Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 14 838 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Liczba zgonów wciąż pozostaje bardzo wysoka. Minionej doby w naszym kraju zmarło 620 chorujących. Wielka Brytania jako pierwsza dopuściła do użytku szczepionkę przeciwko Covid-19. W czwartek na Wyspy trafiły pierwsze partie leku Pfizera.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 14 838 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 620 spośród chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby.
- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 w Polsce będą w okolicach lutego lub marca.
- Do Wielkiej Brytanii trafiły pierwsze partie szczepionki na koronawirusa opracowanej przez koncern Pfizer.
Od lutego do sierpnia tego roku Włochy sprowadziły z zagranicy maseczki ochronne o wartości 2,6 miliarda euro; 92 procent z nich pochodziło z Chin - takie dane ogłosiła w czwartek Federacja Przemysłowców (Confindustria).
W porównaniu z poprzednim rokiem wielkość tego importu wzrosła o ponad 2 tysiące procent.
Za maseczki sprowadzone z Chin zapłacono 2,45 miliarda euro.
Ponad 1,5 miliona ludzi straciło życie z powodu Covid-19; średnio co dziewięć sekund umiera z powodu koronawirusa jeden człowiek - podała w czwartek agencja Reutera. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają się rozpocząć w grudniu w kilku rozwiniętych krajach.
We Francji ostatniej doby lekko spadła liczba nowych zakażeń koronawirusem - do 12 696. W środę nowych infekcji było 14 064. Z kolei zanotowano w tym czasie o 324 wzrost liczby zgonów z powodu Covid-19, dobę wcześniej było ich 310.
Łącznie we Francji zmarło na SARS-CoV-2 54 140 osób.
Liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu tej choroby spadła do najniższego poziomu od miesiąca.
W sumie we Francji potwierdzono do tej pory 2 257 331 przypadków zakażenia koronawirusem.
Rząd Portugalii przedstawił w czwartek ogólnokrajowy plan szczepień przeciwko Covid-19, który - jak zapowiedziała minister zdrowia Marta Temido - ruszy w pierwszych dniach stycznia.
Podczas popołudniowej konferencji prasowej w Lizbonie szefowa resortu zdrowia sprecyzowała, że w pierwszej z trzech faz programu szczepieniom poddanych zostanie około 950 tys. osób.
Temido wskazała, że priorytetową grupę dla rządu Portugalii w planie szczepień stanowią pracownicy służby zdrowia. Dodała, że wraz z nimi w pierwszej fazie programu szczepieniom zostaną poddane m.in. osoby cierpiące na poważne schorzenia kardiologiczne oraz choroby dróg oddechowych, a także podopieczni domów spokojnej starości.
Dopiero w drugim etapie rządowego programu, czyli najpóźniej od kwietnia 2021 r., szczepieniom mieliby zostać poddani obywatele powyżej 65. roku życia, a także osoby mające więcej niż 50 lat, które cierpią na przewlekłe choroby.
Podczas ostatniej doby w Hiszpanii liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się o ponad 10,1 tys. - poinformował w czwartek resort zdrowia, przypominając, że od poniedziałku systematycznie rośnie dynamika zachorowań na Covid-19.
Ministerstwo zdrowia zaznaczyło, że od poniedziałku, kiedy służby medyczne potwierdziły 6,6 tys. nowych infekcji, każdego dnia stopniowo zwiększa się liczba wykrywanych zakażeń.
Z danych resortu wynika, że pomiędzy środą a czwartkiem przybyło ponad 10,1 tys. nowych pacjentów z Covid-19, a łączna liczba przypadków zachorowania przekracza już 1,67 mln.
W ciągu ostatnich 24 godzin osłabła nieco dynamika zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2. O ile pomiędzy wtorkiem a środą było ich 273, to już podczas kolejnej doby potwierdzono 254 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa. W całym kraju zmarło już ponad 46 tys. osób.
Trzecia fala pandemii skomplikowałaby kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi - ostrzegł w czwartek komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu sanitarnego Domenico Arcuri. Jego zdaniem nie można obecnie łagodzić restrykcji.
Łagodzenie właśnie teraz kroków na rzecz zahamowania zakażeń oznaczałoby z dużym prawdopodobieństwem ryzyko trzeciej fali. Naprawdę skomplikowane byłoby przeprowadzenie największej masowej kampanii szczepień w pełni trzeciej fali - oświadczył rządowy komisarz na konferencji prasowej.
Opinię tę Arcuri wyraził w dniu, gdy padł dobowy rekord liczby zgonów na Covid-19 od początku pandemii: 993. Zanotowano ponad 23 tysiące nowych zakażeń.
Pierwsza partia opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionek przeciw koronawirusowi znajduje się już na terytorium Wielkiej Brytanii - podała w czwartek późnym popołudniem stacja Sky News.
W ciągu ostatniej doby zanotowano w Turcji 32 381 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ta obejmuje też przypadki bezobjawowe - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.
W tym samym czasie liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła o 187. Łącznie w Turcji od początku epidemii zmarło 14 316 osób.
W poniedziałek prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił w kraju kolejne restrykcje, które zaczęły obowiązywać dzień później. Wprowadzono w tygodniu godzinę policyjną między godziną 21 i 5 oraz lockdown w weekendy - w piątek od godziny 21 do 5 rano w poniedziałek.
Liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 60 tysięcy. Jak poinformował w czwartek brytyjski rząd, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 414 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 14 879 nowych zakażeń.
Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za USA, Brazylią, Indiami i Meksykiem. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi obecnie 60 113, z czego 52 601 osób zmarło w Anglii, 3848 - w Szkocji, 2638 - w Walii, a 1026 - w Irlandii Północnej.
Bilans zgonów z ostatniej doby jest niższy o 234 od tego ze środy, a także niższy o 84 od statystyki z czwartku przed tygodniem.
W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wzrosła do 1 674 134, wskutek czego Wielka Brytania ponownie wyprzedziła Hiszpanię i jest obecnie na szóstym miejscu na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.
Francja otrzyma 200 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, co oznacza możliwość zaszczepienia 100 mln osób, ponieważ potrzeba dwóch dawek szczepień - poinformował w czwartek premier Jean Castex podczas konferencji prasowej.
Szczepienia będą darmowe, będą odbywać się stopniowo, a priorytet otrzymają osoby najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem Covid-19, tzn. osoby starsze w domach opieki, osoby z chorobami współistniejącymi oraz personel medyczny - poinformował Castex.
Początek kampanii szczepień to kwestia kilku tygodni - stwierdził Castex, który poinformował, że szczepienia będą się odbywały w trzech etapach.
Pięcioro pacjentów trafiło do czwartkowego popołudnia do szpitala tymczasowego uruchomionego w poniedziałek w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK). Pierwszego pacjenta przyjęto tam we wtorek.
Dwa pozostałe szpitale tymczasowe przewidziane dla regionu na razie nie pracują. Jeden z nich, utworzony w hali dawnego terminalu cargo na terenie lotniska Katowice w Pyrzowicach, jest gotowy. Prace nad utworzeniem trzeciego szpitala - w ustrońskim sanatorium Równica - wstrzymano na etapie projektowym.
Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, żaden z pacjentów, których dotąd umieszczono w MCK, nie wymaga opieki respiratorowej. "To są osoby starsze, schorowane, z chorobami współistniejącymi. Ich stan jest na tyle poważny, a zdrowie i życie zagrożone, że trafiły do szpitala" - powiedziała.
Od środy w Portugalii na Covid-19 zmarło 79 osób, co oznacza liczbę bliską dobowego rekordu w tym kraju - poinformowały władze tego kraju. Socjalistyczny rząd Antonia Costy zapowiada jednocześnie rezygnację z planu wprowadzenia zakazu podróży podczas Bożego Narodzenia.
Źródło w portugalskim rządzie ujawniło w czwartek rozgłośni radiowej Observador, że gabinet Costy nie tylko nie wprowadzi planowanego wcześniej zakazu przemieszczania się pomiędzy powiatami 24 i 25 grudnia, ale też zacznie luzować część obostrzeń epidemicznych.
Lizbońska rozgłośnia przypomina, że do niedzieli rząd Portugalii będzie musiał podjąć decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z Covid-19
W ciągu ostatnich 24 godzin zwiększyła się również dynamika zachorowań na Covid-19. Od środy przybyło ponad 3,7 tys. zainfekowanych osób. Dzień wcześniej nowych zakażeń było prawie 3,4 tys.
993 osoby zmarły minionej doby we Włoszech na Covid-19 - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa dzienna liczba zgonów od początku pandemii w lutym. Zanotowano 23 225 nowych zakażeń, przeprowadzono 226 tysięcy testów.
W środę zarejestrowano 684 zgony i ponad 20 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem wykrytych w 207 tysiącach testów.
Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 58 038.
Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,6 miliona mieszkańców Włoch, których ludność wynosi około 60 milionów. Wyzdrowiało dotąd 846 tysięcy.
Czescy naukowcy nie będą kontynuować prac nad szczepionką na Covid-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Jan Blatny. Jego zdaniem dalsze prace nie są potrzebne, ponieważ wkrótce ma pojawić się komercyjna szczepionka.
Dotychczasowe prace nad opracowaniem czeskiej szczepionki, które rozpoczęto w marcu br., kosztowały 4,3 mln koron, czyli około 163 tys. euro. Blatny podkreślił, że Czechy mają grupę specjalistów, która może w krótkim czasie zrealizować pierwszą fazę prac nad nową szczepionką. Opracowano szczepionkę, która jest zdolna wytworzyć reakcję immunologiczną u modelu myszy - powiedział Blatny i dodał, że grupa nie została rozwiązana i ma pozostawać w gotowości do ewentualnej dalszej pracy.
Gdy rozpoczynano projekt, ówczesny minister zdrowia Adam Vojtiech podkreślał znaczenie samowystarczalności. W grupie pracowali naukowcy z Państwowego Instytutu Zdrowia, Instytutu Hematologii i Transfuzji Krwi oraz Instytutu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej. Do zakończenia prac, które zajęłyby od pół roku do roku, potrzebna byłaby kwota około 150 mln koron, czyli ponad 5,5 mln euro.
Blatny podkreślił też, że komercyjnej szczepionki, której zamówiono 5,5 mln dawek, wystarczy dla wszystkich.
Od piątku możliwe będzie podróżowanie między Walią a resztą Wielkiej Brytanii, ale z wyjątkiem obszarów, na których obowiązują najwyższe stopnie restrykcji koronawirusowych - ogłosił w czwartek rząd Walii.
To oznacza, że nadal nie będzie można jeździć bez uzasadnionych powodów do tych obszarów Anglii, gdzie jest trzeci poziom restrykcji (w skali 1-3), obszarów Szkocji, w których jest poziom trzeci i czwarty (w skali 0-4) oraz do całej Irlandii Północnej.
W czasie 17-dniowego lockdownu w Walii na przełomie października i listopada obowiązywał nakaz pozostawania na terenie własnego hrabstwa - o ile jego opuszczanie nie było uzasadnione ważnymi przyczynami, jak nauka, praca czy ważne sprawy rodzinne - a także zakaz wyjazdu poza granice Walii. Ponieważ przed jego zakończeniem lockdown wprowadzono także w Anglii, walijski rząd zdecydował, że zakaz przekraczania granicy pozostanie w mocy dopóki nie skończy się także ten w Anglii.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od środy w Anglii nastąpił powrót do trzypoziomowej skali restrykcji regionalnych. Na najwyższym, trzecim poziomie znalazła się większość północnej i spora część środkowej Anglii, ale także m.in. leżący blisko walijskiej granicy Bristol. Łącznie na obszarach na poziomie trzecim mieszka ok. 41,5 proc. populacji Anglii. W Szkocji dwa najwyższe poziomy restrykcji obowiązują w 21 spośród 32 obszarów administracyjnych, choć z powodu braku wspólnej granicy ruch między nią a Walią jest znacznie mniejszy.
W Szwecji łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w czwartek 7 tys., a liczba zakażeń wzrosła w ciągu ostatniej doby o 6485 do 272 643. Rząd zdecydował o zamknięciu do 6 stycznia szkół średnich i wprowadzeniu nauczania zdalnego.
Premier Stefan Loefven na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaapelował do młodzieży o odpowiedzialność i unikanie spotkań. Podkreślił, że nauczanie na dystans "nie jest przedłużeniem ferii świątecznych".
Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella obecnie "rozprzestrzenianie się koronawirusa jest większe wśród dzieci i młodzieży w stosunku do innych grup". Jak dodał, celem zamknięcia szkół średnich jest ograniczenie ruchliwości tej grupy m.in. w godzinach szczytu w transporcie publicznym.
Jak informuje BBC pierwsza partia szczepionek będzie przewożona tunelem pod kanałem La Manche. Ponieważ szczepionka opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech wymaga przechowywania w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, jej transport i dystrybucja jest dużym wyzwaniem logistycznym. Z tego powodu pierwsze szczepienia mają się odbywać w szpitalach. W pierwszej kolejności powinni zostać zaszczepieni pensjonariusze domów opieki oraz ich opiekunowie.
Wczoraj Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Szczepienia zaczną się na początku przyszłego tygodnia.
Różnice w działaniu układu immunologicznego i lepszy stan naczyń krwionośnych chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem - przekonują naukowcy z Murdoch Children's Research Institute (MCRI), University of Melbourne i University of Fribourg.
W Czechach odnotowano dziś 4563 zakażeń. To mniej o ok. 400 niż przed tygodniem. Od jutra restrykcje związane z pandemią zostaną złagodzone. Ponownie będą mogły działać wszystkie sklepy i zakłady usługowe. Obowiązują w nich jednak limity osób, które mogą jednocześnie przebywać w tych placówkach. Zniesiono już zakaz nocnego wychodzenia między 23 a 6.
Maseczki są nadal obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach, w komunikacji, na dworcach, przystankach autobusowych i tramwajowych oraz w przestrzeniach otwartych, ale tylko tam, gdzie nie można zachować odległości 2 metrów od innej osoby. W zamkniętych pomieszczeniach może spotykać się 50 osób, a na zewnątrz 10. Między 6 a 22 ponownie mogą działać restauracje, bary i kawiarnie, ale zajęte mogą być tylko miejsca siedzące, maksymalnie cztery osoby przy stole. W ceremoniach ślubnych i pogrzebowych może uczestniczyć do 30 osób.
Od września we Francji zlikwidowano ponad 35 tysięcy miejsc pracy - informuje dziennik "Le Monde". Eksperci są zaniepokojeni perspektywą bankructw w przyszłym roku z powodu pandemii Covid-19, ponieważ kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły redukcję zatrudnienia.
Dyrekcja ds. Koordynacji Badań, Studiów i Statystyki we francuskim ministerstwie pracy odnotowała 657 rozpoczętych restrukturyzacji zatrudnienia w firmach. Liczba ta jest znacznie wyższa niż w 2019 roku, kiedy to przeprowadzono 369 takich procedur.
I to mimo pomocy państwa. Przedsiębiorstwa skorzystały z odroczenia płatności podatkowych i składek na ubezpieczenie społeczne, a wynagrodzenia były objęte programem częściowego bezrobocia. Zdaniem ekspertów fala zwolnień może nastąpić w przyszłym roku.
W Iranie liczba przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w czwartek milion - poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia tego kraju Sima Sadat Lari. W ciągu ostatniej doby przybyły 13 922 przypadki, co zwiększyło ogólną liczbę do 1 003 494.
Od wybuchu epidemii koronawirusa w Iranie stwierdzono 49 348 zgonów, w tym 358 w ciągu ostatniej doby. Ministerstwo zdrowia samo przyznaje, że bilans ten może być znacznie zaniżony w związku z niedostateczną liczbą badań przesiewowych na obecność koronawirusa.
Według oficjalnych danych w ostatnich dniach w Iranie liczba codziennych zgonów nieznacznie spadła. W listopadzie odnotowywano średnio powyżej 400 zgonów dziennie.
Rząd wspólnoty autonomicznej Galicii opublikował w czwartek dekret, na podstawie którego obejmie kordonem sanitarnym ten położony w północno-zachodniej Hiszpanii region. Jego władze wyjaśniły, że nowe obostrzenia wynikają z wciąż trudnej sytuacji epidemicznej w sąsiedniej Portugalii.
Uchwalony w środę dekret wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się osób przez północną część granicy portugalsko-hiszpańskiej. Restrykcje nie dotyczą osób, które przekraczają granicę w celu wykonywania pracy.
Kordon sanitarny wokół Galicii zacznie obowiązywać od północy w piątek i potrwa co najmniej do 9 grudnia. Jego wprowadzenie oznacza nie tylko utrudnienia we wjeździe do tego regionu od strony Portugalii, ale także z sąsiadujących hiszpańskich wspólnot autonomicznych Asturii oraz Kastylii i Leonu. Dotychczas był on zakazany w weekendy oraz święta.