Fragmenty kości i tropy dinozaurów znaleźli na hałdzie w Zawierciu doktoranci oraz studenci z wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. To jedno z najważniejszych stanowisk paleontologicznych w kraju.
Naukowcy odkopali kilka zębów ryb, ślady dinozaurów drapieżnych i roślinożernych, kości ze śladami ugryzień, a także rośliny korzenne i pędy skrzypu. Natrafili też na ciekawe tropy, które należą prawdopodobnie do dicynodonta. Był to roślinożerny gad, wielkością przypominającego dzisiejszego nosorożca. Żył na Ziemi ponad 200 mln lat temu.
Hałda znajduje się w zawierciańskiej dzielnicy Markiszów obok wysypiska odpadów komunalnych. Powstała w wyniku nawiezienia materiału skalnego w trakcie powiększania niecki wysypiska. Naukowcy odwiedzają hałdę od 2009 roku. Wtedy po raz pierwszy natrafili w tym miejscu na kość dicynodonta.
Wszystkie dotychczasowe znaleziska pochodzą z górnego triasu. Hałda w Markiszowie jest wyjątkowym miejscem, to prawdziwy skarb dla poszukiwaczy. Ciągle liczymy na kolejne odkrycia - powiedziała doktorantka UŚ, Zuzanna Wawrzyniak. Odkryte w ostatnich dniach kości i skamieliny zostaną przebadane w wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.