Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o potwierdzeniu ponad 5 100 nowych zakażeń koronawirusem, a szef resortu Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że bilans jest o ponad tysiąc przypadków wyższy niż tydzień temu. "Trend jest dodatni" – zaznaczył. Zgodnie z zapowiedziami rządu, powinniśmy więc spodziewać się "kroku wstecz" w luzowaniu obostrzeń. Komisja Europejska powiadomiła o kłopotach z dostawami szczepionek Moderny: w tym miesiącu transporty preparatu do krajów UE będą opóźnione. Do Europejskiej Agencji Leków trafił tymczasem wniosek o zatwierdzenie dla UE czwartej szczepionki przeciw Covid-19: opracowanej przez amerykański koncern Johnson & Johnson.
* O 5 178 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 196 chorych na Covid-19 poinformował dzisiaj resort zdrowia. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to ponad 1,59 mln zakażeń i 41 028 ofiar śmiertelnych. O szczegółach najnowszego raportu przeczytacie TUTAJ >>>>
* Na koniec tygodnia dzienne bilanse nowych zakażeń koronawirusem mogą sięgnąć w Polsce nawet 8-10 tysięcy przypadków. "Odwrócenie tendencji w przyroście zakażeń koronawirusem staje się faktem; trend jest dodatni" - ogłosił na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Zgodnie z zapowiedziami rządu, powinniśmy więc spodziewać się "kroku wstecz" w luzowaniu obostrzeń. WIĘCEJ piszemy TUTAJ >>>>
* Komisja Europejska poinformowała, że w tym miesiącu dostawy szczepionek przeciw Covid-19 od amerykańskiego koncernu Moderna do krajów UE będą opóźnione. Niedobory mają zostać zrekompensowane w ramach marcowych dostaw. Już wczoraj, przypomnijmy, dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski donosił, że najbliższa dostawa szczepionek Moderny do Polski będzie aż dwukrotnie mniejsza, niż zapowiadano. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ >>>>
* Amerykański koncern farmaceutyczny i kosmetyczny Johnson & Johnson złożył do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o zatwierdzenie dla Unii Europejskiej swojej szczepionki przeciw Covid-19. Nieoficjalnie mówi się, że EMA mogłaby wydać opinię ws. preparatu w połowie marca. Szczepionka J&J ma nad preparatami Pfizera, Moderny i AstraZeneki istotną przewagę: może być podawana w tylko jednej dawce, co upraszcza znacząco proces szczepień. Więcej przeczytacie TUTAJ >>>>
* 26 lutego Polska rozpocznie konsultacje społeczne ws. Krajowego Planu Odbudowy, czyli szerokiego programu reform i inwestycji, które będą finansowane z unijnego Funduszu Odbudowy - dowiedziała się nieoficjalnie dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Koronafundusz ma wesprzeć unijne gospodarki dotknięte kryzysem spowodowanym przez pandemię i opiewa na 750 mld euro, a Polska jest jego czwartym największym beneficjentem. TUTAJ przeczytacie więcej >>>>
* Naukowcy w Wielkiej Brytanii zidentyfikowali jeszcze jeden, nowy wariant koronawirusa z potencjalnie niebezpiecznymi mutacjami. Jest on podobny do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego, a pochodzi prawdopodobnie z Nigerii. Zdaniem badaczy, ten nowy wariant koronawirusa jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki. Przeczytajcie WIĘCEJ >>>>
Japonia od środy rozpoczyna od 40 tysięcznej grupy pracowników służby zdrowia szczepienia przeciwko Covid-19 - poinformowała we wtorek agencja prasowa Kyodo
Pierwsze szczepionki mają zostać podane w szpitalu w Tokio, od przyszłego tygodnia szczepienia zostaną rozszerzone na 100 placówek medycznych w całym kraju.
Rozpoczęcie szczepień jest ważnym krokiem w walce Japonii z koronawirusem, ponieważ do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio pozostało mniej niż sześć miesięcy, a poparcie premiera Yoshihide Sugi maleje w atmosferze krytyki z powodu powolnej reakcji reakcji rządu na pandemię- pisze Kyodo.
Brytyjski rząd rozszerzył we wtorek o 1,7 mln listę osób, którym zalecono, by z powodu zwiększonej podatności na zachorowanie na Covid-19 do końca marca ograniczyły do minimum wychodzenie z domów. To zalecenie dotyczy już łącznie ok. 4 mln mieszkańców Anglii.
Jednak o ile poprzednio tym, co decydowało, czy dana osoba powinna się chronić w domu, były wyłącznie konkretne schorzenia bądź terapie zwiększające ryzyko poważnego zachorowania na Covid-19, jak choroby układu oddechowego, przeszczepy czy chemioterapia, to teraz wzięto pod uwagę także inne czynniki.
Prawdopodobieństwo poważnego zachorowania oszacowano przy pomocy specjalnego algorytmu, w którym wzięto pod uwagę oprócz stanu zdrowia także wiek, pochodzenie etniczne, otyłość czy zamieszkanie na obszarach zagrożonych ubóstwem.
Premier Słowacji Igor Matovicz uważa, że jego kraj powinien rozpocząć negocjacje z Rosją w sprawie dostaw szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19. W internecie napisał we wtorek, że nie można rezygnować ze szczepionki, dlatego że nie ma certyfikatu Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Przeciwko sprowadzeniu szczepionki, która nie ma akceptacji EMA, wypowiedziała się prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Minister zdrowia Marek Krajczi zapowiedział we wtorek wieczorem po posiedzeniu rządowej komisji ds. pandemii, że nazajutrz rząd będzie rozmawiał na temat rosyjskiej szczepionki i jeżeli dojdzie do porozumienia, resort podpisze niezbędne umowy.
Według ministra sytuacja epidemiczna na Słowacji pogorszyła się. Liczba zmarłych w związku z Covid-19 przekroczyła 6 tys. osób. Dziennie na tę chorobę lub z jej podejrzeniem umiera ponad 100 osób. Według stowarzyszenia służb pogrzebowych i krematoriów brakuje miejsc w chłodniach na przechowywanie zwłok.
Brytyjski wariant koronawirusa może spowodować więcej hospitalizacji we Francji niż druga fala epidemii Covid-19 - wynika z badania opublikowanego we wtorek przez Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm), Agencję Zdrowia Publicznego i Orange Labs.
Wariant brytyjski powinien stać się głównym wariantem cyrkulującym w kraju na przełomie lutego i marca (...). W przypadku braku wzmocnionych środków kontrolnych w najbliższych tygodniach spodziewany jest szybki wzrost zachorowań - napisano w konkluzjach badania.
Jednym z najbardziej zagrożonych regionów z powodu wariantu brytyjskiego pozostaje stołeczny Ile-de-France, gdzie wzrasta liczba hospitalizacji.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 19 590 osób, w szpitalach zmarło 351 chorych na Covid-19, natomiast w domach opieki od minionego piątku odnotowano 235 zgonów - podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła od początku pandemii o 586 do 82 812. Łączna liczba wykrytych zakażeń wzrosła natomiast do 3 489 129.
Od wczoraj w ramach II tury rejestracji do szczepienia przeciwko Covid-19 zgłosiło się prawie 158 tysięcy nauczycieli, w tym około 30 tysięcy nauczycieli akademickich.
W sumie natomiast - w I i II turze rejestracji - na szczepienie zapisało się już blisko 427 tysięcy nauczycieli.
Nauczyciele w wieku do 65 lat ze wszystkich szkół i placówek oraz nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach mogą rejestrować się na szczepienia do czwartku.