Promotor legendarnego koncertu Live Aid zapowiada serię koncertów na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Earth Aid Live będą się odbywać od 2025 roku i tak przez 10 lat. Czego można się po nich spodziewać?

Promotorem imprezy jest Harvey Goldsmyth - legendarny już impresario, który w 1985 roku zorganizował dwa odbywające się prawie jednocześnie koncerty Live Aid - w Londynie i Filadelfii. Tym razem podjął się sfinansowania serii koncertów, które odbędą się wielu dużych miastach - między innymi w Londynie, Los Angeles i Rio de Janeiro.

Już teraz trwają przygotowania mające na celu zakontraktowanie wykonawców, ale najważniejsze na tym etapie są fundusze. Zorganizowanie historycznego Live Aid kosztowało wówczas bajońska sumę 140 milionów dolarów. Te zapowiedziane odbywać się będą na przestrzeni dekady i będą znacznie droższe.

Live Aid z 1985

Ten koncert, który odbył się jeszcze na starym stadionie Wembley, zgromadził w nim prawie sto tysięcy widzów. Globalnie za pośrednictwem telewizji obejrzały go prawie 2 miliardy ludzi! To była pierwsza tego typu impreza o takim zasięgu. Przyciągnęła wielu znanych wykonawców.

Swoją pozycję na rynku ugruntowała wtedy grupa U2, która była na początku swojej kariery. Na scenie królował Queen z nieodżałowanym Freddim Mercurym. Oprócz tego zagrali: Bob Dylan, Bryan Adams, David Bowie, Elton John, Paul McCartney, The Police, Status Quo i The Who.

Głównym organizatorem Live Aid był Bob Geldof - dziś już Sir Bob nagrodzony za swoje zasługi tytułem szlacheckim. Zaśpiewał także na scenie ze swoją kapelą Boomtown Rats. Nie należy zapominać o zbożnym celu tej imprezy - zebrano dzięki niej ponad 130 milionów dolarów dla głodujących mieszkańców Etiopii. 

Live 8

Ten koncert był znacznie skromniejszy - ale z podobnym przesłaniem. Odbył się w 20 rocznicę oryginalnego Live Aid, równolegle do spotkania G8 - najbardziej rozwiniętych krajów świata - z apelem, by rządy tych państw zrobiły więcej dla ludzie żyjących w ubóstwie.

Kulminacyjnym punktem programu był występ grupy Pink Floyd - jak się później okazało ostatni w oryginalnym składzie. 

Organizatorem imprezy, która miała swoje odbicie w poszczególnych krajach, był ponownie Bob Geldof. Na scenie pojawili się tacy wykonawcy jak U2, Paul McCartney, Bono, Chris Martin, Madonna i Robbie Williams. Zebrano wówczas 20 milionów dolarów, które rozprowadzone zostały wśród organizacji charytatywnych.

Koncerty budzą jednak kontrowersje

Organizator, Bob Geldof, oskarżony został w brytyjskiej prasie o nadmierną autopromocję. Zwracano także uwagę na brak różnorodności etnicznej na londyńskiej scenie.