32 mln Amerykanów straci w najbliższych latach ubezpieczenie zdrowotne jeśli republikanom uda się przeforsować ich plan likwidacji Obamacare - oceniło Biuro Budżeto Kongresu (CBO. Tylko w przyszłym roku ubezpieczenie to może stracić 17 mln osób.
Z analizy sporządzonej przez CBO wynika też, że koszty ubezpieczeń zdrowotnych wzrosłyby w przyszłym roku o ok. 24 proc., a do 2026 roku o 100 proc.
Likwidacja programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych (Affordable Care Act), przeforsowanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę i dlatego nazywanego popularnie Obamacare, zmniejszyłaby równocześnie deficyt budżetu federalnego o 473 mld dolarów - ocenia CBO.
Kontrolowany przez republikanów Senat dwukrotnie nie zdołał uchwalić ustawy o likwidacji Obamacare i zastąpienia jej okrojoną wersją bowiem kilku senatorów republikańskich ogłosiło, że jej nie poprze. W 100-osobowym Senacie republikanie mają 52 senatorów.
Kolejne głosowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.
Prezydent Donald Trump zaapelował we wtorek do republikańskich senatorów, by nie wyjeżdżali z Waszyngtonu na urlop i wypracowali kompromis w sprawie zniesienia Obamacare. Trump zażądał, by senatorzy zrezygnowali z sierpniowej przerwy w obradach i uzgodnili taką wersję projektu ustawy, którą zdołają przeforsować.
Powinniśmy to wypracować i załatwić - powiedział prezydent podczas spotkania z 49 senatorami republikańskimi w Białym Domu.
Zniesienie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych zwanej Obamacare było jedną ze standardowych obietnic wyborczych Trumpa, jednak jak dotąd prezydentowi nie udaje się jej zrealizować.
4 maja republikański projekt zniesienia Obamacare zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi przyjąć Senat a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu - będą uzgadniane podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta USA.
(az)