W czwartek poznamy nazwisko laureatki lub laureata literackiego Nobla. Dzień później do kin wejdzie "Apokawixa" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. A w sobotę w Radomiu zacznie się XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.
W czwartek, 6 października, Królewska Szwedzka Akademii Nauk ogłosi nazwisko laureatki lub laureata w dziedzinie literatury. Kandydatów do literackiego Nobla zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii.
"Nie będzie żadnego jutra" - mówi bohaterka "Apokawixy" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Razem z grupą przyjaciół przekonają się, że zanieczyszczona przez ludzi natura potrafi się zemścić. Epidemia zombie zaskoczy ich w najmniej oczekiwanym momencie w środku imprezy.
"Apokawixa" to historia grupy maturzystów, którzy zmęczeni kolejnymi lockdownami postanawiają zorganizować nad morzem "melanż życia", mimo niepokojąco wysokiego stężenia sinic w Bałtyku i przypadków dziwnych zakażeń. W środku imprezy wybucha epidemia zombie. Bohaterowie muszą walczyć o życie.
W filmie występują aktorzy młodego pokolenia, m.in. Mikołaj Kubacki, Waleria Gorobets, Natalia Pitry, Alicja Wieniawa-Narkiewicz, Mariusz Urbaniec, Aleksander Kaleta, Mikołaj Matczak, Marta Stalmierska, Monika Mikołajczak, Oskar Wojciechowski. Partnerują im m.in. Sebastian Fabijański, Tomasz Kot, Cezary Pazura i Matylda Damięcka. Na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni obraz dostał nagrodę "Złoty Pazur" "za odwagę formy i treści". To wyróżnienie w kategorii "Inne Spojrzenie". Film wejdzie do kin 7 października.
XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski zacznie się 8 października. Organizuje go Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W programie jest m.in. "Iwona, księżniczka Burgunda", spektakl Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Gospodarze pokażą przedstawienie "Zbrodnia z premedytacją" w reżyserii Błażeja Peszka.
Pełną absurdu parodię kryminału będąca relacją ze śledztwa w sprawie zbrodni, do której nie doszło. Innym festiwalowym wydarzeniem będzie czytanie "Dzienników" Gombrowicza przez Andrzeja Seweryna. Teatr Ludowy z Krakowa przywiezie na festiwal swoją wersję "Iwony, księżniczki Burgunda". Spektakl wyreżyserował Cezary Tomaszewski. Teatr Solskiego z Tarnowa pokaże "Trans-Atlantico" w reżyserii Tomasza Gawrona. Radomski Teatr Kochanowskiego zaprezentuje widzom również przedstawienie muzyczne "Tancerz" wyreżyserowane przez Kingę Dębską.
W festiwalowym programie znalazł się też spektakl "Dzienniki", które w krakowskim Teatrze Bagatela wyreżyserował Mikołaj Grabowski. Reżyserem "Ferdydurke" Teatru Buenos Aires jest Alejandro Radawski, będzie też "Pamiętnik Stefana Czarneckiego" radomskiego Teatru Resursa. W programie Festiwalu Gombrowicza jest również performance muzyczny "Dziennik/Diary". Spektakl "Cosmos" to propozycja Simul Theatre z Tokio.