Z syryjskiego miasta Hims ewakuowano pierwszą grupę mieszkańców na mocy porozumienia uzgodnionego między ONZ a władzami w Damaszku. Trzy autokary z uchodźcami w asyście pracowników Arabskiego Półksiężyca dotarły do punktu kontrolnego poza miastem.
Konwój był eskortowany przez oddziały wojska i policji. ONZ poinformowało, że do godzin popołudniowych ewakuowano ze Starego Miasta około 80 osób. Te informacje potwierdziła syryjska telewizja państwowa. Władze w Damaszku i grupy pomocowe szacują, że z miasta wyprowadzonych będzie około 200 mieszkańców.
Od czasu rozpoczęcia oblężenia miasta piątek był pierwszym dniem, kiedy Arabski Półksiężyc uzyskał dostęp do centrum Hims.
Władze w Damaszku podkreśliły, że ewakuowani mieszkańcy otrzymają pomoc medyczną i schronienie. Zapewniły też, że ci, którzy postanowią zostać w mieście, dostaną wsparcie humanitarne. Oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że ma przygotowane transporty z żywnością dla około 2500 mieszkańców. Zapasy mają im wystarczyć na mniej więcej miesiąc. WFP zapewnia, że może je dostarczyć w sobotę.
Hims jest jednym z najgorętszych punktów syryjskiego konfliktu zbrojnego. Od ponad 18 miesięcy 13 dzielnic w starej części tego miasta, traktowanego jako centrum rewolucji, jest otoczonych przez siły rządowe. Według obrońców praw człowieka w historycznym centrum miasta uwięzionych jest ok. 2,5 tys. wygłodzonych ludzi.
Agencje prasowe podkreślają, że ewakuacja ludności ze starych części Hims będzie pierwszym gestem humanitarnym syryjskiego reżimu od zakończenia pierwszej rundy negocjacji, która odbyła się pod koniec stycznia w Szwajcarii.
Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku i według syryjskich działaczy praw człowieka dotychczas kosztował życie ponad 136 tys. ludzi.
(j.)