tomasza), Mały Rynek, Mikołajska (do św. Krzyża), św. Krzyża, Sienna, Pl. Mariacki, Bernardyńska, Smocza, Koletek, św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej), św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej), Sukiennicza.
W niedzielę od rana zamknięte będą ulice w pobliżu Wawelu
W dniu pogrzebu wejście na Rynek Główny dla ludzi będzie możliwe ze wszystkich stron z wyjątkiem dojścia od Małego Rynku oraz ulicy Grodzkiej, którą przejdzie kondukt pogrzebowy w drodze na Wawel. Na rynku ustawione będą telebimy.
Władze Krakowa apelują, żeby goście wybierali transport zbiorowy, najlepiej pociągi. Apelujemy do osób mieszkających w obrębie I obwodnicy i przy trasie z Rynku na Wawel, aby nie parkowali tam swoich samochodów. Zaparkowane pojazdy będą odholowywane na koszt państwa - wyjaśnił rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.
Główne uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej odbędą się w Bazylice Mariackiej przy Rynku Głównym. Po mszy kondukt żałobny przejdzie Drogą Królewską do Katedry na Wawelu, ale ze względów bezpieczeństwa, nie wiadomo czy będą w nim uczestniczyć głowy państw.
Około 2,5 tysiąca policjantów będzie czuwało nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej w Krakowie. Funkcjonariusze będą też czuwali nad porządkiem podczas przemarszu konduktu pogrzebowego.
Małopolskich policjantów będą wspierać też ci z Katowic, Kielc, Lublina, Łodzi, Opola i Rzeszowa. Część z nich będzie pracowała w stroju cywilnym.
Przed niedzielnymi uroczystościami, podobnie jak przed pielgrzymkami papieskimi, policjanci odwiedzą domy położone wzdłuż tras przejazdu VIP-ów. Będą sprawdzać, kto tam mieszka, kogo się ci ludzie spodziewają i jak zabezpieczone są wyjścia - mówił Nowak.