Tak łatwego egzaminu z matematyki jeszcze nie było! – twierdzi spora część ósmoklasistów, którzy dziś pisali egzamin na zakończenie szkoły podstawowej. Czy rzeczywiście tak było? Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze z matematyki. Znajdziecie je w tym artykule. Na bieżąco publikujemy także propozycje odpowiedzi.
Ósmoklasiści pisali dziś drugi z trzech egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Większość uczniów, wychodząc z testu z matematyki, zapewniała, że zadania były proste, zdecydowanie łatwiejsze niż na egzaminie próbnym. Czy tak było rzeczywiście - sprawdźcie. Poniżej publikujemy arkusze (w formie galerii i zdjęć i pliku do pobrania). Wkrótce pani Katarzyna Krzysztofik ze Szkoły Podstawowej nr 84 we Wrocławiu przygotuje dla Was rozwiązania.
EGZAMIN ÓSMOKLASITY 2022. MATEMATYKA. ARKUSZE CKE>>>
Ósmoklasiści na rozwiązanie egzaminu z matematyki mieli 100 minut. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami (posiadający orzeczenie ze względu na niepełnosprawność ruchową lub intelektualną lub rozpoznani jako potrzebujący wsparcia psychologiczno-pedagogicznego) dostali 50 dodatkowych minut.
We wtorek uczniowie mierzyli się z językiem polskim - tegoroczne arkusze i odpowiedzi znajdziesz TUTAJ.
W czwartek przyjdzie czas na język obcy. Arkusze wraz z propozycja rozwiązań także opublikujemy na naszych stronach - w specjalnym raporcie Egzamin ósmoklasisty.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty to warunek ukończenia szkoły podstawowej.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie przystąpi do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - w dniach 13-15 czerwca.
Oto terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty:
- 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godz. 9 - egzamin z j. polskiego,
- 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godz. 9 - egzamin z matematyki,
- 15 czerwca 2022 r. (środa) o godz. 9 - egzamin z j. obcego nowożytnego.
Testy ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają 1 lipca 2022 roku. Zaświadczenia o wynikach egzaminu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych otrzymają 8 lipca.
Nie można nie zdać egzaminu ósmoklasisty. Nie ma progu punktowego, który jest konieczny do osiągnięcia podczas testu. Wynik ma jednak znaczenie w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są ostateczne i nie mogą być sądownie podważone.
Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej (liceum, technikum, szkoła branżowa lub szkołą specjalna).
Liczba punktów z egzaminu ósmoklasisty w połowie składa się z punktów za egzamin, a w drugiej połowie - za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
W tym roku rywalizacja o miejsca w cieszących się największych zainteresowaniem szkołach ponadpodstawowych będzie utrudniona, ponieważ - w wyniku reform oświaty - w rekrutacji weźmie udział półtora rocznika. Wynika to ze skumulowania liczby uczniów, którzy rozpoczynali swoją edukację w wieku 6 i 7 lat - efekt ten będzie występował jeszcze w kolejnym roku.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany od 2019 roku. Tegoroczny test jest czwartym od reformy edukacji i zakończenia działalności gimnazjów.
Treść zadań testu powstaje na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 roku.