Matematyka nie może być trudna, skoro nawet rośliny sobie z nią radzą. Naukowcy z John Innes Centre w Norwich odkryli właśnie, że rośliny potrafią dzielić i właśnie dzięki temu są w stanie zużywać nocą zapasy skrobi tak, by wystarczyło ich do rana. Ich artykuł na ten temat ukaże się w czasopiśmie "eLife".
Rośliny gromadzą zapasy tylko w dzień, gdy pod wpływem promieni słonecznych dzięki fotosyntezie przetwarzają dwutlenek węgla w cukry i skrobię. W nocy, by dalej rosnąć, te zapasy zużywają.
Badania naukowców John Innes Centre pokazały teraz, że rośliny potrafią na bieżąco ocenić, ile mają skrobi, zaś dzięki zegarowi biologicznemu wiedzą też, ile czasu pozostało do wschodu słońca. W sobie tylko znany sposób dzielą jedno przez drugie, by utrzymać maksymalnie silny wzrost, ale nad ranem nie głodować.
Okazuje się, że mechanizm ten działa bardzo precyzyjnie i roślina jest w stanie tak pokierować zużyciem skrobi, że do świtu wykorzystuje około 95 procent dostępnego zapasu. Modele matematyczne pokazują, że informacje o aktualnych zapasach i czasie pozostałym do świtu, kodowane są w postaci koncentracji pewnych cząsteczek. Jedne stymulują, a drugie hamują zużycie skrobi, ich proporcja decyduje o tym, w jakim tempie roślina się odżywia. Naukowcy są przekonani, że dokładne zbadanie tego mechanizmu pozwoli w przyszłości zwiększyć plony.