W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 9436 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 381 pacjentów z Covid-19. Brytyjski premier Boris Johnson obiecał, że centra szczepień przeciwko Covid-19 zaczną działać w trybie całodobowym tak szybko, jak to tylko możliwe. Rząd Włoch przedłużył w środę stan wyjątkowy do 30 kwietnia i przyjął nowy dekret o walce z koronawirusem. Papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Jutro w Polsce ruszają zapisy do Narodowego Programu Szczepień. Z danych na godzinę 19:00 do tej pory w naszym kraju zaszczepiono przeciw Covid-19 ponad 400 tysięcy osób. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszej relacji dnia.
Tempo szczepień utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie; wydaje się, że w tym tygodniu zrealizujemy cel 250 tysięcy zaszczepionych, co jest dużym postępem - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Według niego, liczby zaszczepionych będą rosły z tygodnia na tydzień.
W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br. Wskazano w nim także kolejność szczepień przeciw Covid-19.
Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z). Do 17 stycznia nadal normalnie prowadzić swojej działalności nie mogli przedsiębiorcy związani z hotelarstwem.
W nowym rozporządzeniu dodano nowy rozdział 3a zatytułowany "Szczepienia ochronne przeciwko Covid-19", który wskazuje kolejność szczepień w ramach pierwszego etapu.
Napisano w nim, że podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko Covid-19 mają obowiązek stosowania tych szczepień w następującej kolejności: najpierw osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym; następnie osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa; potem przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane.
Sąd prowincji Chincha i Pisco w południowo-zachodnim Peru napisał w dokumencie, że pandemię Covid-19 wywołali jedni z najbardziej znanych biznesmenów na świecie - podały media w tym kraju. Wśród rzekomo odpowiedzialnych za wybuch pandemii wymienieni są m.in. Bill Gates oraz George Soros.
"Stan przygotowań polskich szkół do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego jest bardzo dobry" - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił jednocześnie, że resort będzie codziennie monitorować sytuację w szkołach.
Osób w wieku 80 plus mamy ponad 1,7 mln, więc gdyby naraz wszystkie zadzwoniły na infolinię, to trudno się spodziewać, że będzie wszystko w porządku - przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do rejestrowania się na szczepienia.
Robimy wszystko, żeby do takich sytuacji nie doszło, ale proszę wyobrazić sobie skalę, z jaką mamy do czynienia - powiedział minister zdrowia, pytany w TVP Info, czy infolinia i strona internetowa są przetestowane i się nie zatkają.
W każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień, m. in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie.
Szczepić będą specjalne zespoły wyjazdowe (organizowane również przez inne instytucje np. Wojsko Polskie) w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta.
Jak działają mobilne punkty szczepień? Jak z nich skorzystać? Szczegóły znajdziecie TUTAJ>>>
"Jestem rozczarowany brakiem poczucia odpowiedzialności. Oczekiwałbym standardu etycznego uczelnianego, a nie bazarowego" - powiedział szef MZ Adam Niedzielski, odnosząc się do zapowiedzi rektora WUM, że nie ustąpi ze stanowiska. "Pożyjemy, zobaczymy, czy tej rezygnacji nie będzie" - dodał w TVP.
W Portugalii minionej doby liczba zakażeń koronawirusem wyniosła blisko 10,7 tys. przypadków, osiągając rekordowy poziom. W dalszym ciągu wysoka jest też liczba dobowych zgonów. Pomiędzy środą a czwartkiem potwierdzono 148 nowych zmarłych wskutek zakażenia SARS-CoV-2, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 8384.
Lockdown, który wejdzie w życie w nocy z czwartku na piątek, przewiduje zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu. Ma obowiązywać przez miesiąc.
Ponad 400 tysięcy Polaków zaszczepionych przeciw Covid-19. To dane na godzinę 19:00.
Od jutra na szczepienia będą mogli rejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia - osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia tych osób, należących do grupy I, rozpoczną się 25 stycznia.
Z powodu nowej, brazylijskiej odmiany koronawirusa Wielka Brytania zamyka od piątku granice dla wszystkich przyjazdów z Ameryki Południowej oraz Portugalii i Wysp Zielonego Przylądka.
Niezależnie od tych zakazów, od poniedziałku rano wszyscy przyjeżdżający do Anglii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Od soboty przez co najmniej 15 kolejnych dni w całej Francji obowiązywać będzie od 18:00 do rana godzina policyjna z powodu pandemii Covid-19. Nie dotyczyć będzie ona osób wracających z pracy.
Premier tego kraju poinformował także, że od wszystkich podróżnych przybywających do Francji spoza Unii Europejskiej wymagany będzie negatywny test na koronawirusa.
Turcja rozpoczęła szczepienia na koronawirusa. W kraju tym na razie dostępna jest jedynie szczepionka CoronaVac chińskiej firmy Sinovac, którą otrzymał m.in. prezydent Recep Tayyip Erdogan.
W Turcji do tej pory koronawirusem zakaziło się ponad 2,3 mln osób, zmarło ponad 23 tys. chorych na Covid-19.
"Czekamy na stosowne rozporządzenia, które pozwolą na dzielność hotelarską i około hotelarską" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM burmistrz Świeradowa-Zdroju. "Schowki na narty połączone z noclegiem, kwiaciarnie na stokach - te pomysły to objaw desperacji przedsiębiorców. Przy pierwszym lockdownie pomoc rządu była trafiona, jednak teraz tarcze omijają tych najmniejszych" - mówi Roland Marciniak.
Szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymane przez Watykan zostaną też podane ubogim - ogłosił papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Na początku kampanii szczepień pierwsze dawki otrzymali papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI.
Niemcy są obecnie jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu Covid-19. Pod względem wskaźnika śmiertelności Niemcy wyprzedziły USA i zbliżają się do poziomu 11 zgonów na milion mieszkańców.
W czwartek poinformowano o największej dobowej liczbie zgonów w Niemczech od początku pandemii - według RKI potwierdzono ich 1244, co daje łączną liczbę 43 881 zmarłych w kraju.
Po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 organizm wyposażony jest już w przeciwciała, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów takich jak zmęczenie, bóle głowy i mięśni, dreszcze, a czasem i gorączka - pisze izraelski dziennik "Haarec".
522 osoby zmarły we Włoszech na Covid-19 w ciągu ostatniej doby, potwierdzono 17 246 nowych zakażeń koronawirusem.
Do tej pory od 27 grudnia w całym kraju zaszczepiono ponad 885 tysięcy osób.
750 dolarów - tyle właśnie żądają oszuści żądają za rzekome szczepionki przeciwko Covid-19 dla jednej osoby. Niektórzy sprzedawcy oferują nawet 10 tys. dawek za 30 tys. dolarów - pisze portal tygodnika "Spiegel" i ostrzega: są to szczepionki "Made in China".
W Szwecji zarejestrowano w czwartek 351 zgonów spowodowanych Covid-19, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła w kraju 10 tys. W ciągu ostatniej doby odnotowano 6580 przypadków zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia w domach opieki, określane jako "wyścig z czasem".
Europa musi wykazać się większą solidarnością w kwestii dostępu do szczepionek przeciw koronawirusowi - powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Podkreślił, że 95 proc. wszystkich dotychczasowych szczepień wykonano w 10 krajach.
Kluge nie wymienił nazw tych państw, ale agencja AFP pisze, powołując się na analizę serwisu Our World in Data, że chodzi o: Stany Zjednoczone, Chiny, Wielką Brytanię, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Rosję, Niemcy, Hiszpanię i Kanadę.
Portugalskie służby medyczne potwierdziły zakażenie koronawirusem u odpowiedzialnej za resort pracy minister Any Mendes Godinho. Rząd Antonia Costy ogłosił, że ona oraz dwóch innych członków gabinetu zostało już poddanych kwarantannie.
W dalszym ciągu portugalskie służby medyczne nie wyjaśniły czy prezydent kraju Marcelo Rebelo de Sousa jest rzeczywiście chory na Covid-19.
Osoby, które miały Covid-19, najprawdopodobniej pozostaną odporne na ponowne zakażenie przez co najmniej pięć miesięcy. Część osób, nawet mając przeciwciała, może nadal przenosić wirusa. Tak wynika z badania opublikowanego w Wielkiej Brytanii.
Rząd Bułgarii zapowiada częściowe poluzowanie restrykcji. Od poniedziałku dozwolone będzie wykonywanie planowych operacji chirurgicznych, a uczniowie starszych klas i studenci powrócą na zajęcia praktyczne.
Rośnie liczba chętnych do zaszczepienia się. Dotychczas zaszczepiono prawie 15 tys. osób. Według najnowszych danych w ostatniej dobie było 7570 nowych zarażeń, zmarło 70 osób.
W Czechach rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 zacznie się w piątek o godz. 8. Według oficjalnych danych zaszczepiono dotąd ponad 71 tys. osób. Czechy otrzymały dotąd 196 tys. dawek od firm Pfizer i BioNTech oraz 8400 dawek od firmy Moderna.
Wicepremier Jacek Sasin jest zarażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Jego stan jest dobry, objawów większych nie ma.
Władze Hiszpanii odebrały już ponad 1,1 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Tamtejsze ministerstwo zdrowia spodziewa się, że do poniedziałku uda się zakończyć proces szczepień wśród mieszkańców i personelu domów spokojnej starości.
Tymczasem w czwartek większość regionów Hiszpanii ogłosiła zaostrzenie restrykcji sanitarnych wraz z nasileniem się epidemii Covid-19.
W całym kraju pomiędzy wtorkiem a środą zanotowano rekordową liczbę zakażeń w ciągu doby - ponad 38 tys.
Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci z klas I-III do szkół, zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak zaznaczył, dyrektorzy szkół nadal mogą również organizować uczniom klas maturalnych i ósmych konsultacje stacjonarne w szkołach, w grupach do pięciu osób.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc jest zakażony koronawirusem. Z lekkimi objawami przebywa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie - poinformował Artur Gernand z biura prasowego magistratu. Jak dodał, Ferenc dowiedział się o pozytywnym wyniku na obecność koronawirusa w środę.
Prezydent od ubiegłego piątku przebywał na urlopie, ale przebadane zostały też osoby, które miały w Ratuszu kontakt z prezydentem w ubiegłym tygodniu. Wyniki testów okazały się ujemne - podkreślił Gernand.
Papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi - poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Obaj otrzymali pierwszą dawkę szczepionki.
Kampania szczepień w Watykanie rozpoczęła się w środę, a punkt medyczny urządzony został w Auli Pawła VI.
Około 10 tys. potwierdzonych zakażeń wskazuje na stabilizację. To niedobrze, wolałbym spadek - powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Ocenił, że optymizm będzie mógł nastąpić dopiero przy stabilizacji poniżej tysiąca zakażeń.
To też oznacza, że przerwa świąteczno-noworoczna nam jednak zaszkodziła, bo przedtem spadało całkiem przyzwoicie - z prawie 30 tys. do 10 tys. zakażeń, ale pamiętajmy, że zaczynaliśmy kiedyś od tysiąca - mówił ekspert. Jego zdaniem w tym momencie nie ma powodu do radości.
Węgry zawarły umowę z chińską firmą farmaceutyczną Sinopharm na zakup szczepionek przeciwko Covid-19, opracowanych przez tę firmę - poinformował szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas. Jak ocenił, dostawy szczepionek w ramach programu Unii Europejskiej docierają na Węgry zbyt wolno. Zapowiedział, że Węgry będą kontynuować rozmowy z Rosją i Chinami na temat dodatkowych zakupów szczepionek.
Przedstawiciel premiera poinformował, że Węgry otrzymały 129 860 dawek i zaszczepiły do czwartku nieco ponad 96 tys. osób preparatami firm Pfizer-BioNTech i firmy Moderna.
"Nie czas umierać", 25. film z serii o Jamesie Bondzie, nie trafi do kin w kwietniu - tak twierdzi filmowy serwis "Deadline". Byłoby to już kolejne przesunięcie premiery tego obrazu spowodowane przez pandemię koronawirusa.
W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 9436 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 381 pacjentów z Covid-19.
Brak możliwości pozyskania szóstej dawki szczepionki - to problem najczęściej raportowany przez punkty prowadzące szczepienia przeciwko Covid-19. To także - jak podaje Agencja Rezerw Materiałowych - główna przyczyna utylizacji dawek preparatu.
Handel internetowy w 2020 r. eksplodował, a nasze wydatki sięgnęły 100 mld zł. Polska była jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie. Bieżący rok też przyniesie imponujące wzrosty - informuje "Rzeczpospolita".
Rządowe plany zakładają, że luzowanie obostrzeń epidemicznych ma rozpocząć się od otwarcia sklepów w galeriach handlowych. Nie można wykluczyć, że dojdzie do tego 1 lutego.
W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 25 164 nowe przypadki koronawirusa, a 1244 zainfekowane osoby zmarły - podał Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI)
W dalszym ciągu najgorsza sytuacja panuje w Saksonii i Turyngii, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej. Na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii przebywa 5185 osób.
Pierwszą dawkę szczepionki w Niemczech otrzymało ponad 758 tys. osób, co stanowi 0,91 proc. ludności kraju.
Nawet nie 30 osób tygodniowo - jak planuje rząd - a zaledwie 15 pacjentów mogą zaszczepić niektóre przychodnie. Dzieje się tak nie przez dostawy szczepionek, a system umawiania szczepień - alarmują lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To dlatego, że w centralnym systemie rezerwacji wizyt aż połowa miejsc ma być zarezerwowana dla rządowej infolinii.
"Rzeczpospolita" opublikowała najnowszy sondaż IBRiS, który został przeprowadzony w dniach 8-9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów. Wynika z niego, że obecnie przeciwko Covid-19 chce się zaszczepić 60,9 proc. ankietowanych.
"Przy czym zdecydowanie chcących jest aż 37,2 proc. respondentów. Kolejne 23,7 proc. osób odpowiedziało, że raczej się zaszczepi. Zdecydowanie przeciwnych szczepieniu jest 16,3 proc. respondentów, a 11,8 proc. odpowiedziało, że raczej się nie zaszczepi" - czytamy.
Od piątku osoby powyżej 80. roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19. Do wyboru jest niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 60 899 nowych zakażeń koronawirusem i 1274 zgony wywołane Covid-19. Najpóźniej w niedzielę w całym kraju rozpocznie się kampania szczepień.
Szczepienia rozpoczną się, gdy tylko agencja nadzoru nad zdrowiem publicznym Anvisa zezwoli na stosowanie preparatów z Chin oraz Indii w warunkach epidemii, najpóźniej w niedzielę - oświadczył wiceminister zdrowia Elcio Franco. Kampania szczepień zajmie najdłużej 16 miesięcy - ocenił podczas konferencji prasowej w stolicy kraju. Poinformował też, że "brazylijski rząd wysyła do Indii samolot", który powinien przywieźć do kraju 2 mln dawek szczepionki opracowanej przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet w Oksfordzie, a którą wyprodukowano w tym kraju.
Państwowa komisja zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej poinformowała o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost zakażeń od 10 miesięcy. W Pekinie powiadomiono też o pierwszym od połowy maja zgonie z powodu Covid-19.
Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono 115 nowych zakażeń, w tym 107 przypadków lokalnych, co uznano za najwyższy dobowy bilans od 30 lipca 2020 r.
Za gwałtowny wzrost liczby zakażeń odpowiada rejestrowane w ostatnich dniach rozprzestrzenianie się koronawirusa w prowincji Heilongjiang, ze stolicą w Harbinie. W ciągu ostatniej doby przybyło tam 43 zakażenia.
Najwięcej, bo aż 81 zakażeń odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w otaczającej Pekin prowincji Hebei. Domową kwarantanną objęto tam już ponad 28 mln mieszkańców czterech chińskich miast.
W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 15 873 nowe zakażenia koronawirusem i potwierdzono 1235 zgonów z powodu Covid-19.
Meksyk jest czwartym krajem świecie z największą liczbą zgonów wywołanych Covid-19. Więcej zmarłych z tego powodu mają tylko Stany Zjednoczone, Brazylia oraz Indie. Pod względem liczby zakażeń, Meksyk zajmuje 13 miejsce na świecie.
Całkowity bilans wszystkich meksykańskich zakażeń sięga 1 mln 571 901 przypadków. Liczba zgonów wynosi na chwilę obecną 136 917.
Rząd Włoch przedłużył stan wyjątkowy do 30 kwietnia i przyjął nowy dekret o walce z koronawirusem, który wejdzie w życie po wygaśnięciu poprzedniego, obowiązującego do piątku.
Stan wyjątkowy został wprowadzony we Włoszech - jako pierwszym kraju w Europie - 31 stycznia 2020 roku po wykryciu dwóch przypadków zakażenia koronawirusem u chińskich turystów z miasta Wuhan, wówczas epicentrum epidemii.
Wśród przepisów w nowym dekrecie utrzymany został zakaz podróży między regionami bez ważnego powodu oraz zakaz sprzedaży na wynos w barach po godzinie 18:00. Pozostaje w mocy godzina policyjna obowiązująca od godz. 22:00 do 5:00.
Ponadto rząd Giuseppe Conte przedłużył obowiązywanie wprowadzonego przed Świętami limitu dwóch osób, które mogą - ewentualnie wraz z dziećmi do 14. roku życia - złożyć wizytę w prywatnym domu.
Największą nowością dekretu, uznaną za swoistą "nagrodę", jest możliwość ogłoszenia białej strefy na obszarze o bardzo niskiej liczbie zakażeń; poniżej 50 na 100 tysięcy mieszkańców i ze wskaźnikiem zakaźności wirusa mniejszym niż 1. W takiej strefie - na razie tylko hipotetycznej i dotyczącej jeszcze odległej przyszłości - obowiązywałby tylko nakaz noszenia maseczek i dystansowania społecznego.
W żołtych strefach niskiego ryzyka zakażeń otwarte będą bary i restauracje, a także wznowią działalność muzea.
Brytyjski premier Boris Johnson obiecał, że centra szczepień przeciwko Covid-19 zaczną działać w trybie całodobowym.
Będą otwarte 24 godziny na dobę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. W tej chwili ograniczeniem są dostawy - powiedział Johnson w Izbie Gmin, Zapowiedział, że minister zdrowia Matt Hancock wkrótce przedstawi szczegóły.
Obecnie większość z 1500 brytyjskich punktów szczepień - szpitali, przychodni, aptek i centrów szczepień - pracuje od 8:00 do 22:00. Jak się oczekuje, początkowo w tryb całodobowy przejdzie pilotażowo niewielka część placówek, a szczepienia w nocy będą oferowane przede wszystkim pracownikom służby zdrowia.
Celem brytyjskiego rządu jest zaszczepienie do połowy lutego pierwszą dawką czterech pierwszych grup priorytetowych, czyli wszystkich mieszkańców i pracowników domów opieki, wszystkich osób powyżej 70. roku życia, wszystkich frontowych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz wszystkich osób, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19. Liczbę tych osób szacuje się na ok. 14 milionów. Ocenia się, że 88 proc. zmarłych z powodu Covid-19 należało do jednej z tych grup.