Popularność Hamasu wśród Palestyńczyków rośnie – taką informacją podzielił się portal Times of Israel. Według przeprowadzonego przez Palestyńskie Centrum Badań nad Polityką na przełomie maja i czerwca sondażu popularność terrorystycznego Hamasu wśród Palestyńczyków wynosiła przed wojną 20 proc. Dziś jest to dwa razy więcej.
Sympatia dla Hamasu wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o sześć punktów procentowych, zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu.
Aż 79 proc. ankietowanych z Zachodniego Brzegu spodziewa się, że Hamas wygra w wojnie z Izraelem. Niemal tyle samo osób chce, by terrorystyczne ugrupowanie rządziło po wojnie Gazą. Wśród pytanych mieszkańców Strefy Gazy, 48 proc. oczekuje zwycięstwa Hamasu, a 46 proc. życzy sobie, by rządził po ustaniu konfliktu.
Skąd rozbieżności?
Dyrektor i założyciel Centrum, Chalil Szikaki, przypisał je różnym źródłom informacji, które Palestyńczycy mają do dyspozycji na obu terytoriach. O ile mieszkańcy Gazy obserwują naocznie rozwój sytuacji, to ponad cztery piąte mieszkańców Zachodniego Brzegu czerpie informacje z katarskiej stacji od Al-Dżazira. W rezultacie "wydaje się, że doszli do nieco innych wniosków niż w Gazie" - powiedział portalowi Szikaki.
Ankieterzy badali również, ile osób popiera atak na Izrael z 7 października ub.r. Trzy miesiące temu przyklaskiwało mu 71 proc. pytanych. Dziś jest to dwie trzecie ogółu palestyńskiego społeczeństwa.
75 proc. Palestyńczyków opowiedziało się przeciwko rozmieszczeniu po wojnie w Strefie Gazy arabskich sił międzynarodowych. Za takim scenariuszem był zaledwie jeden na stu respondentów.
W połowie maja pojawiła się nieoficjalna informacja, że Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Maroko rozważają amerykański plan utworzenia powojennych sił pokojowych w Gazie, w zamian za co USA miałyby formalnie uznać państwo palestyńskie.
96 proc. respondentów zaprzecza, jakoby terroryści dokonali masakry izraelskich cywilów w trakcie ataku na Izrael.
W badaniu, zrealizowanym ze wsparciem Fundacji Konrada Adenauera w Ramallah uczestniczyło 1570 dorosłych osób. W Strefie Gazy badania przeprowadzono na obszarach zamieszkałych i w schroniskach dla przesiedleńców (takich jak szkoły lub obozowiska) w Rafah, Chan Junis, al-Mawasi, Deir al-Balah i innych obszarach w środkowej Strefie Gazy. Margines błędu wynosił +/-3 proc. Palestyńskie Centrum Badań nad Polityką działa od 2000 r.