Mariusz Kamiński został przewieziony z więziennego szpitala do szpitala cywilnego. Jak nieoficjalnie ustalili reporterzy RMF FM, powodem były badania kardiologiczne.

Oficjalnie ani obrońca Mariusza Kamińskiego, ani Ministerstwo Sprawiedliwości nie potwierdzają informacji o przewiezieniu polityka do cywilnego szpitala.

Przed godz. 23 WP podała, że Kamiński trafił na noc do zakładu karnego.

Media o Mariuszu Kamińskim

Jako pierwsza informację o przewiezieniu Kamińskiego z Aresztu Śledczego w Radomiu do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego podała "Gazeta Wyborcza". Twierdzi ona, że polityk PiS trafił do szpitala z powodu niskiego poziomu cukru i niskiego tętna. To skutek głodówki, którą Mariusz Kamiński prowadzi w areszcie. "Wyborcza" pisze, że u polityka nie doszło do zatrzymania krążenia i nie była u niego prowadzona reanimacja.

Również według źródeł WP Mariusz Kamiński trafił do szpitala w związku z niskim poziomem cukru we krwi. "Wizyta w szpitalu mieści się w standardowej procedurze, która jest uruchamiana, jeśli lekarz zdecyduje o konieczności dodatkowych badań, a nie mogą być one wykonane w szpitalu więziennym. Wówczas więzień jest przewożony karetką na SOR" - czytamy w wp.pl.

Jak powiedział w Telewizji Trwam doradca prezydenta Błażej Poboży, "stan ministra jest poważny". Mamy informację, że nie zagraża życiu, ale sam fakt, że został przewieziony jest dowodem na to, że sytuacja jest naprawę dramatyczna - powiedział Poboży.

Z kolei portal niezalezna.pl informuje, że Kamiński trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu.

Kilka godzin wcześniej syn Mariusza Kamińskiego Kacper Kamiński na antenie telewizji wPolsce.pl mówił, że rodzina dostała dwie zupełnie sprzeczne opinie dotyczące stanu zdrowia byłego szefa CBA. Kacper Kamiński przekazał, że jedna z nich mówi o stanie zagrażającym życiu. Z drugiej wynika, że stan zdrowia byłego szefa CBA jest dobry.

Służba więzienna o procedurach

Służby prasowe Centralnego Zarządu Służby Więziennej (CZSW) pytane przez PAP o stan Kamińskiego przekazały, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - służba więzienna nie udziela informacji na temat konkretnych osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności.

CZSW wskazało, że w przypadku, jeśli lekarz zatrudniony w więzieniu zdecyduje, że względów medycznych np. konieczności wykonania badań, które nie mogą być przeprowadzone w szpitalu więziennym, któryś ze skazanych powinien być przewieziony do szpitala znajdującego się poza terenem jednostki, wówczas podejmowana jest decyzja o transporcie osadzonego.

Podczas pobytu w placówce medycznej znajdującej się poza terenem więzienia osadzony przebywa pod konwojem funkcjonariuszy służby więziennej. Po dokonaniu niezbędnych czynności medycznych więzień wraca do zakładu karnego. Taka procedura jest standardowym działaniem służby więziennej w podobnych przypadkach - wyjaśniono.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik prowadzą głodówkę w więzieniach

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik od kilkunastu dni prowadzą w więzieniach strajk głodowy. Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że otrzymał informację od żony Kamińskiego o sądowym nakazie przymusowego dokarmiania go. Duda zaapelował do szefa MS i prokuratora generalnego Adama Bodnara, aby umożliwił Kamińskiemu i Wąsikowi przerwę w odbywaniu kary.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie Kamińskiego i Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycia władzy w związku z tzw. aferą gruntową. 9 stycznia policja zatrzymała obu polityków PiS w Pałacu Prezydenckim, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

Prezydent poinformował 11 stycznia o wszczęciu na podstawie Kpk postępowania ułaskawieniowego wobec Kamińskiego i Wąsika na prośbę ich żon. Zwrócił się też do prokuratora generalnego Adama Bodnara, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił polityków z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego.