Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie czas zacząć. W piątek o godzinie 13 czasu polskiego rozpocznie się ceremonia otwarcia z udziałem reprezentacji Polski. Pekin gości igrzyska już po raz drugi. Jako pierwsze miasto na świecie - zarówno letnie, jak i zimowe.
Chorążymi reprezentacji Polski na igrzyskach w Pekinie będą: panczenista Zbigniew Bródka oraz, niespodziewanie, snowboardzistka Aleksandra Król. Pierwotnie Bródka miał nieść polską flagę wspólnie z Natalią Czerwonką. Nasza panczenistka otrzymała jednak pozytywny wynik testu na koronawirusa. Bródka będzie chorążym Biało-Czerwonych drugi raz z rzędu.
W proteście przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach kilka krajów oficjalnie ogłosiło bojkot dyplomatyczny igrzysk w Pekinie.
Jako pierwsze decyzję o niewysyłaniu oficjeli na ceremonię otwarcia igrzysk podjęły Stany Zjednoczone. W ślad za nimi poszły m.in. Wielka Brytania, Australia, czy Kanada.
Polska nie podjęła podobnych kroków, a na ceremonii otwarcia igrzysk obecny będzie prezydent Andrzej Duda.
14 lat po letnich igrzyskach 2008 roku Pekin znów gości najlepszych sportowców świata, tym razem specjalizujących się w zimowych dyscyplinach. Niektórzy już przystąpili do rywalizacji, mimo że ceremonia otwarcia igrzysk dopiero przed nami. Czym pochwalą się dziś Chińczycy?
Ceremonię otwarcia igrzysk przygotował Yimou Zhang - ten sam reżyser, który odpowiadał za otwarcie igrzysk w Pekinie w 2008 roku. Z powodu pandemii w ceremonii weźmie udział znacznie mniej artystów, niż wówczas. Jednym z głównych tematów ceremonii ma być rok Tygrysa, który dla Chińczyków rozpoczął się 1 lutego.
Kto zapali olimpijski znicz? To zawsze pozostaje tajemnicą, aż do nadejścia najważniejszego momentu każdej ceremonii otwarcia igrzysk. Jak powiedział reżyser uroczystości, zapalenie olimpijskiego znicza w Pekinie ma zwrócić uwagę na ochronę środowiska, szczególnie na działania zmniejszające emisję dwutlenku węgla.
Poczynając od igrzysk w Antwerpii w 1920 roku do tradycji weszło wciąganie na masz olimpijskiej flagi oraz przyrzeczenie złożone przez sportowców. Osiem lat później w Amsterdamie po raz pierwszy zapłonął olimpijski znicz. Historycznym momentem igrzysk w Berlinie w 1936 roku było przybycie na stadion sztafety z ogniem olimpijskim z greckiej Olimpii.
Do niecodziennej sytuacji doszło podczas otwarcia zimowych igrzysk w norweskim Lillehammer w 1994 roku. Z powodu potężnego mrozu po raz pierwszy od 74 lat zrezygnowano z wypuszczenia w świat symbolizujących pokój gołębi, które tym razem zostały zastąpione przez białe balony. Były skoczek Stein Gruben przybył z ogniem olimpijskim, z którym skoczył ze skoczni narciarskiej.
Aż cztery godziny trwała ceremonia otwarcia letnich igrzysk w Atlancie w 1996 roku, a znicz zapalił legendarny bokser Muhammad Ali.
Za najpiękniejszą uznaje się ceremonię otwarcia letnich igrzysk w Londynie w 2012 roku. Pierwszy raz w historii znicz zapaliła grupa sportowców, a igrzyska oficjalnie otworzyła królowa Elżbieta II. Wśród artystów pojawił się choćby słynny komik Rowan Atkinson, znany jako "Jaś Fasola".