Sobota była pierwszym dniem obowiązywania w Polsce nowych, poluzowanych zasad dot. przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem. Nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Przestały też obowiązywać limity osób w sklepach. W Polsce potwierdzono już 23 571 zakażania koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 1 061 osób. Informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 30 maja.
- W Polsce potwierdzono już 23 571 zakażania koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 1 061 osób.
- Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wyzdrowiało 11 016 osób zakażonych koronawirusem.
- Liczba zakażonych na Śląsku przekroczyła 8 tys.
- Na całym świecie COVID-19 zakażonych jest już 5 931 293 osoby, zmarły natomiast 365 034 osoby.
- Najwięcej zachorowań potwierdzono w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rosji, najwięcej ofiar śmiertelnych jest natomiast w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
- Od soboty w Polsce zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, nakaz obowiązuje nadal w zamkniętych przestrzeniach, między innymi w sklepach i środkach komunikacji.
- Zniesione zostały również limity osób, które mogą przebywać w sklepach, restauracjach i kościołach.
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zwrócili się do władz USA o przemyślenie ogłoszonej w piątek decyzji o opuszczeniu WHO. Zaznaczyli, że UE nadal będzie wspierać WHO i już przeznaczyła dodatkowe środki na finansowanie jej działania.
Jeszcze do jutra obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy udzielona przez metropolitę łódzkiego. Przed nami ostatnia niedziela, kiedy łódzcy wierni nie muszą iść do kościoła. Część biskupów w województwie dyspensę odwołała jednak wcześniej.
Obowiązek uczestniczenia we mszy już jutro mają wierni z diecezji łowickiej i radomskiej. O tym, że nie będzie usprawiedliwione uczestnictwo we mszy transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu, informuje diecezja włocławska. Dyspensę odwołuje także metropolita częstochowski. Zwalnia jednak z obowiązku uczestniczenia w nabożeństwie osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji i tych, którzy czują obawę przed zarażeniem.
Natomiast dyspensa, poza archidiecezją łódzką, jeszcze jutro obowiązuje wiernych z diecezji kaliskiej. Bez dyspensy nieobecność na niedzielnej mszy jest grzechem, z którego należy się wyspowiadać. W kościołach wciąż obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.
Premier Rumunii Ludovic Orban zapłacił 3 tys. lei (2750 zł) kary za złamanie przyjętych przez jego rząd restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Stało się to po opublikowaniu zdjęcia, na którym Orban i członkowie jego gabinetu biesiadują bez zachowania dystansu społecznego.
Żaden z 1130 przebadanych w czwartek i piątek piłkarzy i członków klubów angielskiej ekstraklasy nie miał pozytywnego wyniku testu na koronawirusa - poinformowały władze rozgrywek. Wstrzymany od marca sezon ma zostać wznowiony 17 czerwca.
Wcześniejsze badania - wykonane w poniedziałek i wtorek - dały pozytywne wyniki u czterech osób, których tożsamości nie ujawniono. Łącznie chorobę COVID-19 wykryto u kilkunastu osób związanych z Premier League. W tym gronie są piłkarze.
W tabeli zdecydowanie prowadzi Liverpool, który ma 25 punktów przewagi nad wiceliderem - broniącym tytułu Manchesterem City. Kolejne lokaty zajmują Leicester City i Chelsea Londyn.
W ciągu ostatnich 24 godzin we francuskich szpitalach zmarło 57 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała generalna dyrekcja ds. zdrowia. Łączny bilans ofiar śmiertelnych pandemii we Francji wynosi 28 771.
Sobota jest kolejnym dniem, kiedy spadła liczba hospitalizowanych. W szpitalach przebywa 14 380 zakażonych koronawirusem osób wobec 14 695 dnia poprzedniego. 1325 chorych jest na oddziałach intensywnej terapii, o 36 mniej niż dzień wcześniej.
Od wtorku Francja rozpoczyna drugą fazę luzowania restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią. Otwarte zostaną m.in. restauracje i bary.
Gubernator popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspy Bali oświadczył, że priorytetem dla władz jest bezpieczeństwo zdrowotne. Dlatego turystyka będzie ostatnim sektorem gospodarki, który zostanie otwarty, gdy pandemia Covid-19 znajdzie się pod kontrolą.
Ogólna liczba osób zakażonych koronawirusem na Białorusi wzrosła do 41 658; w ciągu minionej doby zarejestrowano 894 nowe infekcje - wynika z komunikatu białoruskiego ministerstwa zdrowia.
Od początku epidemii potwierdzono na Białorusi w sumie 229 zgonów na Covid-19. W ciągu ostatniej doby zmarło pięć osób.
Białoruś oraz Szwecja to jedyne kraje w Europie, w których nie wprowadzono kwarantanny w związku z epidemią Covid-19.
Portal TUT.by podał, że Białoruś znalazła się w piątce krajów, w których zarejestrowano najwięcej przypadków Sars-CoV-2 w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jest również w dziesiątce krajów z najwyższą liczbą zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców.
Od 1,3 mln do prawie 4 mln Indonezyjczyków może zostać zmuszonych przez pandemię koronawirusa do życia poniżej granicy ubóstwa. Ponad 5 mln jest zagrożonych utratą pracy - wynika z prognoz ministerstwa finansów Indonezji.
Liczba mieszkańców kraju borykających się z biedą rośnie z powodu trwającej pandemii Covid-19. Na utratę z tego powodu dochodów najbardziej są narażeni mieszkańcy największej indonezyjskiej wyspy Jawa, która jest epicentrum zakażeń koronawirusem, oraz sąsiedniej Sumatry.
Od poniedziałku 1 czerwca znów będzie można organizować zawody sportowe w Wielkiej Brytanii - poinformował rząd tego kraju. Nie mogą w nich jednak uczestniczyć kibice, a ponadto podlegają one restrykcyjnym przepisom sanitarnym.
Pierwszym ważniejszym wydarzeniem będą prawdopodobnie wyścigi konne 2000 Guineas Stakes w Nemarket, planowane na 6 czerwca.
Trwają prace nad wznowieniem rywalizacji piłkarskiej ekstraklasy oraz niższych dywizji. Wszystkie mają ruszyć w czerwcu (Premier League 17 czerwca).
To trzeci etap "odmrażania" brytyjskiego sportu. Opublikowany w sobotę protokół nakazuje sportowcom m.in. indywidualną podróż do miejsca zawodów, poddawanie się badaniom pod kątem objawów COVID-19 i zachowywanie odpowiedniego dystansu tam, gdzie to możliwe.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii z powodu zachorowania na Covid-19 zmarło czterech pacjentów - poinformowały władze resortu zdrowia tego kraju. W sąsiedniej Portugalii dobowy bilans zgonów wyniósł 13 nowych przypadków.
Jak oświadczyło w komunikacie ministerstwo zdrowia Hiszpanii, do soboty zanotowano w tym kraju 27 125 ofiar śmiertelnych infekcji koronawirusem. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało też, że z jego statystyk wynika, iż w ciągu ostatniego tygodnia w całym kraju potwierdzono 43 zgony pacjentów chorych na Covid-19. Dotychczas zanotowano 239 228 przypadków zakażenia koronawirusem. W piątek liczbę tą resort szacował na 238 564.
Z kolei w sąsiedniej Portugalii miejscowe władze medyczne poinformowały, że od piątku liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o 13 przypadków - do 1396. Ministerstwo zdrowia tego kraju potwierdziło w ciągu ostatniej doby 257 nowych zakażeń koronawirusem. Oznacza to, że w całej Portugalii zanotowano już w sumie 32 203 infekcji.
111 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech - ogłosiła Obrona Cywilna. Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrósł w tym kraju do 33 340. Stwierdzono też 416 nowych zakażeń.
Liczba zmarłych nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, choć jest wielokrotnie niższa niż w marcu, w szczycie zachorowań.
Obecnie według oficjalnych danych zakażonych jest w całym kraju 43 tys. osób. Ich liczba zmniejszyła się jednego dnia o ponad 2400. Potwierdzono dotąd łącznie 232,6 tys. przypadków koronawirusa. Jest już 155 tys. wyleczonych, przybyło ich prawie 2800.
We włoskim epicentrum epidemii, czyli regionie Lombardia, spadła liczba nowych zakażeń; jest ich 221, o ponad 130 mniej niż dzień wcześniej. Wzrosła natomiast liczba zgonów. Zanotowano ich 67, podczas gdy w piątek zmarło 38 osób.
O 215 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 38 376 - poinformował brytyjski rząd.
W szpitalach przebywa obecnie 7945 pacjentów z koronawirusem, podczas gdy tydzień wcześniej było ich 9383.
Wielka Brytania zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie - za Stanami Zjednoczonymi - pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 oraz czwarte miejsce, jeśli chodzi o liczbę zakażeń - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią i Rosją.
Portugalska komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira zapowiedziała na łamach sobotniego wydania tygodnika "Expresso", że kraje unijne będą musiały zatwierdzić nowe podatki w ramach polityki wychodzenia z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.
Ministerstwo Zdrowia informuje o 195 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (54), mazowieckiego (52), łódzkiego (35), świętokrzyskiego (29), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), podlaskiego (1) i wielkopolskiego (1).
Zmarło kolejne 10 osób zakażonych koronawirusem: 77-letnia kobieta z Wolicy, 67-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta z Raciborza, 68-letnia kobieta i 75-letni mężczyzna z Warszawy, 89-letnia kobieta z Gdańska, 80-letnia kobieta z Bolesławca, 51-letnia kobieta z Jeleniej Góry, 90-letnia kobieta i 92-letnia kobieta ze Zgierza. Większość osób chorowała na inne choroby.
Tym samym liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 23 571. Z powodu Covid-19 zmarło 1 061 osób.
Obywatele większości krajów UE, w tym Polski, będą mogli od początku czerwca przyjeżdżać do Bułgarii bez obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Rozporządzenie ministra zdrowia Kiriła Ananiewa o zmianie zasad przyjazdów do Bułgarii opublikowano w sobotę.
Austriackie ministerstwo zdrowia wyraziło zgodę na przeprowadzenie dwóch wyścigów Formuły 1 na Red Bull Ringu. Pierwszy odbędzie się 5 lipca, drugi 12 lipca. W oficjalnym komunikacie ministerstwa zdrowia podpisanym przez szefa resortu Rudolfa Anschobera stwierdzono, że obecnie organizatorzy gwarantują wypełnienie wszystkich przepisów bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa.
Z powodu zachorowania na Covid-19 w Hiszpanii zmarło do piątkowego popołudnia 63 pracowników służby zdrowia - poinformował rząd tego kraju.
Z komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że od lutego, kiedy w Hiszpanii zanotowano pierwsze przypadki infekcji koronawirusem, na Covid-19 zachorowało łącznie 51 482 pracowników służby zdrowia.
Od kilku dni władze sanitarne Katalonii oskarżają rząd Hiszpanii o zaniżanie liczby zmarłych. O ile w piątek resort zdrowia Hiszpanii poinformował, że w całym kraju od czwartku zanotowano zaledwie dwa przypadki śmierci na Covid-19, to służby sanitarne Katalonii ogłosiły, że w tym samym okresie tylko na terenie tego regionu nastąpiły 42 zgony.
Według komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii do piątkowego popołudnia w całym kraju zanotowano ogółem 27 121 zmarłych wskutek infekcji koronawirusem, a liczba zakażonych osób wynosiła 238 564.
Kiedy zostaną otwarte granice? - pytają przedstawiciele branży hotelowej z Zachodniopomorskiego. Apelują do rządu o podanie tej informacji, bo jak tłumaczą, ich klienci to głównie turyści z Niemiec.
Jedenaście par z Argentyny przyleciało w nocy z piątku na sobotę wyczarterowanym samolotem do Kijowa, by odebrać dzieci, urodzone dla nich na Ukrainie przez surogatki - podało Radio Swoboda. Przybyli będą poddani obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie.
Mimo zamkniętych granic w związku z pandemią koronawirusa, Argentyńczycy otrzymali od MSZ Ukrainy zezwolenia na przyjazd do tego kraju.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zwrócili się do władz USA o przemyślenie ogłoszonej w piątek decyzji o opuszczeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zapewnili też o swoim wsparciu dla WHO. W sobotnim apelu von der Leyen i Borrell zaznaczyli, że UE nadal będzie wspierać WHO i już przeznaczyła dodatkowe środki na finansowanie jej działania.
-
Tagi:koronawirus