W poniedziałek w chorwackim Dubrowniku odnotowano najwyższą temperaturę morza w historii kraju – prawie 30 st. Celsjusza. Informację podał portal Index.

O godz. 17 temperatura wody morskiej w Dubrowniku wyniosła dokładnie 29,7 stopnia Celsjusza, czym osiągnęła najwyższy wynik od wprowadzenia w kraju pomiarów. Pobity został tym samym rekord wyspy Rab, gdzie w 2015 roku temperatura wody morskiej wyniosła 29,5 stopnia.

Co więcej, dane chorwackiego Państwowego Instytutu Hydrometeorologicznego (DHMZ) wskazują, że temperatura morza w Chorwacji nie spadła w poniedziałek poniżej 26 stopni Celsjusza.

Portal przypomniał, że większość najwyższych temperatur morza odnotowano w Chorwacji w ciągu ostatnich 15 lat, co naukowcy przypisują negatywnemu wpływowi zmian klimatycznych.

W większości kraju nadal obowiązuje najwyższy alert pogodowy związany z wysokimi temperaturami. Gdzieniegdzie w poniedziałek było nawet 37 stopni.

Wtorek może być jeszcze cieplejszy. Termometry mogą wskazać o jeden stopień więcej.

Alert w 12 włoskich miastach

Niezwykle gorąco jest również we Włoszech. Mieszkańcy 12 włoskich miast - Rzymu, Ankony, Bolonii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latiny, Perugii, Pescary, Rieti, Triestu i Viterbo dostali trzeci, najwyższy stopień alertu pogodowego z powodu upałów. Temperatury przekraczają nawet 40 stopni.

Ministerstwo zdrowia ostrzega, że taka pogoda stanowi zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób chorych i słabych.

W ostatnim czasie wzrosła liczba osób trafiających na pogotowie z powodu zasłabnięć i innych problemów zdrowotnych.

"W porównaniu z normalnym okresem mamy 20-25 procent pacjentów więcej" - poinformował związek lekarzy szpitalnych.

W środę 13 lipca ostrzeżenie przed spiekotą, oprócz do 12 wyżej wymienionych miast, będą dotyczyły również Palermo.

Włosi mogą zmagać się z upałami do końca lipca.