Ścięte drzewa pod różnymi kątami i na różnych wysokościach. Brzoza, w którą uderzył samolot - prezentujemy zdjęcia wykonane na ścieżce podejścia do pasa lotniska w Smoleńsku. Ich analiza pokazuje, jak dramatyczne były ostatnie chwile prezydenckiego Tupolewa. Wszystko wskazuje na to, że samolot obrócił się dachem w dół tuż przed uderzeniem w ziemię.
Zobacz analizę miejsca tragedii
Zobacz analizę ostatnich sekund lotu
Legenda:
Czerwona linia oznacza ścieżkę podejścia prowadzącą w oś pasa.
Żółta - przypuszczalna ścieżka podejścia samolotu wg uszkodzeń widocznych na drzewach. Prezydencki samolot nieco zboczył z prawidłowego kursu.
Niebieskie - kierunek robienia zdjęcia
Autorem zdjęć jest Sergiej Amelin.
Zobacz analizę miejsca tragedii
Zobacz analizę ostatnich sekund lotu
Punkt 1 na grafice. Pierwszy kontakt z drzewami tuż przed radiolatarnią NDB. Wysokość nie więcej niż 10-15 metrów
Punkt 2 na grafice. Radiolatarnia NDB - normalnie antena jest poziomą anteną rozciągniętą między dwoma masztami. Na zdjęciu tylko jeden maszt - albo ścięty, albo uszkodzony.
Punkt 3 na grafice. 150 metrów dalej: ścięte wierzchołki drzew. Wysokość w przybliżeniu 2,5 m. Wszystko na jednej wysokości, bez odchylenia
Punkt 4 na grafice. Kolejne uszkodzenia, wysokość w przybliżeniu 2,5 m
Punkt 5 na grafice. Samolot zaczął nabierać wysokości.
Punkt 6 na grafice. Samolot przelatuje kolejne 60-80 metrów. Uderza w brzozę, ścina ją na wysokości 4-6 m - spowodowało to utratę końcówki skrzydła, która leży kilkanaście metrów dalej. Od tego momentu prosty, wertykalny kurs, wyznaczony żółtą linią odchyla się znacznie w lewo i prowadzi wprost do miejsca katastrofy. Od tego miejsca załoga nie miała szans na wyprowadzenia maszyny. Kolejne drzewa i krzaki są ścinane pod kątem. Samolot zaczął się obracać wzdłuż własnej osi, co najdramatyczniej dokumentuje zdjęcie nr 9.
Punkt 7 na grafice. Odejście z kursu w lewo, z odchyleniem na lewe skrzydło
Punkt 8 na grafice. Bardzo mocne odchylenie na lewo skrzydło (kąt blisko 90 stopni). Samolot nabiera wysokości. W tym rejonie znaleziono fragment skrzydła.
Zdjęcie bez numeru na grafice. Kąt ponad 90 stopni. Samolot nadal nabiera wysokości.
Punkt 9 na grafice. To chyba najbardziej dramatyczne zdjęcie. Topola przy drodze do Smoleńska. Na zdjęciu widać w jakim położeniu był rozpadający się już samolot. Odchylenie 130 stopni, prawe skrzydło na lewo od kursu (w górze). Topola jest przycięta pod kątem przeciwstawnym do kąta ściętych krzaków na zdjęciu 7. Maszyna nabiera wysokości i obraca się. Samolot przelatuje nad szosą i rozbija się po drugiej stronie szosy. Wszystko wskazuje na to, że samolot obrócił się dachem w dół tuż przed uderzeniem w ziemię. Zdjęcie przykrywa widok miejsca, gdzie leży wrak maszyny.