Studenci krakowskiej PWST przygotowali spektakl dyplomowy. Składa się na niego pięć krótkich dramatów Harolda Pintera - rzadko wystawianego w Polsce brytyjskiego noblisty z 2005 roku.
"Niby-Alaska" powstała z inspiracji książką Olivera Sacksa "Przebudzenia" poświęconej ludziom obudzonym po latach z długotrwałej śpiączki.
W zimie 1916-17 roku szerzyła się w Europie, a następnie w całym świecie, epidemia niezwykłej choroby, objawiającej się w niezliczonych formach od delirium po manie prześladowcze. W ciągu następnych dziesięciu lat miliony ludzi zapadły na tajemniczą śpiączkę.
Co "Niby-Alaska" ma wspólnego z prawdziwą chorobą? Ze współreżyserem przedstawienia Janem Peszkiem rozmawiał dziennikarz RMF FM Bogdan Zalewski:
Zapraszamy na "Niby-Alaskę" - spektakl dyplomowy na krakowskiej PWST w reżyserii Jana Peszka. A na półkach księgarskich jest już trzytomowe wydanie dramatów Harolda Pintera przygotowane przez Agencję Dramatu i Teatru "ADiT".
Harold Pinter, brytyjski dramaturg, laureat Nagrody Nobla w 2005 jest uznawany za przedstawiciela teatru absurdu, twórcę tzw. komedii zagrożenia, w której poprzez pozornie codzienne i banalne sytuacje pokazuje dramatyczną bezradność współczesnego człowieka wobec świata i własnej podświadomości.