Jak szukać pracy za granicą? Ile można zarobić? Z jakimi wydatkami się liczyć? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym cyklu Twoje Pieniądze w Faktach RMF FM.

Polacy korzystają z szansy na lepsze życie albo po prostu na... znalezienie źródła zarobku i po otwarciu granic i rynków pracy, zgodnie z odwieczną tradycją emigracji z biednego wschodu na zachód, wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Holandii, Norwegii czy Francji. Statystyki są bardzo różne, ale można założyć, że w ostatnich latach wyjechało do pracy na stałe ponad milion Polaków. Jak się ocenia, tylko w zeszłym roku opuściło kraj ponad sto tysięcy osób. Korespondenci RMF FM w zachodnich stolicach przyjrzeli się rynkom pracy, zarobkom i poziomowi cen. Będą przekazywać swoje wnioski na antenie.

W naszym cyklu podpowiemy jak szukać pracy daleko od Polski i jak płacić podatki od zarobków uzyskanych za granicą. Pokażemy jak różnią się zarobki w poszczególnych państwach zachodu kontynentu. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie dlaczego polskie płace są marne i kiedy może się to zmienić. Zajrzymy też do zachodnich cenników, bo z racji innych kosztów pracy i z powodu relacji kursowych, ceny wielu produktów, usług, energii, paliw i nieruchomości, są na zachodzie wyższe lub znacznie wyższe niż w Polsce.

W sondzie pytamy Was też, jaką pensję w Polsce uznajecie za wystarczającą, by porzucić myśl o szukaniu pracy za granicą.