W nowym tygodniu zapadną decyzje dot. ewentualnego dalszego znoszenia obostrzeń, wprowadzonych przez rząd Mateusza Morawieckiego w związku z epidemią koronawirusa - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Z przedstawionego wcześniej harmonogramu wynika, że ten trzeci etap luzowania restrykcji dotyczyć ma gastronomii, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także organizacji bez udziału publiczności wydarzeń sportowych.
W poniedziałek i wtorek - jak przekazał Piotr Müller - kwestią obostrzeń zajmie się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który m.in. przeanalizuje dane dot. liczby zachorowań, ich pochodzenia i umiejscowienia na terenie kraju, a także oceni wpływ, jaki na sytuację epidemiczną w Polsce wywarło zniesienie części restrykcji w ramach drugiego etapu ich luzowania, który rozpoczął się 4 maja.
"Decyzje dot. ewentualnego dalszego znoszenia obostrzeń, wprowadzanych w związku z epidemią, zapadną w nadchodzącym tygodniu. Wówczas rząd będzie też informować o terminach przejścia do kolejnego etapu zdejmowania ograniczeń" - przekazał rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego.
Pierwszy etap luzowania obostrzeń wdrożony został 20 kwietnia.
To wtedy zezwolono na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków.
Zwiększono limity dot. liczby klientów mogących przebywać w danym momencie w sklepach czy aptekach. I tak w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych przebywać może czterech klientów na jedną kasę, w większych: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.
Ta ostatnia zasada wprowadzona została również w odniesieniu do liczby wiernych przebywających w miejscach kultu religijnego.
Również od 20 kwietnia samodzielnie, bez opiekunów, mogą wychodzić z domu już 13-latkowie - a nie, jak wcześniej, wyłącznie ludzie pełnoletni.
Drugi etap łagodzenia restrykcji rozpoczął się 4 maja.
Od tego dnia otwarte mogą być galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe - z zachowaniem określonych zasad reżimu sanitarnego - oraz niektóre instytucje kultury.
Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola, przy czym w przypadku każdej placówki decyzję podejmuje organ założycielski.
Trzeci etap - jak wynika z przedstawionego harmonogramu - może dotyczyć gastronomii, otwarcia salonów fryzjerskich czy kosmetycznych.
Być może rząd zezwoli na organizację w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności wydarzeń sportowych, w których mogłoby uczestniczyć do 50 osób.
Ruszyć mogą także zajęcia opiekuńcze w klasach szkolnych 1-3.
Jak zaznaczył jednak Piotr Müller, niewykluczona jest modyfikacja zakresu tego etapu.
Czwarty etap natomiast przewiduje - według zaprezentowanego wcześniej planu - otwarcie salonów masażu i solariów oraz siłowni i klubów fitness. Otwarte mają zostać również - w nowym reżimie sanitarnym - teatry i kina.