Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 14 838 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Liczba zgonów wciąż pozostaje bardzo wysoka. Minionej doby w naszym kraju zmarło 620 chorujących. Wielka Brytania jako pierwsza dopuściła do użytku szczepionkę przeciwko Covid-19. W czwartek na Wyspy trafiły pierwsze partie leku Pfizera.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 14 838 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 620 spośród chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby.

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 w Polsce będą w okolicach lutego lub marca. 

- Do Wielkiej Brytanii trafiły pierwsze partie szczepionki na koronawirusa opracowanej przez koncern Pfizer. 

23:50 92 proc. maseczek importowanych przez Włochy pochodziło z Chin

Od lutego do sierpnia tego roku Włochy sprowadziły z zagranicy maseczki ochronne o wartości 2,6 miliarda euro; 92 procent z nich pochodziło z Chin - takie dane ogłosiła w czwartek Federacja Przemysłowców (Confindustria).

W porównaniu z poprzednim rokiem wielkość tego importu wzrosła o ponad 2 tysiące procent.

Za maseczki sprowadzone z Chin zapłacono 2,45 miliarda euro.

22:44 1,5 mln ofiar koronawirusa

Ponad 1,5 miliona ludzi straciło życie z powodu Covid-19; średnio co dziewięć sekund umiera z powodu koronawirusa jeden człowiek - podała w czwartek agencja Reutera. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają się rozpocząć w grudniu w kilku rozwiniętych krajach.

22:01 Francja

We Francji ostatniej doby lekko spadła liczba nowych zakażeń koronawirusem - do 12 696. W środę nowych infekcji było 14 064. Z kolei zanotowano w tym czasie o 324 wzrost liczby zgonów z powodu Covid-19, dobę wcześniej było ich 310.

Łącznie we Francji zmarło na SARS-CoV-2 54 140 osób.

Liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu tej choroby spadła do najniższego poziomu od miesiąca.

W sumie we Francji potwierdzono do tej pory 2 257 331 przypadków zakażenia koronawirusem.

21:45 Portugalia przedstawia plan szczepień

Rząd Portugalii przedstawił w czwartek ogólnokrajowy plan szczepień przeciwko Covid-19, który - jak zapowiedziała minister zdrowia Marta Temido - ruszy w pierwszych dniach stycznia.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej w Lizbonie szefowa resortu zdrowia sprecyzowała, że w pierwszej z trzech faz programu szczepieniom poddanych zostanie około 950 tys. osób.

Temido wskazała, że priorytetową grupę dla rządu Portugalii w planie szczepień stanowią pracownicy służby zdrowia. Dodała, że wraz z nimi w pierwszej fazie programu szczepieniom zostaną poddane m.in. osoby cierpiące na poważne schorzenia kardiologiczne oraz choroby dróg oddechowych, a także podopieczni domów spokojnej starości.

Dopiero w drugim etapie rządowego programu, czyli najpóźniej od kwietnia 2021 r., szczepieniom mieliby zostać poddani obywatele powyżej 65. roku życia, a także osoby mające więcej niż 50 lat, które cierpią na przewlekłe choroby.

20:57 Hiszpania

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się o ponad 10,1 tys. - poinformował w czwartek resort zdrowia, przypominając, że od poniedziałku systematycznie rośnie dynamika zachorowań na Covid-19.

Ministerstwo zdrowia zaznaczyło, że od poniedziałku, kiedy służby medyczne potwierdziły 6,6 tys. nowych infekcji, każdego dnia stopniowo zwiększa się liczba wykrywanych zakażeń.

Z danych resortu wynika, że pomiędzy środą a czwartkiem przybyło ponad 10,1 tys. nowych pacjentów z Covid-19, a łączna liczba przypadków zachorowania przekracza już 1,67 mln.

W ciągu ostatnich 24 godzin osłabła nieco dynamika zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2. O ile pomiędzy wtorkiem a środą było ich 273, to już podczas kolejnej doby potwierdzono 254 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa. W całym kraju zmarło już ponad 46 tys. osób.

20:34 Włoski komisarz: Trzecia fala pandemii utrudniłaby szczepienia

Trzecia fala pandemii skomplikowałaby kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi - ostrzegł w czwartek komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu sanitarnego Domenico Arcuri. Jego zdaniem nie można obecnie łagodzić restrykcji.

Łagodzenie właśnie teraz kroków na rzecz zahamowania zakażeń oznaczałoby z dużym prawdopodobieństwem ryzyko trzeciej fali. Naprawdę skomplikowane byłoby przeprowadzenie największej masowej kampanii szczepień w pełni trzeciej fali - oświadczył rządowy komisarz na konferencji prasowej.

Opinię tę Arcuri wyraził w dniu, gdy padł dobowy rekord liczby zgonów na Covid-19 od początku pandemii: 993. Zanotowano ponad 23 tysiące nowych zakażeń.

20:23 Pierwsze partie szczepionki trafiły do Wielkiej Brytanii

Pierwsza partia opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionek przeciw koronawirusowi znajduje się już na terytorium Wielkiej Brytanii - podała w czwartek późnym popołudniem stacja Sky News.

19:54 Turcja

W ciągu ostatniej doby zanotowano w Turcji 32 381 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ta obejmuje też przypadki bezobjawowe - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

W tym samym czasie liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła o 187. Łącznie w Turcji od początku epidemii zmarło 14 316 osób.

W poniedziałek prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił w kraju kolejne restrykcje, które zaczęły obowiązywać dzień później. Wprowadzono w tygodniu godzinę policyjną między godziną 21 i 5 oraz lockdown w weekendy - w piątek od godziny 21 do 5 rano w poniedziałek. 

19:20 Wielka Brytania

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 60 tysięcy. Jak poinformował w czwartek brytyjski rząd, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 414 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 14 879 nowych zakażeń.

Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za USA, Brazylią, Indiami i Meksykiem. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi obecnie 60 113, z czego 52 601 osób zmarło w Anglii, 3848 - w Szkocji, 2638 - w Walii, a 1026 - w Irlandii Północnej.

Bilans zgonów z ostatniej doby jest niższy o 234 od tego ze środy, a także niższy o 84 od statystyki z czwartku przed tygodniem.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wzrosła do 1 674 134, wskutek czego Wielka Brytania ponownie wyprzedziła Hiszpanię i jest obecnie na szóstym miejscu na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.

19:12 Francja otrzyma 200 mln dawek szczepionek

Francja otrzyma 200 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, co oznacza możliwość zaszczepienia 100 mln osób, ponieważ potrzeba dwóch dawek szczepień - poinformował w czwartek premier Jean Castex podczas konferencji prasowej.

Szczepienia będą darmowe, będą odbywać się stopniowo, a priorytet otrzymają osoby najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem Covid-19, tzn. osoby starsze w domach opieki, osoby z chorobami współistniejącymi oraz personel medyczny - poinformował Castex.

Początek kampanii szczepień to kwestia kilku tygodni - stwierdził Castex, który poinformował, że szczepienia będą się odbywały w trzech etapach.

18:30 Pięcioro pacjentów w szpitalu tymczasowym w Katowicach

Pięcioro pacjentów trafiło do czwartkowego popołudnia do szpitala tymczasowego uruchomionego w poniedziałek w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK). Pierwszego pacjenta przyjęto tam we wtorek.

Dwa pozostałe szpitale tymczasowe przewidziane dla regionu na razie nie pracują. Jeden z nich, utworzony w hali dawnego terminalu cargo na terenie lotniska Katowice w Pyrzowicach, jest gotowy. Prace nad utworzeniem trzeciego szpitala - w ustrońskim sanatorium Równica - wstrzymano na etapie projektowym.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, żaden z pacjentów, których dotąd umieszczono w MCK, nie wymaga opieki respiratorowej. "To są osoby starsze, schorowane, z chorobami współistniejącymi. Ich stan jest na tyle poważny, a zdrowie i życie zagrożone, że trafiły do szpitala" - powiedziała.

18:19 Portugalia

Od środy w Portugalii na Covid-19 zmarło 79 osób, co oznacza liczbę bliską dobowego rekordu w tym kraju - poinformowały władze tego kraju. Socjalistyczny rząd Antonia Costy zapowiada jednocześnie rezygnację z planu wprowadzenia zakazu podróży podczas Bożego Narodzenia.

Źródło w portugalskim rządzie ujawniło w czwartek rozgłośni radiowej Observador, że gabinet Costy nie tylko nie wprowadzi planowanego wcześniej zakazu przemieszczania się pomiędzy powiatami 24 i 25 grudnia, ale też zacznie luzować część obostrzeń epidemicznych.

Lizbońska rozgłośnia przypomina, że do niedzieli rząd Portugalii będzie musiał podjąć decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z Covid-19

W ciągu ostatnich 24 godzin zwiększyła się również dynamika zachorowań na Covid-19. Od środy przybyło ponad 3,7 tys. zainfekowanych osób. Dzień wcześniej nowych zakażeń było prawie 3,4 tys.

18:13 Włochy

993 osoby zmarły minionej doby we Włoszech na Covid-19 - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa dzienna liczba zgonów od początku pandemii w lutym. Zanotowano 23 225 nowych zakażeń, przeprowadzono 226 tysięcy testów.

W środę zarejestrowano 684 zgony i ponad 20 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem wykrytych w 207 tysiącach testów.

Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 58 038.

Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,6 miliona mieszkańców Włoch, których ludność wynosi około 60 milionów. Wyzdrowiało dotąd 846 tysięcy.

17:55 Czechy zakończyły prace nad szczepionką przeciw Covid-19

Czescy naukowcy nie będą kontynuować prac nad szczepionką na Covid-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Jan Blatny. Jego zdaniem dalsze prace nie są potrzebne, ponieważ wkrótce ma pojawić się komercyjna szczepionka.

Dotychczasowe prace nad opracowaniem czeskiej szczepionki, które rozpoczęto w marcu br., kosztowały 4,3 mln koron, czyli około 163 tys. euro. Blatny podkreślił, że Czechy mają grupę specjalistów, która może w krótkim czasie zrealizować pierwszą fazę prac nad nową szczepionką. Opracowano szczepionkę, która jest zdolna wytworzyć reakcję immunologiczną u modelu myszy - powiedział Blatny i dodał, że grupa nie została rozwiązana i ma pozostawać w gotowości do ewentualnej dalszej pracy.

Gdy rozpoczynano projekt, ówczesny minister zdrowia Adam Vojtiech podkreślał znaczenie samowystarczalności. W grupie pracowali naukowcy z Państwowego Instytutu Zdrowia, Instytutu Hematologii i Transfuzji Krwi oraz Instytutu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej. Do zakończenia prac, które zajęłyby od pół roku do roku, potrzebna byłaby kwota około 150 mln koron, czyli ponad 5,5 mln euro.

Blatny podkreślił też, że komercyjnej szczepionki, której zamówiono 5,5 mln dawek, wystarczy dla wszystkich.

17:21 Walia przywraca możliwość podróży do części Anglii i Szkocji

Od piątku możliwe będzie podróżowanie między Walią a resztą Wielkiej Brytanii, ale z wyjątkiem obszarów, na których obowiązują najwyższe stopnie restrykcji koronawirusowych - ogłosił w czwartek rząd Walii.

To oznacza, że nadal nie będzie można jeździć bez uzasadnionych powodów do tych obszarów Anglii, gdzie jest trzeci poziom restrykcji (w skali 1-3), obszarów Szkocji, w których jest poziom trzeci i czwarty (w skali 0-4) oraz do całej Irlandii Północnej.

W czasie 17-dniowego lockdownu w Walii na przełomie października i listopada obowiązywał nakaz pozostawania na terenie własnego hrabstwa - o ile jego opuszczanie nie było uzasadnione ważnymi przyczynami, jak nauka, praca czy ważne sprawy rodzinne - a także zakaz wyjazdu poza granice Walii. Ponieważ przed jego zakończeniem lockdown wprowadzono także w Anglii, walijski rząd zdecydował, że zakaz przekraczania granicy pozostanie w mocy dopóki nie skończy się także ten w Anglii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od środy w Anglii nastąpił powrót do trzypoziomowej skali restrykcji regionalnych. Na najwyższym, trzecim poziomie znalazła się większość północnej i spora część środkowej Anglii, ale także m.in. leżący blisko walijskiej granicy Bristol. Łącznie na obszarach na poziomie trzecim mieszka ok. 41,5 proc. populacji Anglii. W Szkocji dwa najwyższe poziomy restrykcji obowiązują w 21 spośród 32 obszarów administracyjnych, choć z powodu braku wspólnej granicy ruch między nią a Walią jest znacznie mniejszy.

16:19 Szwecja

W Szwecji łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w czwartek 7 tys., a liczba zakażeń wzrosła w ciągu ostatniej doby o 6485 do 272 643. Rząd zdecydował o zamknięciu do 6 stycznia szkół średnich i wprowadzeniu nauczania zdalnego.

Premier Stefan Loefven na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaapelował do młodzieży o odpowiedzialność i unikanie spotkań. Podkreślił, że nauczanie na dystans "nie jest przedłużeniem ferii świątecznych".

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella obecnie "rozprzestrzenianie się koronawirusa jest większe wśród dzieci i młodzieży w stosunku do innych grup". Jak dodał, celem zamknięcia szkół średnich jest ograniczenie ruchliwości tej grupy m.in. w godzinach szczytu w transporcie publicznym.

14:58 Wielka Brytania: Pierwsza partia szczepionek przeciw Covid-19 dotrze w ciągu najbliższych godzin

Jak informuje BBC pierwsza partia szczepionek będzie przewożona tunelem pod kanałem La Manche. Ponieważ szczepionka opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech wymaga przechowywania w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, jej transport i dystrybucja jest dużym wyzwaniem logistycznym. Z tego powodu pierwsze szczepienia mają się odbywać w szpitalach. W pierwszej kolejności powinni zostać zaszczepieni pensjonariusze domów opieki oraz ich opiekunowie.

Wczoraj Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Szczepienia zaczną się na początku przyszłego tygodnia.

14:45 Nowe ustalenia naukowców ws. koronawirusa u dzieci

Różnice w działaniu układu immunologicznego i lepszy stan naczyń krwionośnych chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem - przekonują naukowcy z Murdoch Children's Research Institute (MCRI), University of Melbourne i University of Fribourg.

14:21 Czechy: Spada liczba zakażeń koronawirusem

W Czechach odnotowano dziś 4563 zakażeń. To mniej o ok. 400 niż przed tygodniem. Od jutra restrykcje związane z pandemią zostaną złagodzone. Ponownie będą mogły działać wszystkie sklepy i zakłady usługowe. Obowiązują w nich jednak limity osób, które mogą jednocześnie przebywać w tych placówkach. Zniesiono już zakaz nocnego wychodzenia między 23 a 6. 

Maseczki są nadal obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach, w komunikacji, na dworcach, przystankach autobusowych i tramwajowych oraz w przestrzeniach otwartych, ale tylko tam, gdzie nie można zachować odległości 2 metrów od innej osoby. W zamkniętych pomieszczeniach może spotykać się 50 osób, a na zewnątrz 10. Między 6 a 22 ponownie mogą działać restauracje, bary i kawiarnie, ale zajęte mogą być tylko miejsca siedzące, maksymalnie cztery osoby przy stole. W ceremoniach ślubnych i pogrzebowych może uczestniczyć do 30 osób.

13:53 Francja: Mimo pomocy państwa firmy zwalniają pracowników z powodu pandemii

Od września we Francji zlikwidowano ponad 35 tysięcy miejsc pracy - informuje dziennik "Le Monde". Eksperci są zaniepokojeni perspektywą bankructw w przyszłym roku z powodu pandemii Covid-19, ponieważ kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły redukcję zatrudnienia. 

Dyrekcja ds. Koordynacji Badań, Studiów i Statystyki we francuskim ministerstwie pracy odnotowała 657 rozpoczętych restrukturyzacji zatrudnienia w firmach. Liczba ta jest znacznie wyższa niż w 2019 roku, kiedy to przeprowadzono 369 takich procedur. 

I to mimo pomocy państwa. Przedsiębiorstwa skorzystały z odroczenia płatności podatkowych i składek na ubezpieczenie społeczne, a wynagrodzenia były objęte programem częściowego bezrobocia. Zdaniem ekspertów fala zwolnień może nastąpić w przyszłym roku. 

12:59 Iran: Liczba przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła milion

W Iranie liczba przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w czwartek milion - poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia tego kraju Sima Sadat Lari. W ciągu ostatniej doby przybyły 13 922 przypadki, co zwiększyło ogólną liczbę do 1 003 494.

Od wybuchu epidemii koronawirusa w Iranie stwierdzono 49 348 zgonów, w tym 358 w ciągu ostatniej doby. Ministerstwo zdrowia samo przyznaje, że bilans ten może być znacznie zaniżony w związku z niedostateczną liczbą badań przesiewowych na obecność koronawirusa.

Według oficjalnych danych w ostatnich dniach w Iranie liczba codziennych zgonów nieznacznie spadła. W listopadzie odnotowywano średnio powyżej 400 zgonów dziennie.

12:53 Hiszpania: Władze Galicii tworzą kordon sanitarny z powodu sytuacji epidemicznej w Portugalii

Rząd wspólnoty autonomicznej Galicii opublikował w czwartek dekret, na podstawie którego obejmie kordonem sanitarnym ten położony w północno-zachodniej Hiszpanii region. Jego władze wyjaśniły, że nowe obostrzenia wynikają z wciąż trudnej sytuacji epidemicznej w sąsiedniej Portugalii.

Uchwalony w środę dekret wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się osób przez północną część granicy portugalsko-hiszpańskiej. Restrykcje nie dotyczą osób, które przekraczają granicę w celu wykonywania pracy.

Kordon sanitarny wokół Galicii zacznie obowiązywać od północy w piątek i potrwa co najmniej do 9 grudnia. Jego wprowadzenie oznacza nie tylko utrudnienia we wjeździe do tego regionu od strony Portugalii, ale także z sąsiadujących hiszpańskich wspólnot autonomicznych Asturii oraz Kastylii i Leonu. Dotychczas był on zakazany w weekendy oraz święta.

12:47 Szczecin: Powstał robot dezynfekujący do walki z Covid-19

12:35 Premier: Szczepienia przeciw koronawirusowi pewnie od lutego, może od marca

Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczną się pewnie od lutego, może od marca; będą przeprowadzane m.in. w szpitalach rezerwowych - przypomniał w krótkim materiale wideo opublikowanym w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował o solidarność i ostrożność w czasie pandemii koronawirusa.

Pamiętajmy, że przeciwnik, z którym walczymy jest zwodniczy i groźny, nasze przewidywania związane ze spadkiem zachorowań po wprowadzeniu zasad bezpieczeństwa sprawdzają się, ale pandemia na pewno nie powiedziała ostatniego słowa - mówił szef rządu. Do momentu rozpoczęcia powszechnych szczepień musimy być zmobilizowani i stosować się do zasad pandemicznych - dodał.

12:24 Korea Płn.: Najwyższy alert epidemiczny w Pjongjangu, zamknięte restauracje i łaźnie

Władze Korei Płn. ogłosiły najwyższy alert epidemiczny w Pjongjangu, zamknęły instytucje publiczne, restauracje i łaźnie, mimo że oficjalnie w kraju nie zgłoszono ani jednego zakażenia koronawirusem - podała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap.

Wysiłki zapobiegawcze, by zablokować napływ tego nikczemnego wirusa do Pjongjangu, są wprowadzane w bardziej aktywny sposób - poinformowały państwowe północnokoreańskie media.

W Pjongjangu ograniczono ludziom możliwość poruszania się. W dzielnicy Sonkyo na południu miasta lekarzom polecono codziennie kontrolować stan zdrowia osób z gorączką i problemami oddechowymi. Instalacje wodne w dzielnicy Moranbong zostały zdezynfekowane.

12:19 Bydgoszcz: Ciech Pianki rozpoczął produkcję maseczek ochronnych

Spółka Ciech Pianki z Bydgoszczy rozpoczęła produkcję maseczek ochronnych. Moce produkcyjne nowo uruchomionej linii produkcyjnej sięgają około 50 tys. sztuk dziennie - poinformowała w czwartek w komunikacie Grupa Ciech.

Maseczki zapewniają ochronę podczas pandemii oraz przed zanieczyszczeniami powietrza; mogą być zabezpieczeniem przeciwpyłowym w budownictwie, górnictwie czy podczas pracy laboratoryjnej.

12:10 Łódzkie: 106 mandatów po kontrolach policji m.in. w galeriach handlowych

W związku ze stanem epidemii, po kontrolach policji w galeriach handlowych w woj. łódzkim w ciągu ostatniej doby nałożono 106 mandatów karnych. Skierowano też 8 wniosków do sądu - poinformowała w czwartek rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

Policjanci skontrolowali ostatniej doby blisko 300 punktów handlowych w galeriach - podała Kącka.

12:03 Hołownia o szczepieniach: To jest nasza racja stanu, szansa na powrót do normalności

Szczepienia na COVID-19 są sprawą racji stanu, to szansa na powrót do normalności, jednak ten proces wymaga zabezpieczenia prawnego, finansowego, personelu i bezpieczeństwa - ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Zapewnił, że sam też się zaszczepi.

Odnosząc się do rządowego planu szczepień, ocenił, że jest on "niezwykle ambitny" i powinien być poparty przez wszystkich. Powinien zaistnieć konsensus wszystkich sił politycznych, musimy doprowadzić do tego, żeby ten plan został zrealizowany - podkreślił.

11:47 Finlandia: Szczepienia przeciwko koronawirusowi będą bezpłatne; ruszą w styczniu

Rząd Finlandii poinformował w czwartek, że uzgodnił krajową strategię szczepień przeciwko koronawirusowi. Planuje udostępnić szczepionkę bezpłatnie wszystkim i rozpocząć w styczniu przyszłego roku od szczepienia wybranych pracowników służby zdrowia.

Celem Finlandii jest ochrona całej populacji poprzez bezpłatne oferowanie szczepionki wszystkim chętnym i osobom niemającym przeszkód zdrowotnych - powiedziała dziennikarzom minister ds. rodziny i służb społecznych Krista Kiuru.

11:32 Przybywa kar za nie zasłanianie ust i nosa

Od początku epidemii Policja namierzyła prawie 400 tysięcy osób niestosujących się do nakazu zakrywania ust i nosa.

Wynika to z najnowszych danych Komendy Głównej Policji, do który dotarli dziennikarze RMF FM. Najczęściej kończyło się na pouczeniach, ale były też mandaty.

207 tysięcy osób otrzymało jedynie pouczenie za nienoszenie maseczki. 145 tysięcy dostało mandaty. Jak ustalili reporterzy RMF FM, najczęściej w okolicach 100 złotych, a więc wcale nie najwyższe. Wiele osób nie chciało jednak mandatów przyjmować. W sprawie prawie 28 tysięcy osób policjanci skierowali wnioski do sądu.

Od tego tygodnia zmieniły się przepisy. Nakaz zakrywania twarzy zapisany jest już nie tylko w rozporządzeniu, ale także w ustawie. Widać w związku z tym zmianę trendu. Kar przybywa. Tylko ostatniej doby policjanci nałożyli 1900 mandatów za brak maseczki. Skierowali 150 wniosków do sądu. 180 osób zostało pouczonych.

11:10 Włochy: Rząd wydał zakaz podróży w okresie świątecznym

Rząd Włoch wydał dekret, zakazujący podróżowania między regionami od 21 grudnia do 6 stycznia, a także opuszczania swojej gminy zamieszkania 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. W czwartek dekret podpisał prezydent Sergio Mattarella.

To kolejny pakiet przepisów, wprowadzonych w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Na mocy dekretu od 21 grudnia do zakończenia okresu świątecznego 6 stycznia nie można będzie podróżować między regionami z wyjątkiem takich sytuacji, jak powrót do stałego miejsca zamieszkania, praca, zdrowie lub inne pilne potrzeby.

W pierwszy i drugi dzień Świąt oraz w Nowy Rok nie będzie można opuścić swojej gminy, w której się przebywa. Także w tym przypadku wyjątek stanowią pilne potrzeby.

W noc sylwestrową godzina policyjna zostanie przedłużona; będzie obowiązywać od 22.00 do 7.00, a nie jak obecnie do 5.00.

11:04 Rosja: Po raz pierwszy wykryto ponad 28 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby

W Rosji po raz pierwszy wykryto ponad 28 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby; od środy zarejestrowano 28 145 przypadków, o 11 proc. więcej niż dzień wcześniej - podał w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło w ciągu doby 554 pacjentów.

Ogólna liczba zachorowań wynosi teraz 2 375 546. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 41 607.

Za wyleczonych po zakażeniu uznano 1 859 851 pacjentów, z których 29 502 opuściło szpitale w ciągu minionej doby.

10:59 W ciągu doby wykonano ponad 38,4 tys. testów

10:38 Raport Ministerstwa Zdrowia

10:34 Koronawirus w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

W czwartek Ministesrtwo Zdrowia poinformowało o 14838 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 620 pacjentów zmarło z powodu Covid-19.

Sprawdź szczegóły raporu>>>

09:55 Węgry: Drugi dzień z rzędu rekord zgonów na Covid-19 – 182

Drugi dzień z rzędu Węgry zanotowały rekordowo dużo zgonów na Covid-19; w ciągu ostatniej doby zmarły 182 osoby, cierpiące na tę chorobę - wynika z danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Od początku pandemii zmarło już 5324 chorych na Covid-19, a wyzdrowiała ponad 67 tys. osób.

W ciągu ostatniej doby wykryto 6635 nowych infekcji koronawirusem, a od początku pandemii prawie 232 tys.

Lekarz naczelna kraju Cecilia Mueller powiedziała w środę, że 9 proc. wszystkich wykrytych przypadków stanowiły dotąd dzieci, tj. osoby do 18. roku życia. Poinformowała też, że 4 proc. zmarłych na Covid-19 nie cierpiało na żadną chorobę przewlekłą.

09:32 USA: Lockdown w Los Angeles z powodu koronawirusa

Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti wydał w środę rozporządzenie nakazujące mieszkańcom pozostanie w domach z powodu zagrożenia przeciążenia miejskiego systemu ochrony zdrowia. Zamknięta została większość sklepów.

Nasze miasto jest teraz blisko katastrofalnego punktu załamania, za którym liczba hospitalizowanych pacjentów przeciąży nasz system szpitali, co wiąże się z ryzykiem niepotrzebnego cierpienia i śmierci - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia burmistrza.

Według nowych przepisów, mieszkańcy metropolii są zobowiązani do pozostania w domach za wyjątkiem wykonywania niezbędnych czynności, zamknięte zostają wszystkie miejsca pracy, wymagające fizycznej obecności pracowników na miejscu. Wyjątkiem są kluczowe usługi takie jak np. sklepy, ale również kościoły i inne świątynie. Wprowadzony został również zakaz spotykania się osób spoza domostwa.

09:17 Biolog: Osiągnięcie poziomu odporności zbiorowiskowej przed jesienią 2021 mało prawdopodobne

Osiągnięcie poziomu odporności zbiorowiskowej przed jesienią 2021 r. wydaje się mało prawdopodobne - ocenia dr Rafał Mostowy z UJ. W optymistycznym wariancie, aby osiągnąć go do końca września, trzeba by przez 270 dni zaszczepić ponad 19 mln Polaków. To niebagatelne wyzwanie logistyczne - dodaje.

Strategią wyjścia z kryzysu związanego z pandemią COVID-19 stosowaną obecnie przez większość krajów jest przeczekanie do czasu uzyskania skutecznej szczepionki - ocenia biolog chorób zakaźnych, dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Cytat

Do niedawna szczepionka wydawała się odległą wizją, ponieważ tworzenie nowych szczepionek jest procesem czasochłonnym i nie zawsze zwieńczonym sukcesem. Okazało się jednak, że niespełna rok od wybuchu pandemii mamy nie jedną, a przynajmniej trzy szczepionki, które zapowiadają się na skuteczne (ostateczne wyniki nie są jeszcze opublikowane w periodykach naukowych). Kiedy w takim razie możemy spodziewać się powrotu do normalności? Odpowiedź brzmi: wtedy, kiedy dzięki szczepionce osiągniemy odporność zbiorowiskową.
zauważa dr Mostowy.

Wiąże się z tym jednak kilka niewiadomych. Po pierwsze - wylicza badacz - żeby osiągnąć odporność zbiorowiskową, szczepionka musi chronić przed zakażeniami, a nie tylko przed objawami choroby - inaczej wirus może wciąż zarażać innych i potencjalnie ewoluować. Po drugie, nie wiadomo, jaka w praktyce będzie skuteczność szczepionki. Skuteczność na poziomie mniejszym niż 100 proc. oznacza, że trzeba będzie zaszczepić odpowiednio więcej osób. Po trzecie, bezprecedensowe tempo, w jakim wyprodukowano szczepionkę, budzi wątpliwości u wielu osób, nawet u tych, które popierają szczepienia. Trzeba będzie więc poczekać na więcej danych, żeby przekonać ich, że szczepionka jest bezpieczna - zauważa biolog.

08:30 Wiceminister Niedużak: Przewozy autokarowe, catering, piloci zostaną uwzględnieni w tarczy branżowej

Pozytywnie ustosunkujemy się do rozszerzenia tarczy branżowej m.in. o przewozy autokarowe, catering, pilotów i przewodników oraz usługi pralnicze - powiedział PAP wiceszef MRPiT Marek Niedużak. Oszacował, że miesięczny koszt pomocy przyznanej z tarczy branżowej wyniesie ponad 4 mld zł.

Jak podkreślił wiceminister rozwoju, pracy i technologii, ostatecznie około 40 branż zostanie objętych rządowym wsparciem w ramach tarczy branżowej. To oznacza, że liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z pomocy, została rozszerzona względem pierwotnej propozycji, która przewidywała wsparcie około 30 branż. Na dziś szacowałbym, że koszt tarczy wyniesie miesięcznie ponad 4 mld złotych - wskazał Niedużak.

08:13 Francja: Władze obciążone w raporcie parlamentarnym na temat kryzysu koronawirusowego

Komisja śledcza Zgromadzenia Narodowego w sprawie zarządzania przez władze kryzysem, spowodowanym przez pandemię koronawirusa, wytyka im w raporcie nieprawidłowości i nieumiejętność antycypacji.

Po pół roku przesłuchań Komisja Zgromadzenia Narodowego (niższa izba parlamentu francuskiego) zakończyła swe prace. Sprawozdawca komisji, deputowany partii Republikanie (LR) Eric Ciotti zorganizował w środę konferencję prasową na temat raportu, który choć oficjalnie nieogłoszony, spowodował burzę we francuskich mediach.

Raport zatwierdzony został głosami deputowanych opozycji, członkowie komisji należący do większości parlamentarnej - Republiko Naprzód! (LREM) i Ruch Demokratyczny (MoDem) - wstrzymali się od głosu.

07:58 Koronawirus w Polsce. Droga do odporności stadnej wciąż daleka

Jeszcze daleka droga zanim wytworzymy odporność stadną na koronawirusa - przyznają w rozmowie z RMF FM epidemiolodzy.

Przypomnijmy: oficjalnie, poprzedniej doby liczba wszystkich zakażeń Covid-19 w Polsce od początku epidemii przekroczyła milion. Wirusolodzy przekonują, że liczba faktycznych przypadków - bez wykonania testu - może być kilka razy większa, a kontakt z koronawirusem mogło mieć nawet 9 milionów populacji.

Aby wystąpiła odporność stadna, zazwyczaj z wirusem musi zetknąć się 60 proc. populacji, czy w Polsce ponad 22 miliony osób. To byłoby z jednej strony bardzo groźne, a w przypadku tak specyficznego patogenu jak koronawirus - według epidemiologa profesora Roberta Flisiaka - nawet to mogłoby nie wystarczyć. 

Cytat

Zapewnienie odporności stadnej może wymagać uodpornienia nawet 70-80 procent populacji. Najwyższy okres zakaźności przypada przed wystąpieniem objawów i to warunkuje trudność z zapanowaniem nad epidemią.
podkreśla w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak.


07:45 Karta dla Medyka

07:41 SONDAŻ DLA "DGP" I RMF FM

Rząd zdecydował, że wszystkie dzieci będą miały ferie zimowe w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia. Zamknięte wówczas będą także hotele i pensjonaty oraz będzie obowiązywał zakaz organizacji wyjazdów na ferie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że decyzja o skumulowaniu ferii zimowych była podyktowana względami bezpieczeństwa. Jeżeli ferii nie spędzimy w domu, to niestety zwiększamy prawdopodobieństwo tzw. trzeciej fali, o której już się mówi w Europie - podkreślał.

Według najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że ponad połowa pytanych Polaków źle ocenia tę decyzję rządu.

PEŁNE WYNIKI SONDAŻU znajdziesz tutaj>>>

07:25 Szef ARM dla Rz: Mamy respiratory, będą szczepienia

Kuczmierowski mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, że to Agencja Rezerw Materiałowych wyposażyła w sprzęt Szpital Narodowy, podobnie jak w tej chwili wyposaża 30 innych szpitali tymczasowych w całym kraju. Każdorazowo dostarczamy do nich niezbędne wyposażenie - respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, całe specjalistyczne wyposażenie medyczne wspierające leczenie Covid-19 - wylicza.

Jak mówi szef ARM, w szpitalu na Stadionie Narodowym jest około 40 respiratorów i 160 kardiomonitorów, łóżka specjalistyczne i cały sprzęt do diagnostyki, tomograf komputerowy, aparaty USG, rentgeny. Oprócz tego środki ochrony osobistej. To wszystko przechodziło przez agencję, to my robiliśmy zakupy - dodaje.

Na pytanie, skąd zatem wzięły się problemy Ministerstwa Zdrowia z zakupem respiratorów wiosną, szef ARM stwierdził, że "wiosna i to, co mamy dzisiaj, to dwie różne historie". To był bardzo trudny czas, jeśli chodzi o rynek materiałów i sprzętu medycznego. Wszystkie kraje były zaskoczone pandemią. Nikt nie był na tyle dobrze przygotowany, żeby móc spać spokojnie. Wszyscy na gwałt próbowali kupić sprzęt medyczny i materiały ochronne. Myśmy też zbudowali cały system zakupowy. Włączyły się w to spółki Skarbu Państwa, KGHM, ARP, Orlen, Lotos. One wspierały te zakupy. Stanęliśmy na wysokości zadania, bo ten sprzęt i środki ochrony szybko do Polski trafiły. Było to jednak związane z często bezpardonową walką na rynkach międzynarodowych - podkreśla Kuczmierowski.

Kuczmierowski zwraca także uwagę, że to Agencja Rezerw Materiałowych została wyznaczona przez premiera jako koordynator procesu logistycznego związanego z magazynowaniem i dystrybucją szczepionki. Przygotowujemy scenariusze, jak ta szczepionka powinna być dystrybuowana zgodnie z wymogami producentów i służby zdrowia, która będzie zarządzać szczepieniami. ARM w swoich rezerwach ma od dawna leki i środki medyczne. Mamy dwie własne hurtownie medyczne, które wspierają nas w sytuacjach kryzysowych. Jesteśmy więc przygotowani, by profesjonalnie przeprowadzić proces obsługi dystrybucji szczepionki antycovidowej - mówi.

07:13 W szpitalach w całej Polsce prawie tyle samo wolnych łóżek covidowych, co zajętych

We wszystkich regionach kraju wolnych jest średnio połowa miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce pozostaje także zapas wolnych respiratorów - wynika z danych zebranych przez PAP.

Informacje zebrane przez korespondentów PAP pokazują, że w każdym województwie średnio połowa miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest zajęta. Podobna sytuacja wygląda w przypadku dostępności do respiratorów. W regionach zajęty ch jest od 50 do 80 proc. urządzeń.

07:01 NFZ: 665 mobilnych punktów pobierania materiału do badań na koronawirusa

W kraju jest 665 mobilnych punktów pobrań materiału do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 - poinformowała PAP rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

Mapa, na której zaznaczono lokalizację miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów i z godzinami przyjęć jest na stronie>>>

06:53 Plan szczepień w Brazylii

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, w którym stwierdzono ponad 6 mln zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.

Brazylijski urząd regulacji rynku farmaceutycznego Anvisa poinformował w środę, że jest gotów zaaprobować szczepionki na Covid-19 do stosowania w trybie nadzwyczajnym i określił warunki, jakie producenci musieliby spełnić aby otrzymać odpowiednie zezwolenie.

Podkreślono, że każdy wniosek będzie rozpatrywany oddzielnie oraz, że szczepionka musi być na końcowym etapie prób w Brazylii.

Obecnie w fazie III prób znajdują się w tym kraju szczepionki koncernów AstraZeneca, Johnson & Johnson, Pfizer i Sinovac.

We wtorek ministerstwo zdrowia przestawiło zarys 4-etapowego planu szczepień, jakie będą prowadzone w ramach walki z koronawirusem. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną ludzie starsi, pracownicy służby zdrowia oraz przedstawiciele rdzennej ludności tj. Indianie z terenów Amazonii. Ostateczny scenariusz kampanii szczepień będzie zależny od tego, ile szczepionek znajdzie się ostatecznie w dyspozycji brazylijskiej służby zdrowia.

06:40 102-latka po raz drugi wyzdrowiała po Covid-19

06:28 Brazylia: Pandemia nie ustępuje

W ciągu ostatniej doby w Brazylii przybyło 49 863 nowych zakażeń i 697 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Podkreślono, że utrzymuje się najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku września.

Dane ze środy są prawie takie same jak z wtorku (odpowiednio 50 909 nowych zakażonych i 697 zgonów).

Łączna liczba przypadków zakażeń od początku pandemii wzrosła do 6 436 650 a zgonów do 174 515.

Statystycznie w Brazylii odnotowuje się ponad 82 zgony i ponad 3 tys. zakażonych osób na każde 100 000 mieszkańców.

06:15 USA z największą liczbą zgonów na Covid-19 od kwietnia

Cytat

Liczby malują ponury obraz tego, jak może wyglądać sytuacja za kilka tygodni. Niektóre szpitale są prawie pełne, a jeśli stany nie będą w stanie powstrzymać fali nowych przypadków, tak jak wiosną w Nowym Jorku, mogą wkrótce zostać przepełnkione.
napisał w środę w internetowym wydaniu dziennik "New York Times" powołując się na ekspertów.

Gazeta cytuje m.in. szefa programu zdrowia publicznego w Boston College Philipa Landrigana. Wyraził on zaniepokojenie nasileniem pandemii.

Fakt, że mamy teraz tak wiele hospitalizacji, świadczy o tym, że wykonaliśmy bardzo kiepską robotę w kontrolowaniu tej pandemii. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i w wielu miejscach w zasadzie wymyka się spod kontroli
- ocenił badacz.

Jak wynika ze statystyk coraz więcej ludzi z wirusem trafia do szpitali, ale jeszcze bardziej rośnie liczba przypadków Covid-19. Świadczyłoby to, że w istocie wskaźnik hospitalizacji się kurczy. Specjaliści interpretują to w różny sposób.

Obecnie o wiele więcej osób poddaje się testom niż na początku pandemii, a to powoduje wykrywanie znacznie więcej łagodnych przypadków nie wymagających hospitalizacji - cytuje gazeta opinię dr Caitlin Rivers, epidemiolog z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, której zdaniem odsetek ludzi, którzy są na tyle chorzy, że wymagają hospitalizacji, bardzo się nie zmienił.

Innego zdania jest dr Michael Osterholm, ekspert chorób zakaźnych z University of Minnesota, który zasiada w panelu doradczym ds. pandemii prezydenta elekta Josepha Bidena. Argumentował, że w obawie przed przytłoczeniem szpitali nie wszyscy chorzy są przyjmowani.

Pacjenci są wysyłani do domu i uważnie obserwowani. W pewnym sensie przeprowadzana jest selekcja i zatrzymywanie tylko najciężej chorych - wyjaśnił Osterholm zwracając uwagę także na niedobór personelu medycznego.

Marvin O'Quinn, prezes i dyrektor ds. operacyjnych organizacji CommonSpirit Health, prowadzącej szpitale w 21 stanach, wyliczył w rozmowie z "NYT", że jego system szpitali leczy teraz 2056 pacjentów z Covid-19, najwięcej jak dotąd i około 65 procent więcej niż miesiąc temu. Dziennie przyjmuje się około 100 nowych chorych.

06:03 Meksyk jednym z krajów z największą liczbą zgonów

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa ocenia, że Meksyk jest 11. krajem na świecie z największą liczbą przypadków zakażeń i 4. z największą liczbą zgonów, po USA, Brazylii i Indiach. 

05:48 Szczepionka przeciwko Covid-19. Jakie są działania niepożądane?

05:34 Niemcy: Ponad 22 tys. nowych zakażonych koronawirusem

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w czwartek o 22 046 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 1 106 789. Zmarło 479 osób co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych epidemii do 17 602.

W środę kanclerz Angela Merkel poinformowała, po spotkaniu z szefami rządów krajowych, przedłużenie do 10 stycznia obostrzeń związanych z pandemią. Czytaj więcej na ten temat>>>

05:22 Meksyk: Ponad 11 tys. nowych przypadków koronawirusa, 800 kolejnych zgonów

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o 11 251 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ub. 24 godzin i 800 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażonych wzrosła do 1 133 613 a zgonów od 107 565.

Liczba zakażonych ze środy jest jedną z najwyższych od początku pandemii.

Władze zastrzegają, że faktyczna liczba zakażonych i zgonów może być znacznie wyższa.

05:13 USA: Ponad 2700 zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatniej doby

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Ameryce 2731 ofiar śmiertelnych Covid-19, czyli najwięcej od kwietnia. Obecność koronawirusa wykryto u 195 121 kolejnych osób.

Placówka naukowa w Baltimore podaje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 13 915 286 przypadków wirusa. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 273 300.

Według zajmującego się tropieniem kontaktów osób zakażonych wirusem, Covid Tracking Project, liczba pacjentów w amerykańskich szpitalach po raz pierwszy przekroczyła w środę 100 000. Wyniosła 100 226, czyli niemal dwukrotnie więcej niż podczas wiosennego szczytu pandemii.

05:03 Pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie

Dla Was monitorujemy codziennie sytuację w Polsce i na świecie, związaną z pandemią koronawirusa. Śledźcie nasz czwartkowy raport.

TUTAJ sprawdzicie, co działo się w środę.