Z udziałem blisko 700 wystawców z 20 krajów rozpoczęły się w Krakowie 18. Targi Książki. Po raz pierwszy prezentują się na nich wydawcy z zagranicy, a bohaterem osobnego salonu są Węgry.
Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczne targi będą rekordowe nie tylko pod względem liczby wystawców i czytelników, którzy je odwiedzą. W trakcie czterodniowej imprezy zaplanowano spotkania z blisko 600 autorami. Po raz pierwszy impreza odbywa się w nowej, przestronnej hali EXPO Kraków.
Zmiana formuły na międzynarodową wprowadza nas w międzynarodowy krwioobieg i myślę, że udało się to już przy pierwszej edycji. Mamy 80 wystawców z zagranicy. Jestem przekonana, że spowoduje to większe zainteresowanie czytelników, bo wydawcy zagraniczni prezentują tu książki, których nie można znaleźć w żadnej polskiej księgarni. Dla naszych księgarzy i wydawców jest to ułatwienie kontaktów - mówiła prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.
Swoją ofertę prezentują w Krakowie wydawcy z 20 krajów, m.in. z Australii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Węgrzy w ramach salonu "Małe Ojczyzny" prezentują się pod hasłem "Bliżej niż myślisz" i zapraszają na spotkania z pisarzami, koncerty, zajęcia dla dzieci i degustację węgierskich specjałów, w tym win.
Podczas uroczystego otwarcia Targów prezes Grabowska przypomniała, że mottem imprezy są słowa Tadeusza Gadacza "Myślenie zawsze zaczyna się od czytania".
Spotykamy się na wielkim świecie literatury. Zebrali się tu wszyscy, którzy tworzą świat książki: piszą, wydają, tłumaczą, recenzują, a przede wszystkim ci, którzy książki kochają czytać. Bez nich tych książek po prostu by nie było - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Tradycyjną formułkę "18. Międzynarodowe Targi Książki uważam za otwarte" wypowiedział po węgiersku sekretarz stanu ds. dyplomacji kulturalnej Ministerstwa Handlu i Spraw Zagranicznych Węgier Istvan Ijgyarto.
Dla czytelników targi są okazją do zdobycia książkowych nowości i spotkań z autorami, m.in. z Jackiem Dehnelem, Julią Hartwig, Zygmuntem Miłoszewskim, Grażyną Plebanek, Andrzejem Stasiukiem, Olgą Tokarczuk, Szczepanem Twardochem i Januszem L. Wiśniewskim. Targi Książki odbywają się równolegle z Festiwalem Conrada. Czytelnicy i na festiwalu i na targach będą mogli spotkać się m.in. z Borysem Akuninem, Jaume Cabre i Etgarem Keretem.
Targi Książki potrwają do niedzieli.
(j.)