"Polska jest naturalnym kandydatem do tej roli, ale to nie chodzi o splendory i o to, kto będzie przewodził w tym procesie" – stwierdził w Polsat News wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, pytany o to, czy Polska może odegrać rolę mediatora w sprawie sytuacji na Białorusi. "My wyszliśmy z tą inicjatywą, bo polityka wschodnia jest jednym z priorytetów naszej polityki zagranicznej" - tłumaczył Jabłoński. "Staramy się tam, gdzie to możliwe, współpracować z Białorusinami" - dodał.
Jabłoński mówił w Polsat News, że "to, co Białorusini pokazali wczoraj, to jest wyraźne pragnienie zmiany".
Białoruś, która będzie państwem bez swobód demokratycznych i bez prawdziwej wolności, prawdziwej szacunku dla praw człowieka, a takie ryzyko istnieje, nie będzie państwem silnym i państwem, które będzie w stanie długoterminowo oprzeć się Rosji - tłumaczył wiceszef MSZ.
Realnym rozwiązaniem jest znalezienie takiego wyjścia, które będzie poparte przez białoruskich obywateli, bo wtedy będą oni mogli budować samodzielne, silne państwo, które, mamy nadzieję, będzie chciało skorzystać z oferty, którą przedstawi im Polska i Unia Europejska - dodał.
Szefowie MSZ Polski Jacek Czaputowicz, Litwy Linas Linkevičius i Ukrainy Dmytro Kułeba wydali wspólne oświadczenie w sprawie wydarzeń na Białorusi.
"My, ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Lubelskiego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. Zwracamy się do władz o powstrzymanie się od użycia siły oraz uwolnienie wszystkich osób zatrzymanych wczorajszej nocy" - głosi oświadczenie.
Ministrowie podkreślają, że "poszanowanie podstawowych wolności i praw człowieka, demokracji i rządów prawa są kluczowe dla dalszego rozwoju niezależnej i suwerennej Białorusi", dodając, iż tę suwerenną Białoruś w pełni wspierają.
"Jesteśmy przekonani, że dla dobra społeczeństwa i państwa białoruskiego obecna sytuacja może być rozwiązana tylko poprzez dialog. W przypadku takiej potrzeby deklarujemy gotowość do okazania wsparcia i dobrych usług w celu ewentualnego ułatwienia takiego dialogu" - czytamy w oświadczeniu.
Ministrowie zapewniają, że "przyszłość i dobrobyt Białorusi i białoruskiego społeczeństwa są ważne dla całej Europy, a szczególnie dla naszego regionu". "Wszyscy jesteśmy zainteresowani kontynuacją wzajemnie korzystnego dialogu oraz rozwojem współpracy opartej na wartościach demokratycznych i skoncentrowanej na budowaniu warunków dla wspólnej i stabilnej przyszłości" - głosi oświadczenie.