Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach od kilku dni intensywnie pada śnieg. W górach wieje silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się.

"Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - szlaki są miejscami przewiane do warstwy lodu, zaś w innych miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Szlaki są nieprzetarte. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur, ograniczający widzialność. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.


Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

TU ZNAJDZIESZ WIDOK Z KAMER TOPR

Bieszczady: Nieznaczne zagrożenie lawinowe

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W ostatnich kilkunastu godzinach spadło 8-15 cm śniegu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid.

"Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" - podkreślił. Jak zaznaczył, rano termometry pokazywały siedem stopni mrozu w Ustrzykach Górnych i minus pięć stopni Celsjusza w Cisnej.

W bieszczadzkich dolinach leży od 22 do 35 cm śniegu. Jest bezwietrznie, a widoczność waha się od 500 metrów do dwóch kilometrów. Z kolei powyżej górnej granicy lasu średnia pokrywa śnieżna wynosi 50-60 cm śniegu.


Idąc w góry turyści powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek".