Trzecia Droga ogłosiła listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Znajduje się na nich wiele znanych polityków, np. minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski, minister cyfryzacji Michał Gramatyka czy wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko.

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz - liderzy Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego - zaprezentowali we wtorek listy wyborcze Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego.

Do Brukseli wybiera się kilku członków rządu, np. minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, który jest "jedynką" w Wielkopolsce.

Listy w okręgu Podlasie-Warmia i Mazury otwiera z kolei wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski, a na Śląsku - wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

"Jedynką" na Mazowszu jest wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska. Na szczycie listy Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w Warszawie jest z kolei wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko.

Numerem jeden okręgu Zachodniopomorsko-Lubuskim jest wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, w Łódzkiem - posłanka Jolanta Zięba-Gzik, a na Dolnym Śląsku-Opolskim - europosłanka Róża Thun.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Na południu Polski, w okręgu Małopolska-Świętokrzyskie "jedynką" jest europoseł Adam Jarubas, a na Podkarpaciu - posłanka Elżbieta Burkiewicz.

Listy na Lubelszczyźnie otwiera poseł Sławomir Ćwik, "jedynką" w Kujawsko-Pomorskiem jest senator Ryszard Bober, a na Pomorzu - posłanka Wioleta Tomczak.

"Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie"

W trakcie prezentacji "jedynek" marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślał, że to najważniejsze wybory do europarlamentu w historii Polski.

Polska nie jest w Unii Europejskiej, Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie. Żadnego gadania o tchórzliwym polexicie i wpychaniu nas w rosyjskie ręce - grzmiał.

Liderzy Trzeciej Drogi mówili też o planie, jaki mają na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. To m.in. poprawa bezpieczeństwa czy kwestia odejścia od podatku od samochodów spalinowych.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też o nowym pomyśle dotyczącym głosowania w wyborach.

Chcemy głosowania przez internet. (...) Chcemy, żeby każdy w Europie, w Polsce mógł zagłosować przez internet. To będzie jeden z naszych punktów programowych - zaznaczył.

Swoich list nie zaprezentowało jeszcze Prawo i Sprawiedliwość. Te mają zostać przedstawione w czwartek podczas konwencji w Kielcach.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.