Uroczystości Wielkiego Tygodnia bez papieża Franciszka? To wciąż możliwy scenariusz. Watykan ogłosił w czwartek program na Wielki Tydzień i Wielkanoc, ale bez informacji, kto będzie im przewodniczył.
Jak wyjaśniono, ewentualny udział Franciszka będzie zależał od jego stanu zdrowia.
W ostatnią niedzielę papież wrócił do Watykanu po ponad pięciu tygodniach pobytu w szpitalu z powodu ciężkiego obustronnego zapalenia płuc. Lekarze zalecili mu teraz odpoczynek i rekonwalescencję przez co najmniej dwa miesiące.
To z tego powodu w kalendarium kwietniowych uroczystości nie ma informacji, kto będzie przewodniczył mszom i nabożeństwom.
W Niedzielę Palmową 13 kwietnia odbędzie się tradycyjna msza na placu Świętego Piotra.
W Wielki Czwartek msza Krzyżma zostanie odprawiona rano w bazylice watykańskiej. W ogłoszonym programie nie ma popołudniowej mszy Wieczerzy Pańskiej, inaugurującej Triduum Paschalne. Od początku pontyfikatu Franciszek odprawia ją zwykle w więzieniach i szpitalach.
W Wielki Piątek po południu odbędzie się w bazylice Świętego Piotra nabożeństwo Męki Pańskiej, a wieczorem Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum. Nie wiadomo też jeszcze, kto napisze w tym roku rozważania tego nabożeństwa.
W Wielką Sobotę wieczorem w bazylice watykańskiej odprawiona zostanie msza Wigilii Paschalnej, a w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - msza na placu Świętego Piotra wraz z błogosławieństwem Urbi et Orbi.
Program zamyka kanonizacja błogosławionego Carlo Acutisa 27 kwietnia, na której oczekiwanych jest ponad 100 tys. osób.
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało, że ewentualna obecność papieża i jej formuła w uroczystościach Wielkiego Tygodnia zależeć będzie od poprawy stanu jego zdrowia.