Żandarmeria wojskowa i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci polskiego żołnierza, który zmarł w czasie pełnienia służby na granicy z Białorusią. Mężczyzna zginął od wystrzału z broni służbowej. Wcześniej w sobotę Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało film, na którym widać, jak w pobliżu polsko-białoruskiej granicy przybywa uzbrojonych białoruskich żołnierzy. Nagranie pochodzi z okolic Kuźnicy. Sytuacja przy granicy z Białorusią wciąż jest bardzo trudna. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem na temat działań hybrydowych Białorusi przeciwko Polsce. Śledziliśmy sobotnie wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym.
- Żandarmeria wojskowa i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci polskiego żołnierza, który zmarł w czasie pełnienia służby na granicy z Białorusią. Mężczyzna zginął od wystrzału z broni służbowej
- Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało film, na którym widać, jak w pobliżu polsko-białoruskiej granicy przybywa uzbrojonych białoruskich żołnierzy. Nagranie pochodzi z okolic Kuźnicy
- Zeszłej nocy w rejonie Wólki Terechowskiej k. Czeremchy żołnierze białoruscy zaczęli niszczyć tymczasową zaporę graniczą.
- Stu policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych, dołączyło do funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy.
- "Mamy do czynienia z atakiem na całą Unię Europejską i wspólnotę zachodnią. Jest to atak motywowany politycznie, z wykorzystaniem sztucznie wykreowanego strumienia nielegalnych migrantów, który napływa do Europy" - mówił Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński komentował w ten sposób trudną sytuację na polsko-białoruskiej granicy
Posłowie prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) przyszłego premiera Petra Fiali wezwali w sobotę odchodzący rząd do wysłania na polsko-białoruską granicę czeskich policjantów.
Klub poselski ODS stwierdził, że polska straż graniczna i inne organy państwowe mają do czynienia z bezprecedensową, sztucznie wytworzoną falą migracyjną zorganizowaną przez białoruskie organy bezpieczeństwa, przy milczącej pomocy Federacji Rosyjskiej.
Tuż przed wyborami parlamentarnymi rząd podjął decyzję o wysłaniu na Węgry 50 policjantów w celu ochrony zewnętrznej granicy Schengen, mimo że na granicy węgiersko-serbskiej nie działo się nic dramatycznego. Dziś, gdy Polska i Unia Europejska stoją w obliczu fatalnego łamania prawa międzynarodowego, Andrej Babisz milczy i udaje, że nic się nie dzieje - napisali posłowie ODS.
Stwierdzili, że podobne wysłanie funkcjonariuszy na polsko-białoruską granicę będzie formą kluczowego wsparcia dla polskiego rządu i polskich służb granicznych. Chodzi również o naszą granicę! - uznali.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmawiał z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem.
Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki, blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic UE - podkreślił szef polskiego rządu.
W związku z przygotowywaną prowokacją, do migrantów wysyłany jest alert RCB z ostrzeżeniem w języku angielskim, żeby nie wierzyli plotkom o tranzycie do Niemiec - poinformował w sobotę szef MSWiA Mariusz Kamiński. SMS zawiera także link do strony z poszerzoną informacją w pięciu językach.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest trudna, w działania zaangażowanych jest 15 tys. polskich żołnierzy współpracujących ze Strażą Graniczną - powiedział w "Gościu Wiadomości" w TVP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Podkreślił, że Polska ma bardzo mocne wsparcie ze strony NATO i UE.
Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie) czeka 1600 pojazdów. Szacunkowy czas oczekiwania to 33 godziny - poinformował wieczorem rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś.
Polski żołnierz zmarł w czasie pełnienia służby na granicy polsko-białoruskiej. Jak podała 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, mężczyzna zginął od wystrzału z broni służbowej. Sprawę wyjaśnia żandarmeria wojskowa i prokuratura.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem na temat działań hybrydowych Białorusi przeciwko Polsce - przekazało MSZ.
Ministerstwo wyjaśniło w komunikacie, że Rau w trakcie rozmowy z Blinkenem przedstawił kryteria, którymi Polska będzie się kierować w ocenie rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w swoich dalszych decyzjach.
Minister podziękował za wsparcie polityczne Stanów Zjednoczonych i omówił możliwości dalszego współdziałania, dwustronnie i w kontekście organizacji międzynarodowych, w tym UE - poinformowano.
Resort dodał, że szefowie dyplomacji rozmawiali również na temat sytuacji wokół Ukrainy. Minister i sekretarz stanu będą pozostawać w stałym kontakcie - zapewniono.
73 kontenery mieszkalne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej zostaną dziś dostarczone w rejon Michałowa - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Kontenery przekazane zostały przez Agencję Rezerw Strategicznych.
Budowanie przez władze Polski muru na granicy ze stosującą szantaż polityczny Białorusią nie jest w UE nowością, twierdzi w sobotę madrycki dziennik "La Razon", odnotowując, że do 2018 r. powstało już 15 takich budowli chroniących Unię przed nielegalną imigracją.
Europa nie jest jeszcze fortecą - twierdzi stołeczny dziennik, pisząc, że Hiszpania była jednym z pionierów w tworzeniu zapór przeciwko nielegalnym przybyszom, budując i systematycznie podwyższając płoty graniczne w swoich sąsiadujących z Marokiem enklawach: Ceucie i Melilli.
"La Razon" odnotowuje, że zjawisko nielegalnej imigracji wraz z działaniami reżimu w Mińsku nabrało w ostatnim czasie innego zdarzenia wraz z szantażem stosowanym przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę.
Białorusini wciąż zapewniają migrantom wsparcie np. w budowie obozowiska - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że cały szlak migracyjny ma zapewnione wsparcie instytucji białoruskich.
Operacja hybrydowa przeciwko Polsce to akcja reżimu Łukaszenki, wspierana i kontrolowana przez różne państwowe agendy - ocenił rzecznik.
Po kontakcie z naszym numerem alarmowym nadal będzie można liczyć na przyjazd dostępnego 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu zespołu medycznego.
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM zastąpi grupę “Medyków na granicy" od 16 listopada.
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszą i jedyną w Polsce certyfikowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) medyczną grupą szybkiego reagowania (EMT - Emergency Medical Team) na kryzysy humanitarne i katastrofy naturalne. Na swoim koncie ma misje ratunkowe w Libanie po wybuchu w porcie, trzęsieniu ziemi w Nepalu, lawinach błotnych w Peru czy powodzi w Bośni. Członkowie Zespołu pomagali także podczas protestów na kijowskim Majdanie, a od początku pandemii COVID-19 przeprowadzili blisko 10 misji na 3 kontynentach, począwszy od włoskiej Lombardii, gdzie wspierali personel miejscowych szpitali wspólnie z wojskowymi medykami z WIM - czytamy na stronie organizacji.
Sporo dzisiaj dzieje się w koczowisku migrantów w pobliżu Kuźnicy na Podlasiu. Białorusini przywieźli tam m.in. duży agregat prądotwórczy - informuje reporter RMF FM Piotr Bułakowski.
Nasz dziennikarz relacjponuje, że po białoruskiej stronie trwa budowa obozu z prawdziwego zdarzenia. Na filmach opublikowanych w mediach społecznościowych widać, że dostarczono m.in. namioty wojskowe.
W koczowisku są nie tylko białoruscy żołnierze. Pracują też strażacy, którzy pomagają rozstawiać namioty i wycinać drzewa. Być może są to przygotowania do nadchodzących przymrozków. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w rejon Kuźnicy przybyło ostatnio sporo uzbrojonych białoruskich żołnierzy.
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało film, na którym widać, jak w pobliżu polsko-białoruskiej granicy przybywa uzbrojonych białoruskich żołnierzy. Nagranie pochodzi z okolic Kuźnicy.