Co czwarty z nas przytył w czasie pandemii. To wniosek z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. "Z moich obserwacji wynika, że średnio przybyło od dwóch do pięciu kilogramów" - przyznaje w rozmowie z RMF FM dietetyk kliniczny doktor Hanna Stolińska.

Dodatkowe kilogramy pojawiły się najczęściej u mężczyzn w wieku między 20. a 44. rokiem życia. Myślę, że to jest pięć, może sześć kilogramów więcej niż przed pandemią. Przyjdzie wiosna za niedługi czas, będzie można więcej ćwiczyć, oby nie tylko w parkach, ale też na siłowniach, w klubach fitness, chcę wrócić do dawnej normy - przyznaje w rozmowie z naszym reporterem jeden z mieszkańców Warszawy. 

Wśród kobiet dodatkowe kilogramy zauważają przede wszystkim panie, które mają więcej niż 44, ale mniej niż 65 lat. W czasie pandemii byłam już dwa razy na diecie. Niestety, kilogramy szły do przodu. Przytyłam dziesięć kilogramów, potem schudłam sześć. Siedzący tryb pracy przed komputerem robi swoje - mówi jedna z mieszkanek stolicy, z którą rozmawiał nasz dziennikarz. 

Im wyższe wykształcenie, tym częściej dodatkowe kilogramy

W okresie pandemii od wiosny do jesieni 2020 roku 41,2 proc. Polaków w wieku 20 lat lub więcej zauważyło zmianę masy ciała. Jej zwiększenie odnotowało 28,3 proc., a spadek 12,9 proc. ludności. "Odsetki te były zbliżone dla obu płci - dla mężczyzn wynosiły odpowiednio 27,6 proc. i 13,8 proc., a dla kobiet 28,9 proc. i 12,2 proc." - czytamy w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. We wszystkich grupach więcej osób przybierało niż traciło na wadze.

Najrzadziej w ostatnich miesiącach tyły osoby w wieku 65 lat i więcej. Najczęściej na wadze tracili najmłodsi Polacy.  

W raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego uwagę przykuwa jeszcze jedno zjawisko: im wyższe wykształcenie, tym częściej pojawiały się dodatkowe kilogramy. Wzrost masy ciała w okresie pandemii wśród mężczyzn częściej obserwowano u mieszkańców miast niż wsi. Odwrotnie było w przypadku kobiet.

TU ZNAJDZIESZ CAŁY RAPORT NA TEMAT ZDROWIA POLAKÓW W 2020 ROKU, W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

Większość z nas nie uprawia regularnie sportu

Według badania ankietowego przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w 2020 roku jedynie 32,8 proc. Polaków w wieku 20 lat lub więcej regularnie uprawiało sport lub podejmowało rekreacyjną aktywność fizyczną (jazda na rowerze, pływanie, fitness, spacery) w sezonie wiosenno-letnim lub jesiennym. Aż 70,4 proc. mężczyzn i 64,4 proc. kobiet nie zażywało takich form ruchu. W całej populacji mężczyźni są mniej aktywni niż kobiety. 

Opracowanie: