Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Jacek Kurski i Maciej Wąsik wystartują z list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowała interia.pl. Obajtek, Kamiński i Kurski zajmą "jedynki" w regionie lubelskim, podkarpackim oraz okręgu składającym się z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził kandydatów na listach w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Jak podała Interia.pl, z pierwszego miejsca na Podkarpaciu wystartuje były prezes Orlenu Daniek Obajtek, na Lubelszczyźnie - były szef CBA Mariusz Kamiński.
"Jedynką" w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie będzie Jacek Kurski.
Najbliższy współpracownik Mariusza Kamińskiego - Maciej Wąsik - wystartuje natomiast z drugiego miejsca w Mazowieckiem.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przyznał, że "listy są generalnie zatwierdzone". Ale proszę pamiętać, że jest taka praktyka w naszej partii, że w sytuacjach jakichś szczególnych, prezes partii, czyli ja, może dokonać jeszcze jakichś drobnych korekt - zaznaczył.
Kaczyński zapowiedział również, że listy zostaną ogłoszone w momencie, kiedy będą rejestrowane. To prawdopodobnie będzie następowało bardzo szybko w niektórych okręgach, gdzie wszystko jest już gotowe. Gdzie indziej nieco później, ale też w krótkim czasie - powiedział szef PiS.
Według informacji PAP, w Warszawie jedynką będzie posłanka Małgorzata Gosiewska, na Mazowszu europoseł Adam Bielan. W okręgu pomorskim z pierwszego miejsca wystartuje europosłanka Anna Fotyga, a w kujawsko-pomorskim - europoseł Kosma Złotowski.
W woj. łódzkim z pierwszego miejsca ma wystartować europoseł Witold Waszczykowski, a w Wielkopolsce "jedynką" będzie prezydencki minister Wojciech Kolarski. Z drugiego miejsca wystartuje tam - co oficjalnie przyznał w Radiu RMF24 - Ryszard Czarnecki.
W okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie liderem listy została była premier, europosłanka Beata Szydło.
W Śląskiem listę będzie otwierać europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a w okręgu dolnośląskim i opolskim - europosłanka Anna Zalewska.
Natomiast w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie z pierwszego miejsca wystartuje europoseł Joachim Brudziński.
Na listach ponadto znalazła się duża grupa obecnych parlamentarzystów PiS, m.in. Michał Dworczyk, Radosław Fogiel, czy Anita Czerwińska.
Ponadto w Warszawie "dwójka" przypadła Tobiaszowi Bocheńskiemu, który był kandydatem PiS na prezydenta stolicy w niedawnych wyborach samorządowych.
Jak przekazała Interia.pl, choć listy zostały zatwierdzone, to niewykluczone jest, że może jeszcze dojść do zmian.
Lider Republikanów Adam Bielan pytany przez dziennikarzy o to, kiedy listy PiS do PE zostaną zarejestrowane, odparł, że zależy to od decyzji sekretarza generalnego ugrupowania, "wraz ze spływającymi podpisami". Dzisiaj mówiliśmy o tym, że wiele struktur przywiezie podpisy w sobotę. Myślę, że już we wszystkich okręgach przekroczyliśmy tę wymaganą liczbę podpisów - odpowiedział. Dodał, że zapewne część list będzie rejestrowana już na początku przyszłego tygodnia.
Na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego czas jest do 2 maja (do godz. 16:00).
W środę Rada Krajowa PO zatwierdziła listy KO do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" KO jest trzech obecnych ministrów. Oznacza to zmiany w rządzie. Do dymisji podał się już minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
"Jedynki" KO w wyborach do PE to: Marcin Kierwiński - woj. mazowieckie, Borys Budka - woj. śląskie, Bartłomiej Sienkiewicz - woj. świętokrzyskie i małopolskie, Ewa Kopacz - woj. wielkopolskie, Marta Wcisło - woj. lubelskie, Elżbieta Łukacijewska - woj. podkarpackie, Bogdan Zdrojewski - woj. dolnośląskie i opolskie, Bartosz Arłukowicz - woj. zachodniopomorskie i lubuskie, Dariusz Joński - woj. łódzkie, Janusz Lewandowski - woj. pomorskie, Krzysztof Brejza - woj. kujawsko-pomorskie.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
W dniach 6-9 czerwca w państwach Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W wybranych zostanie 720 europosłów na 5-letnią kadencję. W Polsce do urn pójdziemy 9 czerwca. Wybierzemy 53 europosłów.
W wyborach do PE Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. W podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą 5 procent.
W eurowyborach startują reprezentanci partii z poszczególnych krajów. Po otrzymaniu mandatów większość z nich przystępuje do ponadnarodowych grup politycznych, które funkcjonują w Parlamencie Europejskim. To m.in. Europejska Partia Ludowa (EPP), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) czy Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D).
By oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, trzeba najpóźniej w dniu głosowania ukończyć 18 lat. Bierne prawo wyborcze mają osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 21 lat i od co najmniej 5 lat stale zamieszkują w Polsce lub na terytorium innego państwa Unii Europejskiej. Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą wziąć udział w eurowyborach w Polsce, mogą głosować korespondencyjnie albo przez pełnomocnika.
Po więcej informacji o eurowyborach kliknij TUTAJ.