Londyn dowiedział się o planowanej akcji tuż po północy, w kwaterze głównej NATO panuje pełna mobilizacja, Hiszpańskie media nazywają wystąpienie Busha oportunistycznym, natomiast reakcje Moskwy są wyważone – to pierwsze gorące fakty przekazane ze światowych stolic przez korespondentów RMF.

W krótkim oświadczeniu podano, że Londyn został poinformowany, że Nastąpi ograniczony atak, na specyficzny cel w Bagdadzie. Nie podano jednak co lub kto miał być celem ataku.

Brytyjscy komentatorzy są zaskoczeni – wszyscy spodziewali się zmasowanego ataku na Bagdad, tymczasem na miasto spadło kilkadziesiąt rakiet. Jeden z ekspertów mówi, że możliwe jest, iż cisza w Bagdadzie będzie panować nawet kilka dni.

Hiszpańskie media ostro krytykują rozpoczęcie przez USA akcji w Iraku. Na 9. zaplanowane jest spotkanie rządu, a na 12. telewizyjne wystąpienie premiera. Obserwatorzy spodziewają się, że Jose-Maria Aznar wyjaśni w nim przyczyny swojego poparcia udzielonego Stanom Zjednoczonym.

Pierwszych oficjalnych komentarzy można spodziewać się dopiero przed 9., kiedy zakończą się konsultacje hiszpańskich partii politycznych.

W Hiszpanii zaostrzono środki bezpieczeństwa, dodatkowo chronione są m.in. ambasady. Przed placówkami dyplomatycznymi USA i Wielkiej Brytanii stoją już wozy pancerne.

Reakcje Moskwy są bardzo wyważone i spokojne i – przede wszystkim – jest ich mało. Anonimowy przedstawiciel rządu wyraził jedynie ubolewanie, że do ataku doszło. Dodał, iż ma nadzieje, że będzie jak najmniej ofiar wojny.

Nawet nieoficjalnych komentarzy nie ma natomiast z Kremla, ale komentatorzy są zgodni – jeśli się pojawią, będą wyważone. Dla Rosji najważniejsze jest teraz, aby nie zepsuć stosunków z USA.

Nie ma specjalnej ochrony przed moskiewskimi placówkami dyplomatycznymi państw zaangażowanych wojnę.

Francja cały czas występowała przeciwko wojnie, otwarcie krytykując plany Busha. W ciągu dnia należy spodziewać się wystąpienie prezydenta Jacquesa Chiraca, który zapewne powtórzy, że według niego Irak można było rozbroić pokojowo.

W Paryżu podkreśla się mistrzowski chwyt, którym jest przejęcie kontroli nad falami radiowymi, dzięki czemu Amerykanie mogą - prócz rozrzucania ulotek – nadawać własny program propagandowy dla wojska i cywili.

Kanclerz Niemiec dowiedział się o rozpoczęciu wojny po tym, jak pierwsze pociski spadły na Bagdad. Gerhard Schröder pracuje od wczesnego poranka. Będzie dziś kontaktował się z wieloma szefami państw m.in. z Władimirem Putinemi i Jacqesem Chirakiem.

W Niemczech można spodziewać się ostrych komentarzy zarówno ze strony mediów jak i polityków, przede wszystkim związanych z SPD i Zielonymi.

Media jeszcze przed atakiem zastanawiały się jaki jest status tej wonny: Czy jest konsekwencją rezolucji 1441, czy łamie prawo międzynarodowe.

NATO nie jest zaskoczone – w kwaterze głównej w Brukseli panuje pełna mobilizacja. Zaostrzono tam środki bezpieczeństwa. Samoloty i śmigłowce będą mogły patrolować niebo nad siedzibą NATO, wzmocniona także jest straż przed wejściami.

O 9. na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Rada Ambasadorów, a ok. 10. zbierze się Komitet Planowania Obronnego (bez Francji).

NATO nie jest zaangażowane w wojnę, że ale Komitet najprawdopodobniej podejmie decyzje o ew. poszerzeniu działalności Sojuszu. Mówi się o przejęciu dowództwa w Afganistanie i koordynacji transportu strategicznego. NATO może również wziąć udział w misji utrzymania pokoju już po wojnie.

Rys. RMF

07:20