"Kurz już opada po mojej wizycie w USA, ale jestem winien państwu kilka zdań wyjaśnień" - tymi słowami zaczął swój wpis w mediach społecznościowych Waldemar Sługocki, polityk odwołany w minionych dniach przez Donalda Tuska z funkcji wiceministra rozwoju i technologii. Swoje stanowisko stracił po tym, jak Sejm nie przyjął ustawy o dekryminalizacji aborcji, ponieważ w głosowaniu brakło kilku posłów koalicji rządzącej. Sługocki był jednym z nich.
We wtorek Donald Tusk odwołał Waldemara Sługockiego z funkcji wiceministra rozwoju i technologii. Dziś Sługocki zabrał w tej sprawie głos.
"Kurz już opada po mojej wizycie w USA, ale jestem winien państwu kilka zdań wyjaśnień" - zaczął swój wpis były wiceszef resortu rozwoju i technologii.
Jak wyjaśniał Waldemar Sługocki, "wyjazd do USA miał na celu nawiązanie kontaktów pomiędzy instytucjami i firmami w USA a polskim sektorem kosmicznym (przemysłu i jednostek naukowych), budowę kompetencji polskiego sektora kosmicznego, szczególnie w zakresie technologii satelitarnych oraz podwójnego zastosowania".
"Istotnym aspektem było także rozpoznanie możliwości włączenia polskich firm w realizację misji kosmicznych przygotowywanych przez NASA. Stąd też wizyta w NASA JPL w Los Angeles" - napisał Sługocki.
Przekazał, że spotkał się tam m.in. z Richardem Cookiem, zastępcą dyrektora NASA JPL, członkami zespołu zajmującego się przyszłymi misjami księżycowymi, a także z Arturem Chmielewskim, odpowiedzialnym za realizację misji marsjańskich.
Sługocki poinformował, że podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w Los Angeles spotkał się również m.in. z Alexandrem Nawrockim, prezesem Fundacji Akademia Robotyki, a w San Francisco z Willem Marshallem - prezesem i współzałożycielem firmy Planet Labs oraz Jamesem Masonem - dyrektorem Space System.
"Rozmawialiśmy o współpracy zarówno z polską administracją, jak i jednostkami naukowymi i przemysłem. Firma projektuje i produkuje satelity 3U-CubeSat zwane Doves. Ponadto w Space Science Laboratory na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, nawiązałem współpracę z prof. Ilanem Rothem. Laboratorium zbudowało instrumenty umożliwiające lot na ponad 100 satelitach i wystrzeliło ponad 150 własnych misji" - opisywał Waldemar Sługocki.
"Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości dojdzie do współpracy SSL z polskim sektorem kosmicznym, również w kontekście wspólnych misji realizowanych z Europejską Agencją Kosmiczną" - dodał.