Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży latem 2020. W dokumencie czytamy m.in., że "zaleca się", by grupa uczestników wypoczynku liczyła - w przypadku dzieci do 10. roku życia - do 12 osób, zaś w przypadku starszych dzieci - do 14 osób. Inny zapis mówi o tym, że w dniu wyjazdu na wypoczynek dziecko musi być zdrowe: rodzice będą poświadczać to w pisemnym oświadczeniu, podobnie jak fakt, że w ciągu dwóch tygodni przed rozpoczęciem wypoczynku dziecko nie mieszkało z osobą objętą kwarantanną.
Opublikowane właśnie wytyczne resort edukacji opracował we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.
Jak na wstępie oświadcza MEN: "Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 roku będzie mógł się odbyć" - ale "przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych". Resort podkreśla również, że "sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie".
W opracowanych wytycznych czytamy m.in., że uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi.
Rodzice dziecka mają poświadczać to w pisemnym oświadczeniu "o braku u uczestnika wypoczynku infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną". Rodzice będą musieli również poświadczyć, że w ciągu dwóch tygodni przed rozpoczęciem wypoczynku dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą w kwarantannie ani nie miało kontaktu z osobą "podejrzaną o zakażenie".
Zdrowe muszą być również osoby odprowadzające dziecko na zbiórkę lub do obiektu: nie mogą mieć objawów infekcji ani choroby zakaźnej, a w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku nie mogły zamieszkiwać z osobą przebywającą w kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
Inny zapis mówi o tym, że rodzice muszą również zaopatrzyć uczestniczące w wypoczynku dziecko w indywidualne osłony nosa i ust.
W wytycznych znalazły się także zapisy o warunkach zakwaterowania i transportu oraz dotyczące wyżywienia.
Jak czytamy: "Organizator zapewnia odpowiednią liczbę miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju lub namiocie są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w trakcie wypoczynku". Ten sam zapis podkreśla także, że w jednym pokoju zakwaterowane mogą być maksymalnie 4 osoby, a na każdą z nich muszą przypadać 4 metry kwadratowe "powierzchni noclegowej".
Dokument stwierdza również, że liczba uczestników przebywających w obiekcie musi być dostosowana do wymogu zachowywania dystansu społecznego, również podczas prowadzenia zajęć, a zakwaterowanie uczestników powinno odbywać się na zasadzie wymiany turnusów - tak, by kontakt uczestników zmieniających się turnusów był ograniczony do minimum.
"Organizator musi dysponować infrastrukturą obiektu/obozowiska umożliwiającą zapewnienie izolacji osobom z objawami wskazującymi na wystąpienie choroby, w tym w szczególności choroby zakaźnej" - podkreśla również MEN w wytycznych.
W dalszej części dokumentu czytamy: "Zaleca się, aby grupa uczestników wypoczynku liczyła do 12 osób (w przypadku dzieci do 10. roku życia) i do 14 osób (dzieci powyżej 10. roku życia). W przypadku kontynuowania pracy śródrocznej grupy uczestników z danej drużyny, świetlicy dopuszcza się inną liczebność".
Organizatorzy wypoczynku będą musieli ponadto zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość natychmiastowej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym lub lekarzem, a także prowadzić regularny pomiar temperatury ciała uczestników i członków kadry.
Resort edukacji zaleca również: "W miarę możliwości nie należy angażować do prowadzenia zajęć z uczestnikami wypoczynku (...) kadry powyżej 60. roku życia".