Po raz pierwszy od pięciu lat wystawiono w Pradze na Zamku Hradczańskim klejnoty koronacyjne będące symbolem czeskiej państwowości. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Już w nocy mimo padającego deszczu przed zamkową bramą ustawiała się długa kolejka oczekujących. Wystawa potrwa do 19 maja, ale każdego dnia brama Hradczańskiego Zamku będzie zamykana o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny, ale na wejście trzeba czekać ponad sześć godzin.
Dziś rano na otwarcie ekspozycji czekało 5 tysięcy osób.
Każde wystawienie klejnotów koronacyjnych na widok publiczny wiąże się z ogromnymi emocjami. Klejnoty są bowiem przechowywane za stalowymi drzwiami w katedrze św. Wita na praskim Hradzie, nad kaplicą św. Wacława i pilnie chronione. Wystawiane są rzadko, zazwyczaj po zaprzysiężeniu nowego prezydenta.
Bezcenna jest zwłaszcza korona św. Wacława - symbol suwerenności Czech, korona władców od 1347 do 1836 roku. Przygotowana około 1347 roku na koronację Karola IV Luksemburskiego, swoją nazwą nawiązuje do tradycji księcia Czech, męczennika, św. Wacława, który był patronem króla. Każdy element korony jest wysadzany kamieniami szlachetnymi.
W koronie umieszczono również 250-karatowy rubin, jeden z największych na świecie.