Musieliśmy się spotkać ze względu na szum medialny - tak prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyjaśniał powody wczorajszego spotkania Komitetu Stabilności Finansowej. Na konferencji prasowej towarzyszyła mu m.in. minister finansów Teresa Czerwińska. Ona również zapewniała, że sytuacja jest pod kontrolą, a polski system finansowy jest stabilny.

Musieliśmy się spotkać ze względu na szum medialny - tak prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyjaśniał powody wczorajszego spotkania Komitetu Stabilności Finansowej. Na konferencji prasowej towarzyszyła mu m.in. minister finansów Teresa Czerwińska. Ona również zapewniała, że sytuacja jest pod kontrolą, a polski system finansowy jest stabilny.
Prezes NBP Adam Glapiński / Jakub Kamiński /PAP

Rozmawialiśmy na temat sytuacji finansowej obydwu banków - Idea Bank i Getin Noble Bank. Przeanalizowaliśmy sytuację finansową obydwu banków. Wysłuchaliśmy informacji, które zostały przedstawione przez przedstawicieli obydwu banków, którzy na posiedzeniu zapewnili Komitet Stabilności Finansowej o tym, że obydwa banki regulują bieżące zobowiązania, że sytuacja jest pod kontrolą, jest monitorowana - relacjonowała na konferencji prasowej minister finansów Teresa Czerwińska. Każda z tych instytucji w sposób niezakłócony spełnia swoją funkcję - zapewniła. 

Chcę podkreślić w sposób jednoznaczny, z pełną odpowiedzialnością, że system finansowy jest stabilny, funkcjonuje w sposób prawidłowy, a Komitet Stabilności Finansowej nad tą stabilnością czuwa - podsumowała Czerwińska. 


Musieliśmy się spotkać o takiej porze i bez zwlekania ze względu na szum medialny, który powstał wobec pewnych problemów - tłumaczył dziennikarzom prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. To jest podstawowa przyczyna - nie jakieś fundamentalne kwestie tylko to, że powstało pewne zamieszanie medialne. Ono nie ma żadnych przyczyn w polskim systemie bankowym - przekonywał. Polski system finansowy jest stabilny, jest bezpieczny - podkreślił Glapiński. Wszystko na bieżąco jest obserwowane i nadzorowane - zapewnił. 

Pytana przez reportera RMF FM o nagłą formę komunikowania tego, że wszystko jest pod kontrolą, minister Czerwińska odparła: "że zadaniem Komitetu Stabilności Finansowej jest czuwanie nad sytuacją, monitorowanie sytuacji". Zwołałam posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w czwartek, zwołałam takie posiedzenie wczoraj i jeśli będzie taka potrzeba, to możemy się spotykać codziennie - stwierdziła. Chcę z całą odpowiedzialnością podkreślić, że obydwa banki regulują swoje zobowiązania w sposób terminowy, właściwy, bez żadnych zakłóceń - oświadczyła. Wysłuchaliśmy bardzo pogłębionej informacji dotyczącej jednego i drugiego banku. Nie ma żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o terminowość regulacji zobowiązań - dodała Czerwińska. 

Uspokajający komunikat resortu finansów

W wydanym w nocy komunikacie po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej Ministerstwo Finansów podało, że przedmiotem obrad było omówienie "aktualnej sytuacji banków: Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA", czyli dwóch banków należących do biznesmena Leszka Czarneckiego.

Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów - napisano w komunikacie. Dodano, że "Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów".

Komitet Stabilności Finansowej przypomina, że oszczędności deponentów na rachunkach bankowych wraz z odsetkami są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 tys. euro. Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów - czytamy w komunikacie.

Wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny. Jednocześnie prowadzą bieżący monitoring sytuacji i są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji - stwierdzono również w komunikacie.

Depozyty są gwarantowane do kwoty 100 tys. euro

Prezes NBP Adam Glapiński w niedzielnym wywiadzie dla Wiadomości TVP, przypominał, że depozyty we wszystkich bankach w Polsce są gwarantowane do kwoty 100 tys. euro, tj. ponad 400 tys. zł. Jak zapewniał, klienci banków w Polsce mogą czuć się bezpieczni.

Pytany, czy dotyczy to także klientów banków Leszka Czarnieckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku), Adam Glapiński potwierdził. Mamy bardzo rozbudowany system - Komisję Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Ministerstwo Finansów, wreszcie Narodowy Bank Polski, który nad tym wszystkim czuwa i mogą czuć się w pełni bezpiecznie - zapewnił szef banku centralnego.  

Zaznaczył, że w sytuacji, gdy BFG i bankom brak płynności, to ostatecznie NBP udziela kredytu refinansowego bankom.


(mn)