Poznaliśmy laureatów Grand Prix Kraków International Green Film Festival. Ceremonia rozdania nagród odbyła się w Miasteczku Festiwalowym na Bulwarach Wiślanych.
Główną nagrodę - Grand Prix zdobył film "Kraina Miodu". Jest to opowieść o 50-letniej Hatidze, która mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy. Ten film to także laureat 1. nagrody na festiwalu Sundance i zdobywca podwójnej nominacji do Oscara.
W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 53 produkcje. Dodatkowo zaprezentowanych zostało blisko 20 filmów w formie pokazów specjalnych.
Widzowie mieli też okazje oglądać podczas festiwalu takie wybitne produkcje jak: "Antropocen. Epoka Człowieka", "Zatoka Cieni" czy "Prawdziwe Oblicze Transportu Zwierząt".
W niedzielę - w ostatnim dniu festiwalu - odbędą się projekcje filmowe nagrodzonych podczas ceremonii filmów.
Tematem siódmego dnia festiwalu były "katastrofy ekologiczne". Widzowie mogli obejrzeć obrazy z całego świata, ukazujące problemy oraz zagrożenia dla środowiska naturalnego - m.in. film "Dom SOS dla Ziemi", którego twórcy zabierają w podróż przez wszystkie kontynenty, zwracając uwagę na największe zagrożenia dla środowiska naturalnego. Wśród innych propozycji znalazł się film "Sceny z wyschniętego miasta", pokazujący historię z Kapsztadu, gdzie w związku z niedoborem wody ogłoszono "Dzień zero". W repertuarze znalazł się też film "Można Panikować", opowiadający historię profesora, który zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu.
3. edycja Kraków Green Film Festival wystartował w zeszłą niedzielę. Festiwal filmów ekologicznych odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, jednak jeżeli ktoś z powodu obaw nie przyjdzie na plenerowe pokazy - będzie mógł zobaczyć w tym roku filmy na darmowym serwisie VOD!
Jak przekonują organizatorzy - mimo pandemii koronawirusa, problemy związane z klimatem nadal są bardzo aktualne. Dlatego, jak co roku, głównym zadaniem festiwalu jest promowaniem proekologicznych postaw i idei zrównoważonego rozwoju.