"To, jak jesteśmy zaangażowani w pakowanie prezentu, świadczy trochę o tym, jak ważna jest dla nas osoba obdarowana" - mówiła Dagmara Kieliańska, oferująca profesjonalne ozdabianie prezentów. Na, zapomnianą czasem, sztukę własnoręcznego pakowania świątecznych podarunków mamy jeszcze kilka dni.
Opakowanie prezentów świątecznych może być równie ważne, co zawartość. Dlatego warto zainwestować w to trochę swojego czasu i inwencji twórczej. Wcale niekoniecznie musimy na to wydać dużo pieniędzy.
Jak mówi Aneta Matuszczyk, prowadząca w Krakowie i okolicach warsztaty z pakowania prezentów i florystyki, "opakowanie podarunku, otoczka, to jest taka wisienka na torcie naszego prezentu". Opakowanie musi nawiązywać do prezentu, musi współgrać z osobą, która to dostanie. Nic nie może być tutaj przypadkowego - zaznacza.
Również Dagmara Kieliańska z poznańskiej firmy zajmującej się m.in. pakowaniem prezentów podkreśla, że pakowanie ma bardzo duże znaczenie. Pamiętajmy, że to, jak jesteśmy zaangażowani w pakowanie prezentu, też troszeczkę świadczy o tym, jak ważna jest dla nas osoba obdarowana, więc naprawdę gorąco namawiam do tego, aby przyłożyć się do pakowania prezentów i wcześniej zadbać o papiery do pakowania prezentów, które kupimy w każdym sklepie papierniczym, w kwiaciarni w, centrum handlowym - mówi Dagmara Kieliańska.
Dla niezbyt doświadczonych w pakowaniu prezentów sporym problemem mogą być wystające fragmenty taśmy klejącej. Aneta Matuszczyk radzi, żeby użyć taśmy klejącej dwustronnej lub kleju na gorąco, a - jak dodaje - będąc bardziej wprawionym, "nie będzie potrzebne nic klejącego, wystarczy sznurek".
Zobaczcie poradnik dotyczący tego, jak dobrze pakować prezenty:
Kiedyś pakowaliśmy prezenty tylko w kolorach czerwieni zieleni i jeszcze i jeszcze na biało pakowało się prezenty. Natomiast teraz, już od kilku lat właściwie, pakujemy prezenty bardzo kolorowo, ale z drugiej strony, bardzo silnym trendem jest trend eko, gdzie pakujemy prezenty w papier kraftowy, albo np. w stare gazety, czyli wykorzystujemy to, co mamy w domu - sznurek jutowy, bawełnianą tasiemkę - wymienia przedstawicielka poznańskiej firmy pakującej prezenty.
Jak dodaje Aneta Matuszczyk, "eko to jest to, co mamy w domu i to, co jest przyjazne dla środowiska, czyli nie używamy żadnych elementów plastikowych". Używamy naturalnych rzeczy - papiery, sznurki jutowe, elementy drewniane - podkreśla.
Prowadząca warsztaty z pakowania prezentów i florystyki dodaje, że "wszystkie szare papiery i papiery, które nie są pokryte błyszczącym nalotem, możemy je wykorzystać wielokrotnie - możemy je wyprasować".
Dagmara Kieliańska proponuje oryginalne podejście do pakowania prezentów o oryginalnych kształtach. Namawiam, aby kształt zmylił osobę obdarowaną o tym, co w środku. Np. gitarę spróbujmy zapakować tak, aby kształtem przypominała wielki cukierek, albo - być może - samochód. Pobawmy się też wtedy może z dziećmi, weźmy wielkie pudło i narysuj na nim wspólnie z dziećmi opony i zróbmy jakby takiego trochę psikusa osobie obdarowanej, aby zupełnie nie odgadła po kształcie tego, co znajduje się w środku. Wtedy zaskoczenie będzie jeszcze większe, frajda z pakowania na pewno również będzie bardzo fajna - dodaje.
Aneta Matuszczyk podkreśla, że w przypadku podarunku nieforemnego "dobrze wykorzystać coś na podstawę - może to być kawałek kartonu, deseczka, pudełko drewniane po owocach".