W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu można oglądać wystawę prac dzieci i młodzieży "Najpiękniejsza szopka betlejemska 2021". Jest ona dowodem na to, że wyobraźnia młodych twórców nie zna granic. Efektem tego są nadzwyczajne prace. Do wykonania niektórych użyto butelek, płyt CD, ciastek, czy drutu kolczastego.
To już XXIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego "Najpiękniejsza szopka betlejemska" dla uczniów wrocławskich i dolnośląskich szkół, placówek wychowawczych oraz domów kultury. Organizuje go Galeria Twórczości Plastycznej Młodych działającą w MDK "Śródmieście" we Wrocławiu.
Najciekawsze prace jak co roku - wyjątkiem był 2020 rok, kiedy przez sytuację epidemiczną i lockdown nie było ekspozycji - trafiają na pokonkursową wystawę do Muzeum Etnograficznego.
Oryginalne pomysły przedstawienia miejsca Narodzenia Pańskiego często zaskakują. Szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Zastosowano ceramikę, szkło, tekturę, czy plastelinę. Niektórzy użyli też tego, co dała natura - drewna, liści, kory, mchu i kamieni. Przypatrując się pracom zauważymy też makaron, ciastka oraz materiały recyklingowe - butelki, puszki czy płyty CD.
Jest też szopka niosąca pewną symbolikę. Została zrobiona z drutu kolczastego. W środku jest malutka dziecięca rękawiczka. Nawiązuje to do sytuacji, jaką mamy na granicy polsko-białoruskiej - tłumaczy Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
We wnętrzach muzeum zaprezentowano w sumie 77 prac wykonanych przez 86 autorów z 15 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych. Wystawa potrwa do 30 stycznia.