Sejm zapłaci za badania posłów na obecność koronawirusa - dowiedział się Onet. Koszt jednego takiego testu to nawet kilkaset złotych.


Jak twierdzą rozmówcy Onetu, pierwotnie wszyscy chętni posłowie mieli zostać zbadani przy Wiejskiej 7 sierpnia. Kancelaria Sejmu zdecydowała się na szybszy wariant - by posłowie badali się indywidualnie i występowali o zwrot kosztów. 

Kilka godzin po informacji o rekordowej liczbie wykrytych zakażeń koronawirusem, wysłała do posłów pismo: "Uprzejmie informuję Panie i Panów posłów o możliwości refundacji kosztów poniesionych za jednorazowe badanie na obecność wirusa (...) wykonane w dogodnym dla Państwa punkcie pobrań". W piśmie mowa jest mowa o tym, by badanie wykonać przed 4 sierpnia.

6 sierpnia odbędzie się zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. To posiedzenie połączonych izb Sejmu i Senatu.

Razem to 560 osób. Do tego jeszcze trzeba doliczyć gości i dziennikarzy. Ryzyko zarażenia się wirusem w takim skupisku jest większe.

Tego dnia w budynku parlamentu mają obowiązywać specjalne rygory bezpieczeństwa. Posłowie i senatorowie będą musieli mieć maseczki i rękawiczki. Przed uroczystością ma się też odbyć ozonowanie Sali Plenarnej.

Duda przed Trzaskowskim

W II turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski uzyskał 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r., jego pięcioletnia kadencja upłynie więc 6 sierpnia 2020 r.