Maturzyści pisali w środę egzamin z języka niemieckiego. Rano odbyła się część podstawowa, a po południu rozszerzona. W tym roku język niemiecki zdawało 51 tysięcy uczniów.
Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z języka obcego jest jednym z obowiązkowych punktów na maturze. Niemiecki jest drugim po angielskim najpopularniejszym przedmiotem językowym wybieranym przez abiturientów.
Poziom podstawowy egzaminu z niemieckiego składa się z trzech części: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego i wypowiedzi pisemnej.
Na napisanie egzaminu dojrzałości z języka niemieckiego na poziomie podstawowym uczniowie mieli do dyspozycji 120 minut. Maksymalnie mogli uzyskać 50 punktów.
orazRozwiązania zaproponował ekspert Interia.pl
Terminy egzaminów pisemnych z pozostałych języków obcych ustalono na:
18 maja - rosyjski.
21 maja - francuski.
22 maja - hiszpański.
24 maja - włoski.
23 maja - egzamin z języków mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) oraz z języka kaszubskiego.
Rano przeprowadzane będą egzaminy na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 25 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 25 maja.
Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą mogli to zrobić w dodatkowym terminie między 5 a 21 czerwca.
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 21 sierpnia, a ustnych - na 20-24 sierpnia.