Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 221 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 430 kolejnych zgonach. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 595 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 12 maja. Łączna liczba ofiar przekroczyła 50 tys. - podał brytyjski rząd. Minister zdrowia Jan Blatny uznał, że Czechy przekroczyły punkty krytyczny, ale liczba hospitalizowanych jeszcze długo będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Nowe obostrzenia epidemiczne, takie jak dłuższa godzina policyjna czy generalny nakaz noszenia masek ochronnych, weszły w życie na Węgrzech. Będą obowiązywać przez miesiąc. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji.
Simon Roberts, szef rywalizującego w Formule 1 zespołu Williamsa, jest zakażony koronawirusem - poinformowała brytyjska ekipa. Ma łagodne symptomy i podczas zbliżającego się Grand Prix Turcji swoją pracę będzie wykonywał zdalnie.
Robertsa czeka teraz 10-dniowa kwarantanna.
Grand Prix Turcji zaplanowano na niedzielę. Bez swojego szefa będzie sobie musiała też radzić tam ekipa Ferrari. Mattia Binotto pozostanie we Włoszech, ale w jego przypadku jest to konieczność pracy w kwaterze głównej. Obecny sezon jest bowiem wyjątkowo słaby w wykonaniu tej ekipy.
We Francji zanotowano podczas ostatniej doby 35 879 przypadków koronawirusa, dzień wcześniej było ich 22 180. Rekord zakażeń padł w sobotę - 86 852, najwięcej od początku pandemii.
Z powodu koronawirusa zmarło ostatniej doby 328 osób, dzień wcześniej - 1220, w tym w domach opieki 754.
W Hiszpanii podczas minionej doby liczba osób zmarłych wskutek epidemii koronawirusa przekroczyła poziom 40 tys. - podał resort zdrowia tego kraju.
W ciągu ostatniej doby zmarło 349 chorych na Covid-19.
Minister zdrowia Jan Blatny uznał, że Czechy przekroczyły punkty krytyczny, ale liczba hospitalizowanych jeszcze długo będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Zwrócił uwagę, że liczba nowych zakażeń wyniosła 9016, czyli o 3 tys. mniej niż przed tygodniem. Blatny podkreślił, że spada także odsetek pozytywnych testów, ale wciąż nie maleje liczba osób hospitalizowanych na oddziałach intencyjnej terapii. Minister zdrowia zapowiedział też wprowadzenie w piątek nowego systemu oceny ryzyka epidemicznego i towarzyszących mu ogólnokrajowych i regionalnych restrykcji.
We Włoszech stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u psa - podały media za Ministerstwem Zdrowia. Zakażony jest pudel mieszkający z trzyosobową rodziną w Bari w Apulii. Koronawirusa mają też jego właściciele i ich syn.
Psa w rodzinie zakażonej koronawirusem zbadał prewencyjnie weterynarz. Test dał wynik pozytywny. Stopień zakażenia uznano za niski.
Pies zakaził się od ludzi, którzy przechodzą infekcję z objawami. Nie występują one zaś u czworonoga.
Wiadomość o zakażeniu nie stanowi żadnego problemu sanitarnego, ponieważ jak wynika z dotychczasowych badań psy nie są roznoszą wirusa - wyjaśnił szef departamentu do spraw służby zdrowia w regionie Apulia, Pierluigi Lopalco.
W ciągu minionej doby w Portugalii na Covid-19 zmarły 82 osoby. Jest to najwięcej od czasu pojawienia się w tym kraju epidemii.
Jak sprecyzował podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Lacerda Sales, do środowego popołudnia w Portugalii zmarły łącznie wskutek zakażenia koronawirusem 3103 osoby.
Przedstawiciel resortu wyjaśnił, że pomiędzy wtorkiem a środą liczba infekcji zwiększyła się o blisko 5 tys. do poziomu 192,1 tys. Dodał, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba leczonych na Covid-19 pacjentów - 2785.
Rząd Szwecji ogłosił wprowadzenie od 20 listopada zakazu sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 22. Decyzja została podjęta w związku z szybkim rozwojem pandemii koronawirusa.
Według minister ds. socjalnych Leny Hallengren sytuacja epidemiczna w Szwecji uległa w ostatnich tygodniach znacznemu pogorszeniu.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 595 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 12 maja. Łączna liczba ofiar przekroczyła 50 tys. - podał brytyjski rząd.
To drugi dzień z rzędu, gdy dobowa liczba zgonów przekracza 500.
Wielka Brytania stała się piątym państwem świata, w którym liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 50 tys. Więcej ich jest tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.
Liczba nowo wykrytych zakażeń wynosi 22 950, co oznacza wzrost o 2538 w stosunku do bilansu z wtorku.
Cała drużyna piłkarska Hoffenheim udała się na kwarantannę po tym, jak wykryto trzy nowe przypadki zakażenia Covid-19. To kolejni chorzy w klubie niemieckiej ekstraklasy.
Jak podano, pozytywny wynik testu otrzymali ostatnio pomocnik Sebastian Rudy, algierski napastnik Ishak Belfodil oraz członek sztabu szkoleniowego, którego nazwiska nie ujawniono. Dodano, że rezultat badania czwartej osoby był niejasny i zostanie ono powtórzone.
623 osoby zmarły tej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 32 961 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Liczba potwierdzonych od początku epidemii zakażeń przekroczyła milion w 60-milionowym kraju.
To kolejna od kwietnia rekordowa liczba zgonów zarejestrowanych jednego dnia. Ich łączny bilans wzrósł do 42 953.
Wyzdrowiało 372 tys. osób.
Utytułowana szwedzka biegaczka narciarska Charlotte Kalla jest zakażona koronawirusem. "Czuje się coraz lepiej i jest pewna, że niedługo wróci do treningów" - napisano w komunikacie tamtejszej federacji.
33-letnia trzykrotna mistrzyni olimpijska pierwsze objawy choroby miała w poniedziałek, kiedy pojawiły się ból głowy i niewysoka gorączka.
Skontaktowała się z lekarzem kadry narodowej "Trzech Koron" Perem Anderssonem i zgodnie z jego zaleceniem oraz ogólnymi procedurami od wtorku pozostaje w izolacji.
Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa rozpoczęła oficjalną kwarantannę.
Sezon 2020/21 Pucharu Świata w biegach narciarskich rozpocznie się 27 listopada w Ruce w Finlandii.
Skutki pandemii koronawirusa są w dalszym ciągu dotkliwe pomimo niedawnych pozytywnych wiadomości, takich jak projekt szczepionki - powiedziała kanclerz Angela Merkel podczas wideokonferencji z radą doradców ekonomicznych przy niemieckim rządzie. Dodała, że rząd będzie musiał radzić sobie z pandemią przez całą zimę.
Podobnie jak w przypadku hiszpańskiej grypy, teraz musimy się spodziewać, że druga fala będzie bardziej dotkliwa - dodała kanclerz Niemiec.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd zdecydował o wprowadzeniu w kraju weekendowego lockdownu. Wstępnie ma trwać do końca listopada. Gospodarka Ukrainy nie wytrzyma całkowitego zamknięcia - oznajmił premier Denys Szmyhal.
W związku z pandemią koronawirusa rząd Słowacji podjął decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne 45 dni, czyli do 28 grudnia - oświadczyła w środę minister sprawiedliwości Maria Kolikova.
Regulacja ta pozwala władzom ograniczać prawa podstawowe, w tym prawo do zgromadzeń.
Zgodnie ze słowacką konstytucją stan wyjątkowy może trwać maksymalnie 90 dni. Tyle czasu obowiązywał podczas pierwszej fali pandemii wiosną bieżącego roku. Po gwałtownym wzroście liczby zachorowań rząd wprowadził go na 45 dni od 1 października. Teraz zdecydował się na wydłużenie go o kolejne 45 dni, do 29 grudnia.
Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Komisarz ds. zdrowia zastrzegła, że żaden preparat nie spowoduje końca pandemii w ciągu jednego dnia.
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki na Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.
Unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu mówiła na środowej konferencji prasowej w Brukseli, że szczepionka przed wejściem na rynek musi dostać jeszcze autoryzację Europejskiej Agencji Leków. Wcześniej muszą się zakończyć testy kliniczne prowadzone wciąż przez firmy farmaceutyczne.
Twórcy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnika V ogłosili, że jej skuteczność wynosi 92 procent. Ośrodek im. Gamalei, podlegający ministerstwu zdrowia, powiadomił o tym dwa dni po informacjach o 90-procentowej skuteczności preparatu firmy Pfizer.
Ocenę skuteczności przeprowadzono na podstawie 20 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w grupie, której podawano placebo i grupie, która przyjęła szczepionkę.
Firma Pfizer prowadziła swoje badania na podstawie 94 przypadków zakażenia uczestników badań.
Szczepionka Sputnik V została oficjalnie zarejestrowana w Rosji, ale wciąż trwają jej badania. Bierze w nich udział około 40 tysięcy ochotników, z których 16 tysięcy otrzymało pełną porcję preparatu - dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Ponad 20 tysięcy uczestników badania przyjęło na razie pierwszą dawkę.
Pandemia to czas podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji. Dziękuję wszystkich, którzy przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych. Dzisiaj to wyraz patriotyzmu - oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski. Prezydent zaapelował także do osób, które przeszły Covid-19, o oddawanie osocza. Zapowiedział, że sam to wkrótce zrobi.
Walczący z Covid-19 były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz śpiewająco odniósł się do słów Edyty Górniak, która sugerowała, że w szpitalach nie leżą chorzy zakażeni koronawirusem, ale statyści. Pod pseudonimem Don Gisu, którego używał, nagrywając edukacyjne klipy jako szef GIS, opublikował cover jednej z najpopularniejszych piosenek Górniak "To nie ja byłam Ewą".
Dzisiejsze wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań. To ważny moment w przebiegu drugiej fali pandemii - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Są sytuacje krytyczne, krzywa zakażeń rośnie. Ale oczekuję, że w najbliższych dniach, także dzięki podjętym przez nas krokom, zacznie się spłaszczać - stwierdził premier Włoch Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika "La Stampa". Ogólny lockdown nie może być naszym pierwszym wyborem, przyniósłby zbyt wysokie koszty i znaczyłby, że nie mamy strategii dla kraju - przyznał.
Szef włoskiego rządu zachęcił rodaków do tego, by świętowali Boże Narodzenie w gronie rodzinnym, ale z ostrożnością. Powiedział, że celem jest to, aby nie zaszkodzić konsumpcji. Ale nie możemy sobie wyobrazić tłumnego świętowania i obiadów - zastrzegł.
Obraz epidemiologiczny jest bardzo niepokojący nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Stale monitorujemy przebieg zakażeń, stopień reakcji i zdolność odpowiedzi naszego systemu służby zdrowia. Przede wszystkim zaś ufamy, że wkrótce zobaczymy rezultaty już wprowadzonych restrykcyjnych kroków - zauważył Giuseppe Conte.
3945 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Na Covid-19 zmarło 101 chorych - poinformowano w środę na rządowej stronie, poświęconej pandemii koronawirusa.
Liczba infekcji wykrytych od początku pandemii na Węgrzech wzrosła do prawe 123 tys. Zmarło prawie 2700 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało niemal 29 tys.
W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 53,2 tys. testów na koronawirusa.