Obrazy Marka Rothko, które osiągają najwyższe ceny na świecie, będzie można od 7 czerwca oglądać w stołecznym Muzeum Narodowym. Rok temu jego praca "Orange, Red, Yellow" została sprzedana za 87 mln dolarów. "Mój ojciec zawsze pracował w skupieniu i w samotności" - mówi Kate Rothko, córka malarza, która przyjechała do Warszawy.
Za każdym razem, kiedy jako mała dziewczynka zaglądałam do jego pracowni, ojciec sadzał mnie w kącie, dawał kawałek płótna i zestaw farb. Miał nadzieję, że odwróci moją uwagę i nie będę patrzyła na to, co robi. A ja oczywiście ochoczo podglądałam go przy pracy - dodaje Kate Rothko Prizel.
Mark Rothko urodził się jako Marcus Rothkowicz 25 września 1903 roku w Dźwińsku w Rosji (dawniej Dyneburg, obecnie Daugavpils na Łotwie). W 1913 roku wyemigrował z rodziną do Ameryki. Tam ukończył szkołę w Portland, w stanie Oregon, następnie studiował w Yale, aż w końcu osiadł w Nowym Jorku czasów wielkiego kryzysu. Należał do pokolenia, które stworzyło wielką sztukę amerykańską, interesował się filozofią, muzyką i teorią sztuki, był również stałym bywalcem świetnych muzeów nowojorskich. Otacza go legenda mrocznego mistrza - Rembrandta swoich czasów, a jego obrazy biją dziś rekordy cenowe na międzynarodowych rynkach sztuki, jednak w Polsce pozostaje dotąd niemal nieznany.
Istotną część wystawy stanowią materiały archiwalne, pochodzące m.in. z archiwum rodzinnego Kate i Christophera, dzieci Marka Rothki, wśród których znajduje się rzadko wystawiana "The Graphic Bible" rabina Lewisa Browne'a, ilustrowana przez Rothkę (będąca jego jedynym ważnym komercyjnym projektem ilustratorskim), oraz wybór ulubionych książek i płyt artysty. Widz będzie mógł poznać zainteresowania literackie i muzyczne malarza, które tworzyły tło kulturowe dla jego twórczości.
"Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie" to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja znakomitego współtwórcy szkoły nowojorskiej, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych abstrakcji określanych jako "malarstwo pól koloru". Wystawa tego mistrza sztuki XX wieku zamyka Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie. Będzie czynna od 7 czerwca do 1 września 2013.