Blisko dwa miesiące po ogłoszeniu sensacyjnych doniesień o tym, że neutrina mogą poruszać się szybciej, niż światło, naukowcy pracujący w ramach projektu OPERA potwierdzają tamte obserwacje. We wrześniu poinformowano, że neutrina pochodzące z akceleratora w laboratorium CERN w Genewie przybywają do detektora w laboratorium Gran Sasso około 60 nanosekund wcześniej, niż powinny. Wyniki kolejnych badań przynoszą identyczne wnioski.
Opublikowane we wrześniu wyniki, sprzeczne z teorią Einsteina, wywołały w świecie naukowym poważne kontrowersje. 15 naukowców, uczestniczących w tych badaniach nie zdecydowało się nawet pod nimi podpisać, uważali, że ich publikacja jest przedwczesna. Zapowiedziano, że kolejne projekty badawcze, realizowane także w innych laboratoriach, będą zmierzały do rozstrzygnięcia wątpliwości.
W dniach od 21 października do 6 listopada kolejne doświadczenia przeprowadzono w samym laboratorium Gran Sasso. Tym razem nieco inaczej budowano wiązkę neutrin. Wyniki pomiarów potwierdziły wcześniejsze obserwacje. Przy okazji kolejna analiza wcześniejszych danych pozwoliła ustalić, że błąd pomiaru czasu przelotu neutrin na dystansie około 730 kilometrów z CERN do Gran Sasso nie był większy niż 10 nanosekund. Wszystko wskazuje na to, że wnioski zawarte we wrześniowej pracy pozostają aktualne.
W ramach projektu OPERA będą w najbliższych miesiącach prowadzone kolejne badania. Naukowcy zamierzają dokładnie zmierzyć długość światłowodów doprowadzających impulsy pomiarowe z podziemnych detektorów do naziemnego centrum obróbki danych. Zamierzają też przeprowadzić eksperymenty z użyciem innego detektora, niż ten, wykorzystany w dotychczasowych eksperymentach. Wyników możemy się spodziewać w przyszłym roku.