Mocne uderzenie w Telewizję Republika. Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego traci ona koncesję na nadawanie naziemne. "Dawno nie słyszałem tylu kłamstw z ust sądu" - stwierdził dyrektor telewizji Tomasz Sakiewicz.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną wcześniej decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznaniu telewizji koncesji.
Jak poinformowała Telewizja Republika, "sąd uchylił zaskarżoną decyzję KRRiT ws. koncesji m.in. dla Republika i uchwałę z dnia 21 czerwca 2024 r. i zasądza od przewodniczącego KRRiT na rzecz skarżących kwotę 10 480 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania".
Stacja może nadawać do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny, do którego Telewizja Republika może złożyć skargę.
Na zaskarżenie decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
Uzasadniając środowe orzeczenie, sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek powiedziała, że przewodniczący KRRiT "w istotny sposób" naruszył obowiązujące przepisy. Decyzję podjęto m.in. po analizie stenogramu posiedzenia regulatora. Zdaniem WSA w Warszawie, do wydania koncesji nie wystarczą listy intencyjne, listy poparcia czy datki od widzów. Konieczne jest uzasadnienie, dlaczego taki, a nie inny podmiot uzyskał koncesję, a także dokładne zbadanie każdego wniosku. Zauważyła także, że protokół z posiedzenia powinien być dostępny w ciągu 14 dni, a nie zatwierdzany po trzech miesiącach, żeby dopiero mógł trafić do zainteresowanej strony.
Wyrok jest nieprawomocny. Radca prawny Wojciech Szymczak, partner w kancelarii prawnej MEDIA, powiedział PAP, że obecnie dużo zależy od tego czy zostanie wniesiona skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego i co zdecyduje ten sąd. Jeżeli skarga nie zostanie wniesiona lub NSA utrzyma ten wyrok w mocy, należy spodziewać się, że dojdzie do uchylenia decyzji udzielającej koncesji dla TV Republika i wPolsce24. W tym przypadku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie musiał ponownie przeprowadzić postepowanie koncesyjne - powiedział Szymczak.
Jeżeli skarga do NSA zostanie złożona, biorąc pod uwagę terminy, jakie są na rozpatrywanie spraw przez NSA, myślę, że jest to perspektywa ponad roku, a nawet dwóch lat, kiedy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie - dodał.
21 czerwca 2024 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że ósmy multipleks zasilą kanały informacyjno-publicystyczne TV Republika i wPolsce24. Koncesji nie uzyskały wówczas inne wnioskujące o nią podmioty: węgierska firma TV2 Média i Grupa MWE Networks. 2 lipca przewodniczący KRRiT podpisał koncesje.
"KRRiT rozstrzygnęła postępowanie w sprawie udzielenia koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym w ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8. Dla spółki Telewizja Republika S.A. na program 'Republika' i dla spółki Fratria Sp. z o.o. na program 'WPOLSCE24'" - napisano w informacja zamieszczonej 21 czerwca 2024 r. na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Szefostwo Grupy MWE Networks zaskarżyło decyzję KRRiT do sądu, powołując się na naruszenie przepisów prawa, błędną ocenę wniosków oraz brak przejrzystości w postępowaniu, w tym brak protokołu z posiedzenia.
Decyzję WSA skomentował na antenie Republiki dyrektor tej stacji Tomasz Sakiewicz.
Dawno nie słyszałem tylu kłamstw z ust sądu. Byłem świadkiem wydawania haniebnych i sprzecznych z prawem wyroków, ale żeby tak kłamać do kamery, mając przed sobą dokumenty, to trzeba być człowiekiem bez sumienia - powiedział Sakiewicz.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził dziś, że "dzisiejsza decyzja sądu to likwidowanie demokracji w sposób oczywisty, bez żadnego udawania".
Jak mówił Kaczyński, to decyzja skandaliczna.
Telewizja Republika to polska stacja telewizyjna, która rozpoczęła nadawanie w 2013 roku. Jest znana z konserwatywnego i prawicowego profilu, skupiając się na tematach politycznych, społecznych i kulturalnych.