Badania nad genetyczną różnorodnością człowieka są największym przełomem naukowym mijającego roku. Tak twierdzą eksperci, przygotowujący tradycyjne zestawienie publikowane dorocznie przez czasopismo "Science".
"Science" pisze, że spośród odkryć naukowych 2007 roku największe znaczenie będą miały
dla nas te, które pokazują, jak bardzo genomy poszczególnych ludzi się od siebie różnią i jak różnice te wpływają na nasze zdrowie, czy charakter. To przełom, bo do tej pory utrzymywano, że jesteśmy w skali całego genomu niemal identyczni. Można teraz oczekiwać, że znaczenie genetyki dla leczenia chorób, gwałtownie wzrośnie.
Na drugim miejscu eksperci "Science" umieścili prace pokazujące, że dorosłe komórki można przeprogramować tak, że będą mogły rozwinąć się w różne tkanki ciała, podobnie, jak embrionalne komórki macierzyste. Jeśli uda się to wykorzystać, droga do tworzenia organów na zamówienie, bez dotychczasowych wątpliwości natury etycznej, zostanie otwarta.
W zestawieniu najważniejszych osiągnięć naukowych 2007 roku znalazło się jeszcze miejsce między innymi dla badań promieniowania kosmicznego, wnikającego do atmosfery Ziemi, prac określających strukturę receptora adrenaliny, badań tlenków metali przejściowych, które mogą pomóc w stworzeniu nowej elektroniki, czy wreszcie badań mózgu, wskazujących na to, że pamięć i wyobraźnia mogą być ze sobą blisko związane.
W prognozach na 2008 rok, eksperci "Science" przewidują miedzy innymi, że w laboratoriach mogą się pojawić pierwsze, sztucznie stworzone przez człowieka mikroorganizmy, na przykład bakterie. Tyle, że w tym przypadku, nawet nie wiadomo, czy wypada się tym cieszyć, czy to raczej powód do zmartwienia...