Z powodu epidemii koronawirusa we Francji odwołano słynną paradę wojskową w rocznicę zburzenia Bastylii 14 lipca. Coraz tragiczniejsze dane napływają z Ameryki Łacińskiej. W Meksyku odnotowano ponad 1000 zgonów na Covid-19 w ciągu doby. W skali świata to już prawie 6,5 miliona zakażonych oraz 383 tysiące ofiar śmiertelnych. W Polsce potwierdzono 25 048 przypadków zakażenia koronawirusem, 1 117 osób zmarło. Najważniejsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
- W Polsce potwierdzono 25 048 przypadków zakażenia koronawirusem, 1 117 osób zmarło.
- Z Covid-19 wyleczono w Polsce już 12 227 osób.
- Na całym świecie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 6 530 067 osób, z których 386 392 zmarły.
- W poniedziałek rozpocznie się sesja egzaminów maturalnych. W szkołach będzie obowiązywał zaostrzony reżim sanitarny związany z epidemią koronawirusa.
- Kolejne kraje europejskie otwierają granice.
Rząd Francji zaproponuje ponowne otwarcie granic zewnętrznych Schengen od 1 lipca. Granice wewnętrzne mają zostać otwarte 15 czerwca.
Według sondażu Opinion Way cytowanego przez stację BFM TV 44 proc. Francuzów zamierza wyjechać na wakacje. 27 proc. zamierza je przełożyć, a 29 proc. zrezygnowało z planów wakacyjnych w tym roku.
44 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wynosi we Francji 29 065. Resort zdrowia zaznaczył, że czwartkowy bilans dotyczy ofiar śmiertelnych w szpitalach. Nie obejmuje natomiast zgonów w domach opieki społecznej, których liczba zostanie zaktualizowana dopiero 9 czerwca.
Władze Wielkiej Brytanii poinformowały, że w ciągu ostatniej doby odnotowano zgony 176 osób zakażonych koronawirusem i 1805 nowych przypadków infekcji. W całym kraju zmarło dotąd 39 904 spośród ponad 281 tys. chorych na Covid-19.
Szef resortu transportu Grant Shapps zapowiedział, że od 15 czerwca w całej Anglii obowiązywać będzie nakaz noszenia masek ochronnych w środkach transportu publicznego.
Rozprzestrzenianie się Covid-19 w Kanadzie wyraźnie zwolniło, dane pokazują postępy w walce z koronawirusem, ale pandemia jest wciąż zagrożeniem - oświadczył premier Justin Trudeau.
Według danych resortu zdrowia, w Kanadzie zarejestrowano od początku pandemii 93 441 infekcji koronawirusem. 7543 osoby zmarły.
Autonomiczny rząd Balearów zapowiedział, że przed 1 lipca przyjmie na terenie archipelagu pierwsze zagraniczne grupy turystów. Wznowienie ruchu turystycznego na tych hiszpańskich wyspach wymaga jeszcze zgody rządu Pedro Sancheza, “która ma nadejść w najbliższych godzinach".
Rząd Hiszpanii poinformował w czwartek, że w ciągu ostatniej doby w tym kraju zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem. Z kolei w Portugalii krajowe władze medyczne zanotowały osiem nowych ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19.
We Włoszech minionej doby zmarło 88 osób zakażonych koronawirusem. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 33 689.
Krajowy Instytut Zdrowia w opublikowanym raporcie odnotował, że we Włoszech doszło do zjawiska "trzech różnych prędkości" szerzenia się wirusa: bardzo wysokiej na północy, umiarkowanej w centrum i bardzo ograniczonej na południu oraz na wyspach. 82 proc. zgonów i 75 proc. przypadków zakażeń miało miejsce w północnych Włoszech.
Wśród polskich redemptorystów stwierdzono kilka zakażeń koronawirusem. Wirus rozprzestrzenił się w trakcie święceń kapłańskich, które odbyły się pod koniec maja w Tuchowie koło Tarnowa w Małopolsce.
Najdalej 10 czerwca polskie władze muszą zdecydować, czy znoszą kontrole na granicach wewnętrznych - czyli np. z Niemcami czy Słowacją - ustaliła dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon. Oznacza to, że do 10 czerwca będziemy w końcu wiedzieć, czy pojedziemy na wakacje za granicę i czy przyjadą do nas np. turyści z Niemiec.
Z popołudniowego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ostatnich godzinach z Polsce nie odnotowano żadnego zgony spowodowanego zachorowaniem na Covid-19. Mamy za to 222 nowe przypadki zarażenia koronawirusem.
Premier Szwecji ogłosił, że od 13 czerwca możliwe będzie swobodne podróżowanie po kraju dla osób nie mających objawów infekcji koronawirusa. Wcześniej od 19 marca odradzano wyjazdów w celach innych niż konieczne, a od 13 maja zezwolono na podróże w odległości do dwóch godzin jazdy samochodem, licząc od miejsca zamieszkania.
Były szef brytyjskiego wywiadu MI6 wierzy, że koronawirus pochodzi z chińskiego laboratorium, gdzie został genetycznie zmodyfikowany. Sir Richard Dearlove oparł swą opinię na badaniach brytyjskich i norweskich uczonych. Jest przekonany, że o wydostaniu się wirusa z kontrolowanego środowiska zadecydował przypadek.
W Codogno w Lombardii otwarte zostało ponownie pogotowie ratunkowe, które zamknięto po tym, gdy 20 lutego stwierdzono tam pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terytorium Włoch. Zaraz po wznowieniu działalności wykryto tam nowe zakażenie.
W Iranie odnotowano w ciągu ostatniej doby rekordowa liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 3 574. Zmarło 59 osób.
Według oficjalnych danych, które są kwestionowane zarówno przez zagranicznych, ja i część krajowych ekspertów, epidemia pochłonęła w Iranie 8 071 ofiar, a w sumie zdiagnozowano 164 270 zakażeń.
Władze stolicy Indonezji Dżakarty ogłosiły wstępne zniesienie niektórych ograniczeń wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa. Od piątku zacznie działać część komunikacji miejskiej, otwarte zostaną też domy modlitwy, ale obowiązywać w nich będą pewne ograniczenia. Za dwa tygodnie zaczną na nowo działać biura i centra handlowe.
Do końca roku prawie jedna trzecia Włochów będzie już przebadana na obecność koronawirusa - poinformował w czwartek rządowy komisarz do spraw epidemii Domenico Arcuri. Dodał, że we włoskich firmach zamówiono 2 miliardy maseczek, 5 milionów przygotowano dla szkół.
Podczas konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie Arcuri powiedział, że na początku kryzysu epidemiologicznego w kraju wykonywano około 40 tysięcy testów dziennie. W maju średnia ta wynosiła 61 tys. badań dziennie. Obecnie liczba ta wynosi ponad 84 tysiące i ma wzrosnąć do 89 tys.
"31 grudnia 28 procent Włochów będzie już po teście, a więc prawie co trzecia osoba" - dodał komisarz.
Ponad 50 zakażeń koronawirusem stwierdzono wśród pracowników jednej z firm produkujących lody i mrożonki w Działoszynie w powiecie pajęczańskim w Łódzkiem. Po pierwszym stwierdzonym zakażeniu właściciel przedsiębiorstwa postanowił poddać testom genetycznym całą zmianę pracowników.
Zakażenie koronawirusem w szpitalu śląskim w Cieszynie. Potwierdzono je u 13 osób. 11 z nich to pacjenci, dwie kolejne to personel szpitala.
Pacjenci zostali odizolowani, pracownicy są na kwarantannie w domach. Z powodu zakażenia wstrzymano przyjęcia na oddział wewnętrzny cieszyńskiego szpitala.
Epidemia koronawirusa oraz strajki przeciwko reformie emerytalnej spowodowały straty narodowego przewoźnika kolejowego Francji SNCF, które przekraczają 4 mld euro - poinformował w czwartek sekretarz stanu ds. transportu Jean-Baptiste Djebbari.
Strajk przeciwko reformie emerytalnej przyniósł kolejom miliard euro strat, kolejne 3 mld są konsekwencją epidemii koronawirusa i wynikających z niej obostrzeń sanitarnych - powiedział Djebbari w radiu France Info.
Protest przeciwko proponowanej przez rząd reformie emerytalnej, która ostatecznie nie została wdrożona, rozpoczął się na początku grudnia 2019 roku i trwał do lutego 2020 roku. Transport publiczny został w niektórych dniach strajku praktycznie wstrzymany.
W czasie pandemii zmniejszyło się nieco w UE spożycie narkotyków - stwierdził szef Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) Alexis Goosdeel podczas posiedzenia komisji ds. wolności obywatelskich (lLIBE) Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył jednak, że wzrosło spożycie alkoholu i środków nasennych oraz uspakajających (chodzi głównie o benzodiazepiny).
Autonomiczny rząd Katalonii kierowany przez Quima Torrę wykorzystuje okres pandemii do promowania na świecie idei separacji tego regionu od Hiszpanii, twierdzi w czwartek madrycki dziennik “El Mundo".
Stołeczna gazeta wskazuje, że Quim Torra wykorzystuje problemy administracji Hiszpanii spowodowane pandemią, która mocno doświadczyła ten kraj, i rozbudowuje struktury przedstawicielstw zagranicznych autonomicznego regionu Katalonii.
“W pierwszych miesiącach tego roku 15 katalońskich przedstawicielstw na świecie zwiększyło swoją załogę o 1-2 pracowników, a dodatkowo zawarte zostały umowy z prywatnymi firmami public relations w sprawie udzielenia wsparcia w rozpowszechnianiu przesłania separatystycznego" - ujawnił “El Mundo".
5 mln maseczek, 250 tys. litrów płynu dezynfekującego, 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków przekazała Białorusi Polska. Konwój z pomocą wyruszył w czwartek z Warszawy. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - powiedział, dziękując za wsparcie ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew.
35 pojazdów łącznie, w większości ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej konwojowanych przez policję jedzie w kierunku granicy z Białorusią. Celem jest Mińsk i Grodno. Konwój jest tak duży, że aby zapewnić sprawny przejazd został podzielony na pięć kolumn.
W ciągu dwóch pierwszych miesięcy pandemii COVID-19, czyli marca i kwietnia, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce zmniejszyła się o 223 tys. W porównaniu z końcem lutego jest to spadek o 10 proc. - wynika ze wstępnych szacunków GUS.
W opracowaniu Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że według stanu na koniec 2019 r. (na podstawie rejestrów PESEL, UdSC, ZUS, KEP, MRPIPS, MNISW, MEN, KRUS i NFZ) w Polsce przebywało 2,1 mln cudzoziemców, z czego ponad 64 proc. stanowili Ukraińcy (1,3 mln).
Po zaktualizowaniu tych danych o liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia liczba cudzoziemców na koniec lutego wyniosła 2,2 mln, z czego 1,39 mln stanowili obywatele Ukrainy. Na koniec kwietnia liczba ta spadła o 223 tys. (na podstawie informacji ze Straży Granicznej, w marcu i kwietniu z Polski wyjechało 938 tys. cudzoziemców, a przyjechało prawie 715 tys.).
Na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce - poinformował PAP rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz.
W oficjalnym oświadczeniu napisał, że "w sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń".
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 996 tys. 604 próbki pobrane od 903 tys., 486 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 29,4 tys. testów - przekazał resort.