"Wielkiej Polski moc to my!" - pod takim hasłem ulicami Warszawy przeszedł tegoroczny Marsz Niepodległości. Rozpoczął się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego, zakończył po godz. 17. Według stołecznego ratusza uczestniczyło w nim 90 tys. osób. Z kolei organizatorzy twierdzą, że wzięło w nim udział 250 tys. osób. Marsz przebiegł bez poważniejszych incydentów. Najważniejsze wydarzenia z nim związane zebraliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:42

Według szacunków organizatorów, w tegorocznym Marszu Niepodległości przeszło co najmniej 250 tys. osób. Stołeczny ratusz oszacował natomiast, że marsz liczył ok. 90. tys. osób. 

21:35

Policja podała najnowsze informacje nt. swoich działań podczas zabezpiecznia warszawskich obchodów Święta Niepodległości. Do godziny 21 policjanci interweniowali wobec 164 osób. 94 z nich posiadały lub używały materiałów pirotechnicznych. Zabezpieczono 197 rac, 485 petard, 320 flar, 18 tzw. stroboskopów i 2 wyrzutnie

Zatrzymano 70 osób, w tym: 49 posiadających środki odurzające, 10 osób poszukiwanych, 4 osoby za udział w bójce, 1 osobę za znieważenie funkcjonariusza, 1 osobę za usiłowanie włamania, 1 osoby w związku z przestępstwem propagowania nazizmu, a także 4 osoby używające dronów.

19:00

Po Marszu Niepodległości odbył się koncert.

18:24

Policjanci z Bielska-Białej, którzy pełnili dziś służbę przy zabezpieczeniu Marszu Niepodległości w Warszawie, zostali poproszeni o pomoc przez rodziców rocznego chłopca, który przestał oddychać. Mundurowi od razu przystąpili do resuscytacji malucha. Podjęte przez policjantów czynności pozwoliły na przywrócenie u niemowlęcia czynności życiowych. 

Na miejsce dotarła też wezwana w międzyczasie karetka pogotowia. Zdarzenie miało miejsce kilka minut przed 15 w rejonie ulicy Wspólnej. 

18:10

Pustoszeją już okolice Stadionu Narodowego w Warszawie - relacjonował w Faktach RMF FM o godz. 18 dziennikarz RMF FM Mateusz Chłystun. "Okolicę rozświetlają jeszcze rozbłyski policyjnych kogutów. Nadal dziesiątki radiowozów pilnują mety marszu, a w tym niebieskim świetle pojedyncze grupy, zanim pożegnają się i pójdą do domów, dyskutują jeszcze o marszu, który dobiega już końca" - informował nasz dziennikarz. 

17:50

Na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, po godz. 17, zakończył się Marsz Niepodległości. Według szacunków stołecznego ratusza brało w nim udział ok. 90 tys. osób. Organizatorzy szacowali, że w marszu pójdzie ok. 100 tys. osób.

Po oficjalnym zakończeniu marszu, na ustawionej na błoniach Stadionu Narodowego scenie odbywa się koncert pieśni i piosenek patriotycznych.

Część uczestników marszu wraca do centrum miasta przez most Poniatowskiego.

17:23

Podczas Marszu Niepodległości spalona została flaga Unii Europejskiej. 

17:15

Nad Stadionem Narodowym, jak relacjonował w Faktach RMF FM o godz. 17 dziennikarz RMF FM Mateusz Chłystun, krąży jeszcze policyjny śmigłowiec. To już jednak wyłącznie profilaktyka, bo jest tu bardzo spokojnie - podkreślał nasz reporter. Część osób rozchodzi się już do domów. Uczestnicy marszu, w rozmowie z Mateuszem Chłystunem mówili, że atmosfera była niesamowita. 

Także Michał Radkowski usłyszał od rzecznika stołecznej policji, że marsz przebiega bardzo spokojnie. Do tej pory policja nie odnotowała żadnego incydentu związanego z marszem.  

17:05

Politycy PiS na Marszu Niepodległości.

17:00

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości bierze udział ok. 90 tys. osób - przekazała PAP zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska.

Zaznaczyła, że przemarsz odbywa się spokojnie, nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń, choć używane są środki pirotechniczne.

Sami organizatorzy, jeszcze przed rozpoczęciem marszu szacowali, że pójdzie w nim ok. 100 tys. osób.

Marsz przechodzi przez most Poniatowskiego, jego czoło zbliża się do punktu docelowego czyli błoni Stadionu Narodowego.

16:18

W Faktach o godz. 16 dziennikarz RMF FM Michał Radkowski, który był wtedy przy Muzeum Narodowym, informował, że manifestacja jest dość spokojna, choć co chwilę słychać wybuchające petardy. Od czasu do czasu słychać antyrządowe i antyukraińskie okrzyki. Widać nie tylko biało-czerwone flagi, ale też amerykańskie czy węgierskie. Jest bardzo dużo policjantów, słychać też cały czas policyjny śmigłowiec. 

16:15

"Dotychczas nasi policjanci zabezpieczyli wiele materiałów pirotechnicznych, których przenoszenie i używanie jest dzisiaj na terenie Warszawy zabronione decyzją Wojewody Mazowieckiego. Wśród przedmiotów znalezionych w wyniku przeszukania niektórych osób są również noże, pałki teleskopowe i kastet" - informuje na portalu X warszawska policja. 

15:53

Sytuacja na ulicach Warszawy wygląda bardzo spokojnie. Marsz przebiega, póki co, bez większych incydentów - powiedział po godzinie 15 dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Jarosław Misztal.

Zaznaczył, że sporadycznie odpalana jest pirotechnika, choć jest jej mniej niż w latach ubiegłych.

Marsz Niepodległości powoli schodzi z mostu Poniatowskiego. M.in. właśnie na moście widać rozpalone race i słychać huk petard.

Dalej manifestacja zejdzie łącznikiem na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręci na błonia Stadionu Narodowego.

Misztal pytany o szacunkową liczbę osób idących w marszu odpowiedział, że wstrzymałby się jeszcze z szacunkami, gdyż część ludzi jest jeszcze na rondzie Dmowskiego. Wyjaśnił, że więcej będzie wiadomo gdy cały marsz będzie rozciągnięty na długiej prostej, jaką są Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego.

15:22

Marsz Niepodległości przechodzi przez most Poniatowskiego.

Dalej manifestacja zejdzie łącznikiem na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręci na błonia Stadionu Narodowego.

Rondo Dmowskiego, skąd marsz wyruszył, wciąż pełne jest uczestników. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości, która idzie na czele manifestacji. 

Zgromadzeni niosą rozciągniętą flagę Polski, na przedzie marszu jest wielki baner z hasłem tegorocznej edycji: "Wielkiej Polski moc to my". Maszerujący niosą też banery z hasłami np. "Polska katolicka, nie laicka". 

Prezydent Warszawy podczas briefingu prasowego oświadczył, że służby monitorują sytuację w czasie Marszu Niepodległości. Zapowiedział, że jeżeli pojawiają się symbole zakazane przez polskie prawo, nawoływanie do nienawiści, to będzie natychmiast reakcja i w takiej sytuacji będzie wnioskować o rozwiązanie marszu. 

15:17

"Morze białoczerwonych flag" - tak w Faktach RMF FM o godz. 15 przebieg Marszu Niepodległości relacjonowali dziennikarze RMF FM Mateusz Chłystun i Michał Radkowski. Jak podkreślalil, na razie nie ma żadnych zakłóceń.

14:50

Uczestnicy marszu wyruszyli z ronda Dmowskiego. Wcześniej odpalili race i odśpiewali hymn Polski.

Na przedzie marszu jest wielki baner z hasłem tegorocznej edycji: "Wielkiej Polski moc to my". Manifestujący wznoszą okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Nadchodzi, nadchodzi, Marsz Niepodległości", "Bóg, honor i ojczyzna", "Kto nie skacze, ten za Tuskiem".

Przed czołem marszu ustawili się w paradzie motocykliści, a także rekonstruktorzy m.in. jeźdźcy w zbrojach husarskich.

14:32

Do godziny 14 policjanci zatrzymali 75 osób - poinformowała na portalu X Komenda Stołeczna Policji (KSP).

Zabezpieczyli też: 212 rac, 440 petard, 201 flar, 22 tzw. stroboskopy i 2 wyrzutnie.

Do godziny 12 policjanci zatrzymali 36 osób, w tym: 30 posiadających narkotyki oraz 6 osób poszukiwanych. Jedna z nich figurowała w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

Policjanci przekazali również informacje dla kierowców o zamknięciu Al. Jerozolimskich, mostu Poniatowskiego i Al. Poniatowskiego na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona. A także wstrzymaniu ruchu na ul. Marszałkowskiej, na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej.

W Święto Niepodległości, 11 listopada na terenie Warszawy nie można posiadać i używać środków pirotechnicznych, a także mieć przy sobie broni. Nad trasą tegorocznego marszu obowiązuje też zakaz lotów dronami. 

14:27

Szacujemy, że w Marszu Niepodległości weźmie udział ponad 100 tys. osób; na pewno zainteresowanie jest większe niż w latach ubiegłych - powiedzieli PAP w poniedziałek organizatorzy Marszu Niepodległości.

Szef Sztabu Organizacyjnego Marszu Niepodległości Marcin Kowalski poinformował, że w organizacji Marszu jest zaangażowanych około 1 tys. wolontariuszy, ponad 15 załóg pogotowia i ratownictwa medycznego w karetkach, 2 wozy sztabowe i ponad 200 ratowników medycznych w pieszych patrolach. Jak podkreślił, w Marszu "idą ludzie, którzy popierają naprawdę różne siły, różne opcje i różne grupy i bardzo łatwo dać się zepchnąć w jeden kąt". Apelował, by nie ulegać prowokacjom, być powściągliwym, ostrożnym, dokumentować wszelkiego rodzaju przejawy prowokacji ze strony różnych grup. Dodał, że ze wszystkimi nieprawidłowościami należy zgłaszać się do straży Marszu Niepodległości, której członkowie są oznaczeni odblaskowymi, pomarańczowymi kamizelkami z logiem straży.

14:04

Na rondzie Dmowskiego o godz. 14. rozpoczął się Marsz Niepodległości. Manifestacja, która w tym roku przejdzie przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski, moc to my", ma wyruszyć z ronda o godz. 14:30.

Uczestnicy Marszu o godz. 14 odpali race, a wcześniej odmówili różaniec.

Uczestnicy marszu mają ze sobą biało-czerwone flagi, ale także czapki, szaliki i wianki w barwach narodowych. Wiele osób ma przypięte do kurtek kotyliony, znaczki pamiątkowe oraz biało-czerwone opaski na rękach.

Pochód, jak co roku, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości.

W Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa przebieg zgromadzeń, w tym Marszu Niepodległości, monitoruje specjalny sztab. Biorą w nim udział przedstawiciele straży pożarnej, policji, władz miasta i służb odpowiedzialnych za infrastrukturę.

13:42

Wybieramy się na marsz, chcemy, żeby obóz patriotyczny był zjednoczony. Między innymi po to, żeby zmienić obecny stan Polski (…), żeby Polska była krajem suwerennym, żeby nie była poddawana lewackim eksperymentom, czyli wszystkiemu, co wpływa na zniszczenie naszej cywilizacji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek na konferencji prasowej tuż przed Marszem Niepodległości.

13:24

Stołeczna policja poinformowała o aktualnych utrudnieniach w Warszawie:

  • Al. Jerozolimskie, Most Poniatowskiego i Al. Poniatowskiego - wstrzymany ruch pojazdów na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona;
  • ul. Marszałkowska - wstrzymany ruch pojazdów na odcinku od Pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej.

13:02

Jeszcze przed rozpoczęciem się Marszu Niepodległości, do godziny 12, policjanci zatrzymali 36 osób. Skonfiskowali też duże ilości materiałów pirotechnicznych.

"Policjanci zabezpieczający centrum miasta w miejscach, gdzie organizowane będą dzisiejsze zgromadzenia, do godziny 12 zabezpieczyli między innymi: 129 rac, 292 petardy, 48 flar, 1 wyrzutnię rac. Za posiadanie tych środków pirotechnicznych odpowiadać będą 33 osoby" - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. 

Wśród zabezpieczonych przedmiotów znajdowały się również pałki teleskopowe i kastet.

12:50

Reporter RMF FM Mateusz Chłystun informuje, że coraz więcej ludzi zbiera się w centrum Warszawy. 

Z uliczek prostopadłych do Marszałkowskiej maszerują pojedyncze osoby, całe grupy i rodziny. Każdy ma na sobie jakiś biało-czerwony element - kotylion, szal, czapkę z orłem albo polską flagę.

12:00

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

11:12

"Jeśli dziś będziesz potrzebować wsparcia na miejscu – nasi wolontariusze są do Twojej dyspozycji. Wolontariusze będą służyć pomocą w sprawach organizacyjnych i logistycznych oraz zadbają o Twoje bezpieczeństwo" - napisali organizatorzy marszu.

10:30

Od rana na ulicach stolicy służby ustawiają barierki zabezpieczające. Stołeczna policja zaapelowała, by kierowcy zwracali uwagę na znaki drogowe, żeby nie jeździli na pamięć i słuchali poleceń policjantów

Nie należy również pozostawiać samochodów na trasie przemarszu, szczególnie pod arkadami mostu Poniatowskiego.

Wojewoda mazowiecki podpisał rozporządzenie zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych w tym dniu. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, 11 listopada w Warszawie wprowadzony jest zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiej broni. Nad trasą marszu nie można latać dronami.