NASA i ESA opublikowały przesłane przez sondę Cassini, niezwykłe zdjęcie Saturna, na którym widać wyraźne zakrzywienie jego pierścieni. Zjawisko wiąże się z załamaniem promieni świetlnych na granicy próżni i zewnętrznych warstw atmosfery planety. Zdjęcie oświetlonych promieniowaniem słonecznym pierścieni, wykonano z pomocą kamery długoogniskowej pod katem 18 stopni do ich płaszczyzny.
Na zdjęciu widać pierścienie A i F i skraj atmosfery Saturna, który w tym wypadku działa, jak wielka soczewka. Sonda Cassini wykonała je 9 czerwca bieżącego roku, z odległości około 1,8 miliona kilometrów. Pojedynczy piksel ma rozmiar rzędu 11 kilometrów.
Na zdjęciu poniżej widać z kolei złudzenie, jakby jeden z księżyców planety, Tetyda znajdował się dokładnie nad biegunem północnym Saturna. W rzeczywistości Tetyda, o średnicy nieco ponad 1000 kilometrów, jest znacznie dalej i podobnie jak pierścienie i wszystkie główne księżyce Saturna krąży w płaszczyźnie równikowej. Zdjęcie wykonano 26 stycznia ubiegłego roku, z pomocą kamery szerokokątnej, z odległości około 3,4 miliona kilometrów. Jasność Tetydy została trzykrotnie zwiększona.