Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wydał stanowisko, w którym stwierdził, że dokonywanie aborcji ze względu na występowanie u matki zaburzeń psychicznych nie powinno być dopuszczalne prawnie. Jego treść na antenie Radia RMF24 komentował profesor Błażej Kmieciak, bioetyk i wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Rozmawiał z nim Tomasz Terlikowski.

Kmieciak został zapytany o fragment dokumentu opublikowanego przez Episkopat, w którym pojawia się wskazanie sytuacji "kiedy kobieta chora psychicznie zachodzi w ciążę wskutek wykorzystania przez nieodpowiedzialnego mężczyznę". Gość Radia RMF24 wyjaśnia, że w tym wypadku mielibyśmy do czynienia z ciążą pochodzącą z przestępstwa, a więc taką, którą polskie prawo pozwala usunąć legalnie.

Bardzo dobrze, że ten temat został podjęty, bo jest trudny, ważny, delikatny i konieczny do dyskusji. Ale mam niestety wrażenie, że prześlizgnięto się po tym temacie i nie zgłębiono go zupełnie - powiedział.

Bioetyk zwraca także uwagę, że tego typu sformułowanie pomija kobiety cierpiące z powodu różnorakich, szeroko pojętych zaburzeń psychicznych, które polskie prawo odróżnia od samej choroby psychicznej. Podobnie, w jego ocenie, spłyca sytuacje, w której ciąża jest wynikiem gwałtu.

Gdy mówimy o przestępstwie zgwałcenia, to mamy dwa elementy. Po pierwsze przesłankę kryminalną związaną z popełnieniem przestępstwa, w wyniku którego dochodzi do zapłodnienia. Ale na pewno dochodzi wątek, niestety zupełnie nieporuszony w tym komunikacie, sytuacji potwornego bólu, cierpienia, czasami traumy, którą bardzo trudno przepracować w procesie terapii - wyjaśniał profesor Kmieciak.

Gość Radia RMF24 podkreśla, że tego typu sytuacje są bardzo skomplikowane, czego nie widać w dokumencie wydanym przez Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu.

Sytuacja, w której pojawia się niechciana ciąża, która jest związana z przemocą, wykorzystaniem - doprowadza do bólu i cierpienia psychicznego. Ale z drugiej strony rzeczywiście rację mają te osoby, które twierdzą, że przerwanie ciąży nie jest obojętne dla zdrowia psychicznego kobiety - mówił Kmieciak.

Episkopat powołuje się na system wsparcia dla kobiet w trudnych sytuacjach

W stanowisku Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych możemy przeczytać o kompleksowym wsparciu, które zarówno Kościół jak i państwo oraz organizacje pozarządowe oferują kobiecie. Profesor Kmieciak nie podziela jednak wiary Episkopatu w dostępność pomocy.

Stawiają tezę, że w Polsce jest systemowe wsparcie osób w takiej sytuacji. Nie, nie ma go. I dzisiaj, niestety, w przypadku skomplikowanej i trudnej ciąży pojawia się pewien lęk. Nie dlatego, że ktoś manipuluje, tylko dlatego, że nie mamy systemowego wsparcia dla osób, które np. wiedzą, że urodzi się dziecko z niepełnosprawnością albo ono umrze i nie są na to gotowe - mówił rozmówca Tomasza Terlikowskiego.

Co w przypadku, w którym w ciążę zachodzi osoba z niepełnosprawnością?

Bioetyk został zapytany także o sytuacje, w której w ciążę zachodzi osoba z niepełnosprawnością niebędąca w stanie podjąć się opieki nad dzieckiem. Temat ten nie został poruszony w komunikacie opublikowanym przez Episkopat. W tym kontekście gość Radia RMF24 przywołał problemy wokół edukacji seksualnej w naszym kraju.

Bez rzetelnej wiedzy w zakresie naszej seksualności, także dla osób chociażby z niepełnosprawnością intelektualną, nie ma możliwości prowadzenia pewnych dyskusji na dalszym etapie - mówił.

Opracowanie: Dorota Hilger

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: