Film "W ciemności" Agnieszki Holland otrzymał Złote Lwy, główną nagrodę 37. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Srebrne Lwy przyznano natomiast "Obławie" w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska zostali wyróżnieni na najlepsze role pierwszoplanowe.

Za film o Polaku ukrywającym podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta Agnieszka Holland otrzymała także nagrodę w kategorii "najlepsza reżyseria". Odtwórców głównych ról w 'W ciemności" - Roberta Więckiewicza i Agnieszkę Grochowską - uhonorowano na festiwalu nagrodami za najlepsze role pierwszoplanowe, męską i żeńską.

Film Holland to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Więckiewicz), który ukrywa Żydów z lwowskiego getta podczas II wojny światowej. Mężczyzna początkowo żądał zapłaty za swoją pomoc. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny. Agnieszka Grochowska - laureatka nagrody dla najlepszej aktorki - w filmie "W ciemności" zagrała Żydówkę, która ukrywa się przez wiele miesięcy w lwowskich kanałach.

Srebrne Lwy dla "Obławy" Krzyształowicza

Srebrnymi Lwami uhonorowany został wojenny thriller "Obława" w reż. Marcina Krzyształowicza. Głównym bohaterem filmu "Obława" jest grany przez Marcina Dorocińskiego kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału. Mężczyzna zmaga się z Niemcami, polskimi zdrajcami oraz własną przeszłością. Reżyser tego wojennego thrillera, Marcin Krzyształowicz, jest też autorem scenariusza. Swój film zadedykował ojcu, żołnierzowi AK.

Filmowi "Droga na drugą stronę" w reżyserii Rumunki Ancy Damian przyznano Nagrodę Specjalną Jury. "Droga na drugą stronę" to animowany film dokumentalny opowiadający o Rumunie Claudiu Crulicu, który po oskarżeniu o kradzież i osadzeniu w krakowskim areszcie rozpoczyna strajk głodowy.

Najlepsze debiuty

Marcin Kowalczyk został nagrodzony w kategorii debiut aktorski za rolę Magika, założyciela legendarnej Paktofoniki, w filmie "Jesteś Bogiem". Nagrodę za debiut reżyserski odebrał natomiast reżyser tego obrazu Leszek Dawid. Nagrodzeni zostali również aktorzy, którzy zagrali w "Jesteś Bogiem" role drugoplanowe - Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt. Film Leszka Dawida to opowieść o zespole hip-hopowym Paktofonika. Główny bohater nakręconego w Katowicach obrazu, Piotr "Magik" Łuszcz, popełnił samobójstwo w 2000 r. Miał 22 lata.

Joanna Kulig, która zagrała w "Sponsorigu", to natomiast zdaniem jury najlepsza aktorka drugoplanowa. Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymali zaś legendarni operatorzy polskiej szkoły filmowej - Jerzy Wójcik i Witold Sobociński.

Festiwal filmowy w Gdyni w tym roku odbywał się pod nazwą Gdynia Film Festival. Filmy walczące o nagrody oceniali m.in.: reżyserka Dorota Kędzierzawska, producentka i selekcjonerka na Sundance Film Festival Caroline Libresco, pisarz i scenarzysta Zygmunt Miłoszewski, irlandzki aktor Stephen Rea i aktorka Ewa Wiśniewska.

W piątek na festiwalu pokazano film o Romanie Polańskim

Publiczność Gdynia Film Festival zobaczyła w piątek film dokumentalny o Romanie Polańskim. Reżyser opowiada w nim między innymi o ojcu, który pomógł mu uciec z getta, matce, która zginęła w Auschwitz oraz o stracie pierwszego w życiu przyjaciela.

Pełnometrażowy dokument wyreżyserował Francuz Laurent Bouzereau, autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Do kin w całej Polsce film "Roman Polański" ma trafić 18 maja.

Wszyscy nagrodzeni podczas 37. Festiwalu Filmowego w Gdyni

WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla najlepszego filmu "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland

WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla producenta najlepszego filmu "W ciemności" - Juliusza Machulskiego

NAGRODA "SREBRNE LWY" dla filmu "Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza

NAGRODA "SREBRNE LWY" dla producentów dla najlepszego filmu "Obława" - Małgorzaty Jurczak i Krzysztofa Grędzińskiego

NAGRODA SPECJALNA JURY za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne dla filmu "Droga na drugą stronę" w reżyserii Anci Damian

NAGRODY INDYWIDUALNE:

- dla Agnieszki Holland za reżyserię filmu "W ciemności"

- dla Piotra Trzaskalskiego i Wojciecha Lepianki za scenariusz filmu "Mój rower"

- dla Leszka Dawida za debiut reżyserski lub drugi film: "Jesteś Bogiem"

- dla Agnieszki Grochowskiej za główną rolę kobiecą w filmie "W ciemności"

- dla Roberta Więckiewicza za główną rolę męską w filmie "W ciemności"

- dla Marcina Kowalczyka za profesjonalny debiut aktorski w filmie "Jesteś Bogiem"

- dla Jolanty Dylewskiej za zdjęcia do filmu "W ciemności"

- dla Piotra Dziubka za muzykę do filmu "Droga na drugą stronę"

- dla Erwina Priba, Katarzyny Sobańskiej oraz Marcela Sławińskiego za scenografię do filmu "W ciemności"

- dla Joanny Kulig za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Sponsoring"

- dla Dawida Ogrodnika oraz Tomasza Schuchardta za drugoplanową rolę męską w filmie "Jesteś Bogiem"

- dla Sebastiana Włodarczyka i Piotra Witkowskiego za dźwięk w filmie "Droga na drugą stronę"

- dla Wojciecha Mrówczyńskiego za montaż filmu "Obława" oraz dla Michała Czarneckiego za montaż filmu "W ciemności"

- dla Katarzyny Lewińskiej za kostiumy do filmu "Sponsoring" oraz Katarzyny Lewińskiej i Jagny Janickiej za kostiumy do filmu "W ciemności"

- dla Janusza Kaleji za charakteryzację do filmu "W ciemności"

WYRÓŻNIENIE JURY:

Jury postanowiło wyróżnić twórców filmów "Sekret" i "Pokłosie" za odwagę w poruszeniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone, a które uważamy za istotne.