Klonować czy nie klonować ludzi - dla części uczestniczących w odbywającej się w Stanach Zjednoczonych konferencji naukowców pytanie to jest już nieaktualne. Są zdecydowanymi zwolennikami klonowania ludzkich istot, ponieważ ich zdaniem pozwoli to na leczenie wielu chorób, a przede wszystkim bezpłodności.

Plany klonowania ludzi przedstawili: doktor Panos Zavos, emerytowany profesor i szef kliniki badań bezpłodności w Lexington w stanie Kentucky, włoski naukowiec doktor Severino Antinori z Rzymu i doktor Brigitte Boisellier, dyrektor Instytutu Clonaid. Szczególnie interesujący jest ten ostatni Instytut. Clonaid należy do kanadyjskiej sekty Real. Realianie wierzą, że życie zostało sprowadzone na Ziemię przez rozumne istoty z kosmosu. Ostatnio nasz korespondent w Berlinie podał informację, że realianie planują sklonowanie Adolfa Hitlera, aby go osądzić. Wywołało to szeroką dyskusję w Niemczech. Można by te wszystkie zamierzenia uważać za wytwór fantazji, ale Realianie mają już parę kandydatów - małżeństwo, które zgodziło się na sklonowanie swojego dziecka. Sekta założyła także firmę Valiant Ventures, działającą w USA, która oferować ma klonowanie ludzi za pieniądze. Znalazło się także 50 ochotniczek, które mają urodzić klonowane dzieci.

Najwyraźniej to, co do tej pory należało do świata SF staje się rzeczywistością. Uczeni twierdzą, że rezygnacja z klonowania bardzo uwsteczniłoby badania genetyczne. „Nie powinniśmy się bać wyników badań, lecz raczej kierować tymi wynikami i wręcz wpoić ludziom strach przed tym, w czym nie jesteśmy doskonali. Będziemy się jednak w kwestii badań starali być jak najlepsi" - twierdzi Panos Zavos. Popiera go doktor Boisellier: "Mam nadzieję, że dokonamy tego w bardzo bezpieczny sposób. Przeprowadzam badania i mam nadzieję, że niedługo je sfinalizuje i będę mogła opublikować i wszystkim przedstawić". Technologia klonowania ma być podobna do tej, jaką stosuje się już przy klonowaniu zwierząt. Polega ona na pobraniu materiału genetycznego DNA z fragmentu tkanki osobnika, którego pragnie się sklonować i wprowadzeniu go do opróżnionej z jądra komórkowego komórki jajowej kobiety, z której po zapłodnieniu powstaje zarodek, wszczepiony następnie do macicy.

Foto RMF

10:25